1399-07-25 09:41
201
0
71034

تایید دومین واکسن کرونا در روسیه/ سومین واکسن استنشاقی است

روسیه که چند ماه قبل از واکسن کرونا «اسپوتنیک V» رونمایی کرده بود، حالا واکسن دیگری به نام «EpiVacCorona» را تایید کرده و همزمان از توسعه واکسن سومی هم خبر داده که به جای تزریق از طریق استنشاق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش گلستان ما، «ولادیمیر پوتین»، رییس جمهور روسیه طی کنفرانسی تلویزیونی اعلام کرد که واکسن تولید شده توسط شرکت دولتی «وکتور» در «نووسیبیرسک» مورد پذیرش قرار گرفته و احتمالا از اول سال ۲۰۲۱ به صورت عمومی ارائه می‌شود. این در حالی است که EpiVacCorona هم مثل اسپوتینک V هنوز فاز سوم آزمایش را پشت سر نگذاشته است.

این فاز معمولا با شرکت ده‌ها هزار داوطلب انجام می‌شود و برای اطمینان از ایمنی و کارایی هر واکسن یا دارویی ضروری است.

به گفته رییس جمهور روسیه این واکسن کرونا ظاهرا تنها روی ۱۰۰ داوطلب آزمایش شده است که «تاتیانا گولیکووا» معاون نخست وزیر، و «آنا پاپوا»، رییس نهاد ناظر بر ایمنی مصرف کننده هم جزو آنها بوده‌اند. مشارکت مقامات بلندپایه در آزمایش واکسن‌های روسی جدید نیست و پیش از این تعدادی از سیاستمداران و صاحبان کسب و کار روسی از جمله دختر پوتین به واکسن اسپوتنیک V دسترسی پیدا کرده بودند.

در  آن زمان قرار بود معلمان روسی جزو نخستین دریافت کنندگان این واکسن در فازهای بعدی باشند اما آنها چندان مایل به اینکار نبودند و حتی اتحادیه معلمان روسیه هم از اعضایش خواست تا زمان تکمیل آزمایشات از تزریق اسپوتنیک V اجتناب کنند.

علاوه بر این دو واکسن، متخصصان در دانشگاه فدرال «Vernadsky» هم از تولید واکسن جدیدی برای کرونا خبر داده‌اند که به جای تزریق می‌توان آنرا از طریق بینی استنشاق کرد. این نمونه نیز هنوز فازهای آزمایشی را پشت سر نگذاشته است.

از زمان شیوع کرونا ۲۳ هزار شهروند روسیه قربانی این ویروس مرگبار شده‌اند و این کشور از نظر شمار مبتلایان در رده چهارم دنیا قرار گرفته است.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.