1401-12-22 08:34
84049
یادداشت/ محمدرضا بهرامی

کادرسازی هزینه نیست! 

باید به فکر کادرسازی مدیریت بود تا با مدیران بی‌تجربه‌ای که قرار است همه آزموده‌های دیگران را دوباره «آزمون و خطا» بکنند مواجه نشویم.

به گزارش گلستان ما، محمدرضا بهرامی در یادداشتی با عنوان «کادرسازی هزینه نیست!» نوشت: یکی از ضروریات مهم حفظ و صیانت از ارزش‌های اسلامی و انقلابی، کادرسازی و تربیت مدیران مجرب برای نظام است که ما باید همت کنیم و در این زمینه هزینه نماییم. اگرچه که اینها هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.

غفلت از کادرسازی و تربیت نیروی انسانی برای نظام، دلهره ایی قدیمی بوده است و با رصدی جامع نگر به این می رسیم که باید قبول نمائیم در دهه آینده با یک خلا در این باره روبرو خواهیم بود.

لذا برای اینکه این خلا کادری را پر کنیم لازم است فرآیند این کادر سازی و روند آن از سرعت و شتاب بیشتری برخوردار شود. اگرچه کارهایی در این زمینه انجام شده؛ اما براساس برنامه ریزی مدونی نبوده و نیاز به بررسی و واکاوی نظرات تصمیم‌گیران و اصلاح فرایندها دارد.

فراموش نشود که ما هر چه داریم از انقلاب است و اگر کادرسازی انقلابی پیگیری شود و برنامه ریزی و جهت دهی لازم آن انجام شود، اثرات بسیار مثبتی در تداوم حیات انقلاب و نظام و آرمان های آن خواهد داشت.

مصداق بارز این سخن، حضرت امام خمینی (ره) می باشند که در سطوح مختلف این نوع کادرسازی را انجام دادند. افرادی همچون شهید بهشتی، شهید مطهری و رهبر معظم انقلاب اسلامی در سطوح مدیریتی کلان و خیل عظیم انقلابیون در سطوح بعدی، جزو موفقیت های امام راحل در موضوع کادر سازی است.

در این راستا مقام معظم رهبری هم بیاناتی را در جلسه پرسش و پاسخ با جوانان در سال ۱۳۷۷ دارند که معضم له در این باره فرمودند:
«در هنگامی که امام مبارزه را شروع کردند، من نمیتوانم بگویم که مثلاً در سالهای چهل و یک و چهل و دو ایشان کادرهای لازم را داشتند؛ لیکن امام کادرسازی میکردند. شما توجّه دارید که امام یک فرد جا افتاده علمی در حوزه علمیّه قم بودند و اطراف ایشان را جمعی از جوانان لایق و مؤمن احاطه کرده بودند. با قشرهای دیگر هم ایشان ارتباط داشتند.

امام با پیامهای خود، با بیانهای خود، به معنای حقیقی کلمه، انسانها را تربیت و تصحیح میکردند؛ هم تربیت فکری، هم تربیت روحی و اخلاقی. یک کادر برجسته و لایق، کسانی نیستند که لزوماً درس مدیریّت یا دوره علوم سیاسی را گذرانده باشند؛ کسانی هستند که هدفها را خوب بفهمند، راهها را خوب تشخیص دهند، بتوانند خوب تصمیم بگیرند و خوب اقدام کنند. این با تربیتهای مداوم انجام می گیرد. این کاری بود که به طور طبیعی در مجموعه امام و به‌وسیله آن بزرگوار انجام میشد؛ نه در کلاس درس بخصوصی، بلکه با برخوردها، با رفتارها، با پیامها و با اصلاحها. ولی از این مهمتر، امام یک کادرسازی در سطح ملت کردند.»

بنابراین اگر در لایه های نظام، این کادرسازی انقلابی به ویژه در نسل جوان شکل نگیرد و به این موضوع مهم توجه نشود، ارزش ها و آرمان های انقلاب به مرور زمان در جامعه کمرنگ خواهد شد و بالطبع خود این می تواند آسیب هایی را به همراه داشته باشد که امروز جزو دغدغه های مهم مقام معظم رهبری شده است.

همانطور که می دانید جوهر کار در تمامی زمینه ها اعم از فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، افراد و نیروهای انسانی هستند. قدرشناسی و شناخت بیشتر ظرفیت‌ها و استعدادهای جوانی که در این عرصه‌ها نخبه و آماده فعالیت هستند، مهمترین کاری است که باید انجام شود.

نیاز به کادرسازی به ویژه در حوزه مدیریت، به وضوح لزوم مشارکت دادن جوانان خوش فکر و دارای آموزه های نوین در تصمیم سازی ها را نشان می دهد. بدیهی است در اینجا وقتی از جوان‌گرایی، حرف به میان می‌آید، مقصودمان جوانانی است که در عرصه دانشگاهی-حوزوی استعداد خود را نشان داده و در بخش‌های کوچکتر مانند انجمن‌های دانشگاهی و سازمان‌های مردم نهاد (N.G.O) و دیگر فعالیت‌های اجتماعی برنامه‌های انجام شده و موفقی داشته‌اند.

استفاده از جوانانی با مشخصات بالا، شرط لازم برای کادرسازی آتی جهت مدیریت شهری و کشوری بالنده و روزآمد است و لزوم آن بر همگان واضح می باشد. 

در پایان ضمن حفظ احترام پیشکسوتان مدیریت اجتماعی؛ اگر قرار باشد همیشه افرادی که «بِرند» شده‌اند همه امور را به عهده داشته باشند، این سوال پیش می‌آید که نسل بعدی مدیران چه کسانی خواهند بود؟

به هر حال مدیر، یک شبه مدیر نمی‌شود «البته بعضی وقتها می‌شود» و همچنین نمی‌توان از چین مدیر وارد کرد! پس باید به فکر کادرسازی مدیریت بود تا با مدیران بی‌تجربه‌ای که قرار است همه آزموده‌های دیگران را دوباره «آزمون و خطا» بکنند مواجه نشویم.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.