گروه : اخبار بین‌الملل
شماره : 61346
تاریخ : 1399-04-25 09:46
گزارش؛ «آنگلا مرکل» پشت پرده اهداف غرب را افشا کرد/ «خدعه گری» قاره سبزی‌ها با نقشه کاخ سفید علیه ایران/ اروپا در تاکتیک با آمریکا اختلاف دارد نه هدف! مرکل با بیان اینکه این اختلاف در تاکتیک هاست نه اهداف بیان می کند: « این یک مساله تاکتیکی است که ما در مورد اجرای آن با هم اختلاف نظر داریم؛ هر چند که هدف ما طبعا یکی است.

به گزارش گلستان ما به نقل از راه دانا؛ رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب که ترسیم آینده و چشم انداز جمهوری اسلامی برای قدم گذاشتن در دهه پنجم انقلاب اسلامی بود درباره روابط و نوع برخورد با غربی‌ها به نکات حائز اهمیتی اشاره کردند.

در کشورمان حداقل در سال‌های اخیر ده‌ها تجربه از جمله مذاکرات سعدآباد و برجام و اس پی وی و اینستکس اکنون پیش ملت ایران و جوانان ما قرار دارد و ملت ایران در هرگونه مذاکره‌ای جز خسارت هیچ نفعی نبرده است. بر همین اساس رهبری تصریح دارند: «پیشنهادهای سران نظام سلطه عموماً شامل فریب و خدعه و دروغ است وامروز ملّت ایران علاوه بر آمریکای جنایتکار، تعدادی از دولت‌های اروپایی را نیز خدعه‌گر و غیرقابل اعتماد می‌داند و دولت جمهوری اسلامی نباید از تهدیدهای پوچ آنان بهراسد.»

مرکل: هدف اروپا و آمریکا علیه ایران یکی است

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان درباره هدف مشترک آمریکا و اروپا برای برخورد و متوقف کردن کشورمان در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «من برنامه موشکهای بالستیک (ایران) را می بینم. من (حضور) ایران در یمن و سوریه را می بینم. اما سئوالی که میان ما و آمریکا در ارتباط با این مساله وجود دارد آن است که آیا ما می توانیم به صرف داشتن یک هدف مشترک در مورد توسعه مخرب یا تاثیر سخت ایران، فعالیتهای این کشور را مهار کنیم و اینکه آیا لغو تنها توافقنامه موجود میان ما (و ایران) می تواند کمک حالی باشد؟ یا آنکه چنانچه ما این مسائل را در دست داشته باشیم، می توانیم وارد مسائل دیگر (با ایران) نیز بشویم.»

مرکل با بیان اینکه این اختلاف در تاکتیک هاست نه اهداف بیان می کند: « این یک مساله تاکتیکی است که ما در مورد اجرای آن با هم اختلاف نظر داریم؛ هر چند که هدف ما طبعا یکی است.»

وی می افزاید: «من به این مساله انتقاد دارم که بلافاصله نیروهایمان را از سوریه خارج کنیم. آیا در این صورت شاهد تقویت ظرفیت نفوذ ایران و روسیه در سوریه نخواهیم بود؟ ما در این باره باید با هم صحبت کنیم.»

هوک: اختلاف ما و اروپا در سبک و تاکتیک است

«برایان هوک»، نماینده آمریکا در امور ایران گفت: «اگر نگاهی به چالش‌های پیش روی منطقه بکنید، ایران معمولاً در مرکز آنها است.ما در اینجا (ورشو) دولتی ندیدیم که از حکومت ایران و سیاست‌هایش دفاع بکند.»

وی نیز درباره اختلافات اروپا و آمریکا درباره ایران گفت: « اختلاف‌هایی در زمینه تاکتیک و سبک داریم، اما هیچ‌کس از این حکومت دفاع نمی‌کند.معتقدیم اروپایی‌ها در ماه‌های گذشته گام‌هایی را برای اعمال فشار بر ایران آغاز کرده‌اند.

نماینده آمریکا در امور ایران در پایان به نقش اروپا در راستای سیاست های ضد ایرانی کاخ سفید اشاره کرده و گفت:« اتحادیه اروپا برای اولین بار از زمان اجرای توافق هسته‌ای تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده که مثبت است.»

تلاش آمریکایی ها برای هماهنگ کردن هر چه بیشتر اروپا علیه ایران

رسانه های اروپایی نیز همواره در جهت شدت بخشی فشار بر ایران و مقابله با جمهوری اسلامی داد سخن می دهند و گزارشاتی نیز درباره توافقات و هماهنگی برای این منظور ارائه می کنند.

در همین رابطه اخیرا خبرگزاری فرانسه با اشاره به موضوع ایران و ونزوئلا نوشت: بر این اساس معاون اول رئیس جمهور آمریکا با تکرار اینکه تهران " بزرگ ترین خطر" در خاورمیانه ( غرب آسیا) است، اروپایی ها را دومین بار و تنها سه روز بعد نشست ورشو، ترغیب کرد از توافق هسته ای ایران منعقد شده در سال 2015 خارج شوند.

این رسانه فرانسوی ادامه داد: هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان نیز در مونیخ درباره توافق هسته ای ایران گفت که بدون آن " منطقه ایمن تر نخواهد شد و در واقع گامی بیشتر به سوی درگیری تمام عیار" خواهد بود.»

درواقع به نوعی نشست ورشو گردهمایی جهت هماهنگ کردن اتحادیه اروپا و آمریکا بود. از سوی دیگر پیامی که از سوی ظریف به غرب در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ داده شد موضع آشکار ایران در قبال بازی غرب را نشان داد.

بازی مشترک آمریکا و اروپا علیه ایران

به نظر می رسد به نوعی اتحادیه اروپا و آمریکا در فرم با هم در مقابله با ایران مشکل دارند اما همین اختلافات هم به نوعی ایران را در موضوع برجام در زمین و آسمان معلق نگاه داشته است.

به طوری که بازهم بازی پلیس خوب و پلیس بد را در قبال ایران بوجود آورده است. مشخص است که در این میان کدام پلیس خوب و کدام پلیس بد است اما آنچه بیشتر حائز اهمیت است همپوشانی این دو در یک سیاست و هدف یعنی ضربه به ایران است. درواقع اگرچه در تاکتیک اروپا و آمریکا با هم اختلافاتی دارد اما باید گفت که این دو در حال همدستی جالبی هستند.

بدین معنا که اروپایی ها ایران را در برجام ناقص نگاه داشته اند و سپس قول یک کانال مالی با ایران (spv) را دادند اما متاسفانه می بینم که یک ماکت و کانال ناقض به نام اینستکس راه اندازی کردند که چندان انتظارات ایران را براورده نمی سازد. درحالی اروپا در حال وقت تلف کردن و بازی دیپلماتیک با ایران است که آمریکا از فرصت استفاده کرده و تحریم های مختلف را علیه کشورمان اعمال می کند. درواقع ایران نیز نه با این وجود می توان از برجام خارج شود و نه اینکه به انتظاراتی که در برجام اروپایی ها متعهد آن شده است دست پیدا می کند.

از سوی دیگر باید گفت که اروپا به این موارد هم راضی نشده و بازی امنیتی دپلماتیک نیز علیه کشورمان آغاز کرده است. درحالی که با توجه به سخنان «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان در حاشیه کنفرانس مونیخ این کشورها سند و مدرکی برای اتهام زنی به ایران ندارند.

به هر جهت آنچه بیش از همه چیز مهم است. اهداف مشترک اروپا و آمریکا در مقابله با ایران است که هر روز ابعاد مختلفی از این بازی مشترک رونمایی می شود.

انتهای پیام/