1398-03-04 12:58
422
0
63468
اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از فردا؛

153 مکان در گنبدکاووس آماده اجرای طرح غربالگری هستند

اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از شنیه چهارم خرداد ماه همزمان با سراسر کشور در 153مراکز درمانی ، بهداشت ، بیمارستان و پایگاه سلامت و همچنین 12 تیم سیار گنبدکاووس آغاز می شود.

به گزارش گلستان ما به نقل از قابوس نامه، رئیس شبکه بهداشت گنبدکاووس در جمع خبرنگران تصریح کرد: 28 مرکز بهداشتی درمانی، 10 پایگاه سلامت و 111 خانه بهداشت، 12 تیم سیار و چهار بیمارستان دولتی گنبدکاووس در این طرح مشارکت دارند.

دکتر فرهاد بدیعی ادامه داد: این طرح برای افراد بالای 30 سال و در 180 هزارنفر از جامعه هدف در مجموع شهرو روستاهای گنبدکاووس به صورت رایگان اجرا می شود.

,ی هدف از اجرای این طرح را افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به فشارخون بالا در کشور، افزایش آگاهی جامعه نسبت عوامل خطر ، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا عنوان کرد و گفت: در سالهای گذشته این طرح در بین 70 تا 80 هزار نفر در گنبدکاووس اجرا شده است که طبق نتایج این غربالگری 5 درصد مردم گنبدکاووس مبتلا به بیماری پرفشاری خود هستند.

بدیعی ضمن هشدارنسبت به این بیماری خاموش، تحرک بدنی ، کنترل مصرف نمک و روغن و و عدم استفاده بی رویه از سرخ کردنی ها را از جمله عوامل و اصول تغذیه ای در خودمراقبتی که امروزه دنیا به سمت آن می رود، برشمرد و گفت: اگر این اصول رعایت شود سطح سلامت جامعه به طرز معناداری تغییر خواهد کرد.

وی با عنوان اینکه مردها کمتر برای تست های مربوط به خودمراقبتی مراجعه می کنند اذعان کرد: در اجرای این طرح که پیش از این اجرا شده ، 70درصد مراجعین خانم ها و تنها 30 درصد آقایان بودند که نیاز است بیشتر به بحث خود مراقبتی توجه داشته باشند.

رئیس شبکه بهداشت گنبدکاووس با تاکید بر ضرورت و اهمیت شرکت جامعه هدف در طرح غربالگری کنترل فشارخون بالا ، تصریح کرد: فشار خون هایی که پیوسته بالا می رود ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد و یا به دلیل عوارض ناچیز به بیماری های دیگر نسبت داده شوند و به راحتی کشف نشود که در این طرح همواره جمعیت بیشتری از کسانی که فشارخون بالا دارند کشف می شوند.

دکتر بدیعی خاطر نشان کرد: پس از کنترل فشار خون افراد در طرح غربالگری و ثبت در سامانه و شناسایی افراد دارای بیماری پرفشاری خون ، در صورت نیاز افراد برای استمرا کنترل و مراقبت به پزشک معرفی می شوند تا اگر نیاز به درمان دیگری داشت اقدام شود.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.