1403-04-09 15:58
508
9
90536
یادداشت؛

اثرات رأی مردم بر طبقات هرم مدیریت

وحید حاج‌سعیدی در یادداشتی نوشت: شهروندانی که در این دوره از انتخابات گوشه‌نشینی را به انتخاب آگاهانه ترجیح دادند، در دور دوم انتخابات به امید فردایی روشن وارد میدان شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گلستان ما»، وحید حاج‌سعیدی روزنامه‌نگار گلستان در یادداشتی با عنوان «اثرات رأی مردم بر طبقات هرم مدیریت» نوشت: در هفته‌های اخیر که بسیاری از هموطنان و کنشگران سیاسی در پی انتشار اسناد یا روایت‌های مربوط به صلاحیت‌های کاندیدای مورد نظرشان بودند و با تبلیغات گسترده درصدد جذب آراء بیشتری بودند، عده‌ای نیز در سوی دیگر عمیقاً در تلاش بودند تا انتخابات را امری نمایشی، بیهوده و کم‌تاثیر در مدیریت جامعه قلمداد کنند تا مردم را از حضور در پای صندوق‌های رای باز دارند.

البته سبک، رویکرد و دلایل این طیف از افراد جامعه نیز با یکدیگر در تضاد بود و همگی یک سیر را دنبال نمی‌کردند. عده‌ای در همصدایی با جماعت منافق و خارج‌نشین همراه بودند و جمعی نیز در تقابل با نظام اقدام به باد زدن آتش این بی‌تفاوتی در حیطه انتخابات کردند. جالب اینکه بسیاری از این گروه‌ها و افرادی که مردم را تشویق به عدم حضور در پای صندوق‌های رای می‌کنند، آلترناتیو یا راه دیگری برای رهایی از شرایط دشوار جامعه ارائه نمی‌دهند!

اما در بعد دیگری از این ماجرا، برخی از شهروندان فرایند انتخابات را در اداره کلی مملکت بی‌تاثیر می‌دانند و معتقدند با توجه به شرایط موجود کنونی کشور، سن، سابقه، جنس، حزب، عقیده و آرمان‌های رئیس جمهور در اداره مملکت تاثیر ندارد و وضعیت به همین منوال خواهد ماند!  

بدون تعارف در سال‌های اخیر به دلایل گوناگون داخلی و خارجی که برشمردن آنها از حوصله این مقال خارج است، کشور با تنگناها، دشواری‌ها و گرفتاری‌های عدیده‌ای همراه بوده است. اما هیچگاه نمی‌توان مدعی بود با بی‌تفاوتی و گوشه‌نشینی، شرایط اصلاح خواهد شد و مشکلات عدیده اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و… مرتفع خواهند شد.

برخلاف تبلیغات ناکامان سیاسی گذشته و حال سیاست ایران، بهره‌گیری از حق انتخاب در جهان امروز به عنوان یک راهکار مدنی و کنش سیاسی موثر مورد پذیرش است.

در حقیقت کناره نشستن و نظاره کردن به امید تنبیه مسوولان ناکارآمد و نظام سیاسی، گزاره امتحان شده‌ای است که در آزمون‌های مختلف در نقاط مختلف جهان توفیقی به دست نیاورده است. اما حضور هدفمند و انتخاب درست بر اساس مشاهده روایت‌ها و تاریخچه افراد در بسیاری از مواقع راه اصلی در چاکراه‌ها و بیراهه‌های پیشنهادی این روزها خواهد بود.

نکته دیگر در خصوص ضرورت شرکت آگاهانه در این ماجرا، تبعات مثبت همسویی بدنه جامعه با رئیس جمهور منتخب است. به دیگر سخن هر اندازه پشتوانه مردمی رئیس قوه‌ای بیشتر باشد به همان اندازه در اجرای برنامه‌ها و دفاع از اقدامات خود اقتدار و اعتباری بیشتری خواهد داشت و این اقتدار، همراهی و همسویی قطعاً در سامان بخشی امور کشور به دولت کمک خواهد کرد.

به هر روی آنچه مسلم است بعد از هر انتخابات، تنها عده معدودی از مدیران نظام در قالب راس هرم (حداکثر سه هزار نفر مدیر) جابجا می‌شوند و سایر کارکنان دولت و حاکمیت در همان جایگاه، اداره، نهاد، سازمان به ادامه فعالیت خود مشغول خواهند شد. اینکه عالی‌ترین مقام دولت بتواند با انتخاب مدیران شایسته و کاربلد، کارکنان و به عبارتی بدنه یا هرم جامعه مدیریتی کشور را در مسیر درست ساماندهی و خط دهی کند، یکی از راهکارهای نجات کشور از بسیاری از مشکلات داخلی است.  

امید که شهروندانی که در این دوره از انتخابات گوشه‌نشینی را به انتخاب آگاهانه ترجیح دادند، در دور دوم انتخابات با مداقه و دوراندیشی بیشتر، به امید داشتن فردایی روشن‌تر و استفاده از ظرفیت‌های فکری نوین، در عرصه تصمیم گیری کلان کشور مشارکت نموده و با انتخاب آگاهانه، ضمن امید به انتخاب مشاوران و مدیران آگاه، دلسوز و کاربلد از سوی رئیس جمهور منتخب، در ریل گذاری آینده کشور شرکت نموده و جایگاه و قدر رای خود را در سرنوشت کشور، جدی و مهم تلقی کنند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.