1402-02-19 13:33
84895
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان :

تعیین حریم و ضوابط حفاظتی دو اثر تاریخی استان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان از تعیین حریم و ضوابط حفاظتی دو اثر تاریخی استان در راستای صیانت از آثار تاریخی کشور خبر داد.

به‌گزارش گلستان ما، محمدجواد ساوری صبح امروز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه در گفتگو با خبرنگاران در خصوص تعیین حریم حفاظتی دو اثر تاریخی گفت: حریم و ضوابط حفاظتی دژ تاریخی آق‌قلا (اسپی‌دژ) شهرستان آق‌قلا مربوط به دوره ساسانی و صفوی و کاروانسرای رباط سفید در محدوده سرعلی‌آباد شهرستان گرگان مربوط به دوره صفوی در شورای حریم وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ارائه و پس از بررسی با تائید کارشناسان این شورا مورد تصویب قرار گرفت. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان یادآور شد: با تعیین حریم این دو اثر، تعداد آثار ثبتی دارای حریم مصوب استان به ۵۹ اثر رسید.

وی خاطرنشان کرد: حریم محدوده‌ای است که بر اساس ضوابط قانونی برای حفظ اثر تاریخی یا طبیعی تعیین و باعث حفظ موجودیت اثر و یکپارچگی آن می‌شود. بناهای تاریخی از جنبه‌های مختلف دارای حریم‌هایی هستند که به‌منظور مراقبت و نگهداری بهتر از بناها لازم است به این حریم‌ها توجه شود.

ساوری با اشاره به این‌که تعیین حریم اثر تاریخی نقشی مهم در جلوگیری از تعدی‌های عمدی و سهوی افراد به آثار تاریخی دارد، اضافه کرد: تعیین حریم فرصتی برای کنترل کیفیت ساخت‌وساز پیرامون بناهای تاریخی است و موجب می‌شود به لحاظ بصری و حریم حفاظتی، بنا موردتوجه قرار گیرد.

کاروانسرای رباط سفید که به سرعلی آباد نیز معروف است یکی از ابنیه قدیمی دوره صفوی است که در ۴۹ کیلومتری شهر گرگان واقع شده است. این کاروانسرا قبل از روستای چهار باغ قرار گرفته و این جاده، مسیری باستانی بوده است که به جاده خراسان در شاهرود متصل می شد.

پایان پیام/4204

  • منبع خبر : فارس

    نظرات

    دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

    پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

    © کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.