گروه : اخبار بین‌الملل
شماره : 61237
تاریخ : 1399-06-30 01:42
اعتراف رسانه های آمریکایی به پشت پرده اصلاحات عربستان؛ تضاد وحشتناک از حرف تا عمل اصلاحات بن سلمانی/ ورق ذوق زدگی رسانه های غربی برگشت/ زنان، قربانی سیاست های سرکوب آزادی در عربستان هنگامی که عربستان سعودی به طور رسمی ممنوعیت رانندگی زنان را لغو کرد، تصویر موجهی از خود ایجاد کرد. اما اقتدارگرایی عمومی، شهروندان را از صحبت در مورد خانواده سلطنتی و بحث در مورد اصلاحاتی که در جامعه رخ می دهد و حتی موضوعات روزمره هراسان می سازد.

به گزارش گلستان ما به نقل از تیتریک؛ هنگامی که عربستان سعودی در ماه ژوئن سال 2018 به طور رسمی ممنوعیت رانندگی زنان را لغو کرد، تصویر موجهی از خود ایجاد کرد.

مصاحبه با سارا عزیزه، نویسنده آمریکایی درباره سرکوب زنان عربستانی//////////تولیدی

مجله خبری آمریکایی تایم، اولین رانندگی زنان در سراسر کشور را به نمایش گذاشت. برنامه تلویزیونی آمریکایی 60 Minutes، محمد بن سلمان شاهزاده سعودی را "آزادکننده زنان" نامید.

هیئت تحریریه نیویورک‌تایمز با خواندن محمد بن سلمان به عنوان "رهبر جوان و بی پروا" گفت که این کسی است که کشورش به آن نیاز دارد، زیرا او اجازه می دهد تا کنسرت ها اجرا شوند و با اصلاح سرسخت قوانین، زندگی زن ها را کنترل می کند.

اما رسانه های آمریکایی به آرامی اعتراف می کنند که این تصویر موجه دروغ است و با واقعیت فاصله زیادی دارد.

مصاحبه با سارا عزیزه، نویسنده آمریکایی درباره سرکوب زنان عربستانی

سارا عزیزه روزنامه نگار، در میان دیگران برای جلوگیری از چنین خروجی هایی درباره این مسائل دست به قلم می شود. به مصاحبه تلفنی وی با بروکلین توجه کنید:

برخی زنان از اصلاحات محدود شاهزاده عربستان بهره می برند اما این واقعیت ماجرا نیست//////////تولیدی

سؤال: شما در حقیقت ازدحام خبرنگاران بر تصویر موجه رانندگی زنان عربستان سعودی را دیده اید. و می توانید ببینید که چرا این اقدام یک تغییر نمادین و اصلی است که می گوید عربستان سعودی تحت نفوذ ویژه محمد بن سلمان در مسیر اصلاحات قرار دارد. اما حوادث بعدی و حتی قبلی به ما می گوید که این داستان حقیقت ندارد. ما چه چیز را باید درباره محمد بن سلمان به عنوان آزادکننده زنان سعودی بدانیم؟

سارا عزیزه: بله، من می گویم که این داستان کامل نیست. درست است که برخی از زنان به ویژه از خانواده های لیبرال، متوسط یا طبقه بالا هستند که از منافع این اصلاحات محدود و افزایش انعطاف پذیری برای زنان در محل کار بهره مند می شوند و البته توانایی رانندگی از نظر نمادین و عملی چیز کوچکی نیست.

اما در مقیاسی بزرگ تر، محمد بن سلمان همانطور که ما اغلب در مطبوعات می بینیم، در عصر سرکوب های واقعی بی سابقه و سرکوب تمام اشکال سخنرانی سیاسی ظاهر شده است. اما اقتدارگرایی عمومی، شهروندان را از صحبت در مورد خانواده سلطنتی و بحث در مورد اصلاحاتی که در جامعه رخ می دهد و حتی موضوعات روزمره هراسان می سازد.

اینکه آیا این مسائل مربوط به فرهنگ است یا تجارت؟ باید بگویم بله. چون مردم از سینماها و سالن های تئاتر بهره می برند، اما هیچ کس از آزادی بیان در مورد هر چیز دیگر به خصوص مسئله زنان بهره مند نیست.

پارادوکس وحشتناکی از سلطه محمد بن سلمان در مسیری که وی خود را آزادکننده زنان می خواند، وجود دارد. وی به مطبوعات خارجی گفته که زنان در عربستان سعودی کاملا برابر هستند و وی تنها به خاطر تقویت و ارتقاء این موضوع آنجاست.

به طور خاص در ارتباط با رانندگی زنان، طنزی فاحش و مهیب وجود دارد و آن اینکه؛ زمانی که خبرنگاران همه چیز را در صفحات اول روزنامه ها با زنان در حال لبخند زدن خوب جلوه می دادند، تمام زنانی که برای حق رانندگی مبارزه کردند و برخی از آنها ده ها سال از زندگی خود را به اعتراضات و تظاهرات مسالمت آمیز و تقاضا از دولت برای به دست آوردن حق رانندگی در میان دیگر حقوق اختصاص داده بودند در زندان و بازداشت به سر می بردند.

آنها هنوز با محاکمه یا حتی اتهامات رسمی مواجه نشده اند، هنوز به وکیل قانونی دسترسی ندارند و خانواده هایشان را ندیده اند. ما طی ماه های اخیر، در حالی که محمد بن سلمان بواسطه جنبش آنها مشغول اعتباردهی به خود به عنوان اصلاح طلب بود، گزارش هایی داشته ایم که چندین تن از آن زنان طی بازداشت با شکنجه های سیستماتیک و سوء استفاده های جنسی رو به رو شده اند.

برخی زنان از اصلاحات محدود شاهزاده عربستان بهره می برند اما این واقعیت ماجرا نیست//////////تولیدی

سؤال: هنگامی که شما در سال 2018 در این مورد نوشتید، گفتید که یکی از فعالان اظهار داشت که احتمالا این سرکوب ها در ارتباط با رژیمی است که تمایل به لغو ممنوعیتی که به عنوان پاداش فعالان پنداشته می شود را ندارد. آنها ترجیح می دهند که آن (لغو ممنوعیت) به عنوان هدیه ای از سوی پادشاه ارائه شود.

سارا عزیزه: قطعا این یکی از موضوعات حکومت محمد بن سلمان است. دید بالا به پایین بن سلمان، رویکرد یک جانبه ای است که هرگونه حق و امتیاز باید به طور مستقیم از سوی وی و تنها محصول اراده او قلمداد شود. هیچ کانال دو طرفه ای بین دولت و مردم وجود ندارد. آنها انتظار ایجاد هیچگونه تغییرات یا تقاضاهایی از سوی فعالان و سازمان ها ندارند. این یک مذاکره نیست. این پدرسالاری، بخشش بالا به پایین یا تخصیص حقوق از سوی بن سلمان است.

بنابراین زندانی کردن زنان روزنامه نگار راهی بود برای پیشگیری از هر نوع اعتباردهی یا هرگونه تجلیل. در برخی موارد، مدتی بعد با زنان تماس گرفته و گفته شد که هیچ پیام تبریک یا تعریف و تمجید از اصلاحات را حتی توئیت نکنند، زیرا در آن صورت به نظر می رسید که آنها به هدف خود دست یافته اند و محمد بن سلمان می خواست تا خودش کنترل کامل بر داستان داشته باشد.

برخی زنان از اصلاحات محدود شاهزاده عربستان بهره می برند اما این واقعیت ماجرا نیست//////////تولیدی

سؤال: برمی گردیم به زنان زندانی و گزارش های سوء استفاده از جمله شکنجه. این بدرفتاری با زنان چیز جدیدی است، درست است؟ در حقیقت امر رایجی نیست.

سارا عزیزه: نه کاملا. پیش از محمد بن سلمان مفهوم زندانیان سیاسی زن بی سابقه بود، اما به طرق مختلف در قالب مضامینی چون نزاکت و هنجارهای پدرسالارانه که از طرق مختلف آسیب بسیاری به زنان می رساند، پدیدار شد. اما در مفهومی دیگر نظرات متواضعانه ی از مد افتاده و واقعا تند و تیزی دارد که به هیچ وجه زنان را در عموم نمایش نمی دهد.

اما در مورد فعالان زن صدق نمی کند. آنها به طور وحشیانه از سوی مطبوعات دولتی مورد حمله قرار گرفتند و دشمنان دولت شناخته شدند. شایعات ارتباط آنها با دولت های بیگانه و عکس های آنها، صفحات اول روزنامه های محلی را از آن خود کرد. این تمایل به تجاوز از تمام حد و مرزهای طبیعی از سوی محمد بن سلمان برای پیشبرد هدف خود و قربانی کردن هر کسی که در طول مسیر وجود دارد را نشان می دهد.

برخی زنان از اصلاحات محدود شاهزاده عربستان بهره می برند اما این واقعیت ماجرا نیست//////////تولیدی

سؤال: در ماه اکتبر سال 2018، ناپدیدی و قتل روزنامه نگار جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه واقعا تکان دهنده بود. این قتل منجر به این بحث شد که ترامپ یا آمریکا چگونه به آن واکنش نشان می دهد.

رفتار با خاشقچی را چگونه می بینید؟ به نظر شما حلقه گمشده ی رسانه ها چیست؟

سارا عزیزه: به نظر من حلقه گمشده ی رسانه ها، مفاهیم درازمدتی است که به محمد بن سلمان اجازه فرار از قتل را می دهد. این مرد جوانی است که عناصری در حکومتش وجود دارد که ممکن است هنوز ضعیف باشد، اما او واقعا قدرت بی سابقه ای را رقم زد و در مسیر خود به سمت مقام شاهزادگی مانور داد.

پدر وی بسیار پیر و بیمار است و این مرد باید به تخت سلطنت برسد. ما 50 سال دیگر با عربستانی سر و کار داریم که از سوی محمد بن سلمان رهبری می شود و این یک سلطنت مطلق است.

بنابراین پیامدها برای میلیون ها سعودی و برای جهان، همچنین آزادی عمومی مطبوعات و نقض مفهوم روزنامه نگاری و مخالفت، تمام این اصول جهانی به نفع رابطه شخصی ترامپ و جرد کوشنر با شاهزاده سعودی و عدم تمایل به خطر انداختن معامله تسلیحاتی برمنفعت یا منافع استراتژیک علیه ایران است.

بنابراین رویکرد کوته بینانه در مورد قتل خاشقچی، تعبیر هجو آمیزی از عدالت و یک تراژدی برای کسانی که وی را می شناختند، است. او برای چه یک روزنامه نگار و یک عربستانی معرفی می شود؟

برخی زنان از اصلاحات محدود شاهزاده عربستان بهره می برند اما این واقعیت ماجرا نیست//////////تولیدی

سؤال: بسیار شگفت انگیز است که در این شرایط فعالیت ادامه می یابد. در نهایت، خارج از امید ساختگی، اگر بخواهید محمد بن سلمان را به تصویر بکشید، امید واقعی عربستان سعودی را کجا می بینید؟

سارا عزیزه: من با بسیاری افراد در داخل و خارج از کشور صحبت می کنم، نظر کاملا متفق القولی در این باره در خارج از مرزهای عربستان سعودی وجود دارد. سعودی های خارج از کشور که از مردم خود یا روزنامه نگاران و فعالان، گروه های حقوق بشری و دولت های خارجی طرفداری می کنند، لازم است که شواهد را ببینند و آنچه را که به وضوح آنجاست، رهبری خطرناک محمد بن سلمان، مسیر وحشتناکی که عربستان را به آن سو می برد، تحریم های هدفمند و عواقب آن را بپذیرند.

هر بار که اجازه ی تخلف و قانون شکنی دیگری را به او (محمد بن سلمان) می دهیم، این باور را در ذهن وی تقویت می کنیم که وی بخشودگی دارد که او را از قوانین معاف می کند.

من با یکی از فعالان حقوق بشر عربستان سعودی که در تبعیدی خودخواسته است صحبت کردم. وی به من گفت: "تنها امید من به جامعه بین المللی است. من مردم خودم و زنان کشورم را باور دارم. آنها چندین دهه غلبه یافته اند. بنابراین آنها متوقف نمی شوند، اما این بستگی به بقیه ما دارد که سهم خود را انجام دهیم."

منبع: lobelog

معصومه میرحسینی – تیتریک

انتهای پیام/