header
سه شنبه, 06 مرداد 1394
گلستان ما بررسي مي كند :

استاندار آينده گلستان كيست ؟

ostandaran

سرويس سياسي : احتمال مي رود استاندار آينده گلستان از بين محمود ربيعي ، علي اصغر احمدي ، ابراهيم درازگيسو ، محمد هاشم مهيمني و سيد سبحان حسيني انتخاب شود .

به گزارش گلستان ما ؛ انتخابات 24 خرداد ماه 92 با خلق حماسه سياسي به پايان رسيد و در اين بين حسن روحاني تك كانديداي مورد حمايت اعتدال گرايان و بخشي از اصلاح طلبان ، توانست در كثرت رقباي خود به پاستور راه يابد .

حسن روحاني منتخب ملت ايران در اولين مصاحبه مطبوعاتي با زيركي و هوشمندي خاصي خود را وامدار حزب و جريان خاصي ندانست و گفت : من منتخب كل ملت ايران هستم .

اما اصلاح طلبان حتما از وي مطالباتي دارند كه يكي از آنها بازگرداندن بخشي از نخبگان و مسئولين نظام در دوران اصلاحات است كه در اين هشت سال دولت اصولگرا كنار گذاشته شده بودند .

استان گلستان نيز به لحاظ اينكه جزو پايگاههاي اصلاح طلبان به شمار مي رود و راي بالايي در حدود 550 هزار راي به آقاي روحاني داده توقع دارد كه در چينش نيروهاي استاني از نيروهاي بومي سابق كه عموما اصلاح طلب بودند ، استفاده شود .

اما راس هرم قدرت در استان گلستان استانداري است كه بعد از استان شدن گرگان همواره در دستان اصلاح طلبان بوده است . سيد ابراهيم درازگيسو اولين استاندار گلستان ، علي اصغر احمدي دومين و محمد هاشم مهيمني نيز سومين استاندار گلستان بوده اند كه هر سه نفر از دل جريان اصلاحات بيرون آمده بودند .

در سال 84 با روي كار آمدن محمود احمدي ن‍ژاد علي محمد شاعري استاندار گلستان شد و بعد ازچند سال يحيي محمود زاده و نهايتا جواد قناعت اين جايگاه را در انحصار خود گرفت .

تفاوت انتخاب استاندار در بين اين دو جريان بر مي گردد به اين نكته كه اصلاح طلبان همواره به دنبال انتخاب استاندار بومي بودند و به همان اندازه اصولگرايان به دنبال استاندار غير بومي و اين سماجت كار را بجايي رساند كه بسياري از اهالي و مسئولين استان گلستان از اين رويكرد ابراز نارضايتي كردند .

اما در حال حاضر با روي كار امدن روحاني بايد منتظر ماند و ديد كه وي چه كسي را به عنوان استاندار گلستان انتخاب خواهد كرد . در بين گزينه هاي احتمالي شانس 5 نفر از همه بيشتر است . سه استاندار قبلي استان به همراه محمود ربيعي فرماندار سابق گرگان و رئيس ستاد انتخاباتي موسوي در سال 88 كه در روز ورود روحاني به گرگان پشت سر وي بود و سيد سبحان حسيني نماينده سابق مردم گرگان در مجلس شوراي اسلامي از گزينه هاي مطرح در اين زمينه هستند .

ostandaran

سيد ابراهيم درازگيسو ؛ سيد ابراهيم درازگیسو اولين استاندار گلستان توسط هیأت وزیران وقت در جلسه مورخ ۷۶/۱۱/۱۹ به عنوان اولین استاندار گلستان منصوب شده بود.

درازگیسو متولد گرگان است و اولین شهردار بعد از انقلاب و با حفظ سمت فرماندار گرگان نیز از تجربیات اداری وی می باشد . وی در همان سالها عضو شورای فرماندهی سپاه گرگان نیز بوده است.

استاندار سابق گلستان از شهریور ۵۹ تا سال ۶۴ به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری دموکراتیک آلمان نیز ایفای نقش کرده است.

علي اصغر احمدي ؛ با رفتن درازگيسو به سفارت عشق آباد ، علي اصغر احمدي در هفدهم خرداد ماه 79 توسط مرحوم حسن حبيبي حكم استانداري خود را دريافت كرد . احمدي در گرگان از نام و نشان خوبي برخوردار است و هنوز هم خيلي از اهالي استان از وي به خوبي ياد مي كنند . وي با روي كار آمدن هاشم مهيمني به وزارت كشور رفت و معاونت امنيتي انتظامي را به عهده گرفت .

او را معمولا فردي ميانه رو مي دانند كه افكارش به تندروهاي مشاركت هرگز پيوند نخورده و جريان رقيبب نيز هنوز سخن تندي از او نشنيده است . دوران استانداري وي در گلستان را دوران بحران ناميده اند چون در همان سالها سيل هاي خانمان برافكن و سقوط هواپيماي يك 40 دراستان اتفاق افتاد .

فعاليت سياسي وي بعد از دوران كاري نيز ادامه يافت و در حزب همبستگي توانست جايگاه خوبي براي خود باز كند .

هاشم مهيمني ؛ اما در بين اين 4 نفر هاشم مهيمني به علت كهولت سن و بيماري از شانس كمتري نسبت به سايرين برخوردار است . وي در روز ورود روحاني به گرگان در فرودگاه حضور داشت و تا مسجد گلشن وي رابدرقه كرد .

مهیمنی سوابقی چون فرمانده سپاه گنبد ،شهردار منطقه ۱۶ تهران ،معاون مدیر کل سیاسی وزارت کشور و مدیر کل امور شوراهای وزارت کشور را در کارنامه خود دارد. هاشم مهیمنی به مدت ۴۲ ماه استاندار گلستان بوده است.

صاحب امتياز هفته نامه سليم از دو استاندار اصلاح طلب ديگر در گرگان از محبوبيت كمتري برخوردار است و بين او و تعدادي از اصولگرايان استان اختلافات ايدئولوژيك اساسي ديده مي شود .

محمود ربيعي ؛ در عين حال شايد در بين اين 4 نفر شايد محمود ربيعي از همه بيشتر اشتياق براي كسب اين پست داشته باشد . ربيعي فرماندار سابق گرگان و مدير كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان گلستان بوده است .

محمود ربيعي برادر حسين ربيعي عضو شوراي شهر گرگان ، در سال 88 رئيس ستاد انتخاباتي ميرحسين موسوي شد كه بعد از انتخابات و بوجود آمدن فتنه 88 مدتي فعاليتهاي انتخاباتي را كنار گذاشت . او در اين سالها مترصد فرصتي براي حضور دوباره به عرصه سياسي استان بود .

تصاوير روز ورود روحاني به گرگان فردي را پشت سر وي نشان مي دهد كه مدام در حال تدارك بهتر برنامه هاست و او كسي نبود جز محمود ربيعي كه احتمال دارد دولت اعتدال نيم نگاهي هم به وي داشته باشد .

سيد سبحان حسيني ؛ به هر حال در كنار اين 4 نفر بايد از افرادي چون سيد سبحان حسيني نماينده سابق مردم گرگان در مجلس شوراي اسلامي نام برد كه وي هم از نظر قرابت فكري به هاشمي نزديك است و بعيد نيست كه وي هم جزو گزينه هاي احتمالي باشد .

او در آبان ماه سال گذشته به همراه برخي اعضاي اتحاديه انجمن هاي اسلامي استان با هاشمي ديدار كرد و همواره بر خط اعتدال حركت كرده است . پيش بيني مي شود كه وي اگر نتواند در استانداري به كار گرفته نشود به فرمانداري گرگان برود .

او جزو 356 نماينده ادوار مجلس بود كه از ميرحسين موسوي حمايت كرده بودند و بعد از قضاياي سال 88 ترجيح داد سكوت كند .

نظرات   

 
-1 #3 مریم 1392-05-02 07:15
نقل قول کردن بنده خدا:
ممنون از اینکه متعصبانه برخورد می کنید و فقط نظرات به نفع گرگان را می نویسید . واقعا خسته نباشید

ببخشید متعصبانه نیست ، چون بومی استان هستن ، حداقل مازنی نیستن.
نقل قول
 
 
-1 #2 بنده خدا 1392-04-31 21:35
ممنون از اینکه متعصبانه برخورد می کنید و فقط نظرات به نفع گرگان را می نویسید . واقعا خسته نباشید
نقل قول
 
 
-1 #1 اسماعیلیعیلی 1392-03-28 18:58
سلام
بی شک گلستان ما بهترین و برترین پایگاه خبری تحلیلی استان گلستان است
ما از طرف افسران سایبری شهر خان ببین به همه دوستان خداقوت عرض می کنیم
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

نظرسنجی

عملکرد کدامیک از نمایندگان استان در مجلس را می پسندید

عیسی امامی - 25.4%
عبدالکریم رجبی - 0.4%
رضا صابری - 0.2%
سلیمان عباسی - 0.3%
سید علی طاهری - 27.4%
محمدجواد نظری مهر - 42.7%
رحمت الله نوروزی - 0.4%
هیچکدام - 3.1%
  1. آخرین اخبار
  2. اخبار استان
  3. پر بازدیدها