1398-05-15 17:02
559
0
64830
رئیس دانشگاه دولتی گنبدکاووس تاکید کرد:

همکاری نهادها لازمه مسئله محور شدن پژوهش های دانشگاهی

رییس دانشگاه دولتی گنبدکاووس گفت: دانشگاه آمادگی انجام پژوهش به ویژه در حوزه‌های مختلف کشاورزی با محوریت مسائل بومی را دارد که مسئله محور شدن پژوهش های دانشگاهی نیاز به همکاری نهادهای دولتی و بخش خصوصی است.

به گزارش گلستان ما به نقل از قابوس نامه، ابوالفضل طهماسبی در نشست با خبرنگاران که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد با عنوان این مطلب افزود: در این راستا، دانشگاه با نهادهایی چون منابع طبیعی و آبخیزداری، هواشناسی، علوم پزشکی، دانشگاه مذاهب اسلامی و دو بیمارستان بسکی و پیامبراعظم تفاهم نامه همکاری امضا کرده است.

رئیس دانشگاه گنبدکاووس در ادامه گفت: بودجه امسال دانشگاه گنبدکاووس ۳۴۰ میلیارد ریال پیش بینی شده که درصورت تخصیص کامل، ۲۹۰ میلیارد ریال آن صرف حقوق و هزینه های جاری و بقیه صرف طرح های عمرانی می شود لذا این دانشگاه در راستای بهره‌وری بیشتر از ظرفیت‌های موجود در دانشگاه، طرح‌های تولیدی را در دستور کار خود قرار داده است تا علاوه بر انجام پژوهش علمی، بخشی از کمبودهای مالی را جبران کند.

IMG 8644

وی احداث یک هکتار باغ گلابی متراکم، آماده سازی ۹ هکتار دیگر از اراضی برای کشت باغ میوه های هلو، شلیل و آلو، ساخت استخر پرورش ماهی به مساحت۳۷۰۰ مترمربع، احداث گلخانه مدرن با مشارکت بخش خصوصی و  همچنین کشت هفت هکتار شالی و کنجد به روش خشکه کاری را از جمله طرح های درآمدزایی این دانشگاه برشمرد.

خسارت 8 میلیارد ریالی سیل به دانشگاه

طهماسبی با اشاره به خسارت 8 میلیارد ریالی سیل به دانشگاه اذعان کرد: این خسارات شامل خسارت به بخشی از خوابگاه های دانشجویی و فضاهای اداری و محوطه فضای سبز و اراضی زراعی این دانشگاه بود که بدون هیچ کمک مالی و تسهیلات دولتی  و از منابع داخلی بخشی از آن جبران شده است.

رئیس دانشگاه دولتی گنبدکاووس همچنین گفت: کارکنان و هیئت علمی دانشگاه جهت جبران خسارات سیل 140 میلیون ریال کمک نقدی کردند که با تصمیم دانشگاه این مبالغ برای جبران خسارات وارده از سیل به دانشجویان، صرف شد.

وی همچنین اظهار کرد: در راستای بررسی عوامل بروز سیل نیز دانشگاه تاکنون دو نشست تخصصی برگزار کرده است و مستند سازی فعالیت های مرتبط با سیل نیز از سوی فرمانداری به دانشگاه دولتی گنبدکاووس سپرده شده است.

ابوالفضل طهماسبی در ادامه به برخی پروژه های در حال انجام و پیگیری دانشگاه اشاره و تصریح کرد: احداث سلف سرویس با زیربنای سه هزار مترمربع در دو طبقه، آسفالت مسیر خوابگاه خواهران، رفع مشکل گرمایشی و سکوبندی و فعال کردن آمفی تئاتر دانشکده علوم پایه، احداث دو پارکینگ با ظرفیت ۶۰ دستگاه خودرو و انجام چمن مصنوعی زمین فوتسال از جمله این پروژه هاست که تعدادی از آنها تا چند ماه آینده به بهره برداری می رسد.

پذیرش دانشجو در 15 کد رشته بر اساس سوابق تحصیلی

در این نشست همچنین معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه در تشریح ظرفیت علمی و پژوهشی دانشگاه اذعان کرد:  در این دانشگاه بیش بر سه هزار دانشجو در ۷۲ کد مقطع رشته از مقطع کاردانی تا دکترا در حال تحصیل هستند.

علی ستاری  اضافه کرد: از سال تحصیلی جدید و براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی این دانشگاه در ۱۵ کد رشته صرفا براساس سوابق تحصیلی داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری، دانشجوی می پذیرد که علاقه مندان تا 6 شهریورماه فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش یا سایت دانشگاه نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

وی در ادامه رشته های زیست شناسی، آمار، ریاضیات، فیزیک، شیمی آزمایشگاهی، فنی و عمران، علوم ورزشی، زبان انگلیسی و روسی، علوم دامی، مهندسی شیلات و صنایع چوب و ژنتیک تولیدات گیاهی را از جمله رشته هایی که بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرد، بر شمرد.

ارائه و انتشار 110 مقاله علمی و پژوهشی در همایش های مختلف

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه همچنین با اشاره به حضور علمی فعال هیئت علمی در همایش های مختلف یادآور شد: این دانشگاه ۱۳۴ عضو هیات علمی دارد که  درسال گذشته ۱۱۰ مقاله علمی پژوهشی توسط اعضای هیات علمی این دانشگاه در مجلات علمی پژوهشی کشور چاپ شد که از این تعداد ۲۰ مقاله در مجلات خارجی به چاپ رسیده است.

وی همچنین برگزاری همایش های علمی، شرکت دانشجویان در المپیادهای ورزشی  منطقه ۲، کسب هفت مقام جهت راهیابی به مرحله کشوری این المپیاد را از دیگر اقدامات دانشگاه در این حوزه نام برد وگفت: با همکاری پارک علم و فناوری، مرکز رشد شرق استان در گنبدکاووس ساخته می شود و مرکز رشد دانشگاه که مدتی غیر فعال بود نیز دوباره فعال شده است.

در ادامه دکتر اکبر فخیره ، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه گنبدکاووس نیز با اشاره به فعال بودن 20 انجمن علمی و سه‌کانون فرهنگی در دانشگاه گفت: برنامه های متنوع فرهنگی و دانشجویی باعث شد در ارزیابی های انجام شده ، دانشگاه گنبدکاووس به عنوان نمونه و شایسته تقدیر قرار گیرد.

وی همچنین به همکاری خوب با بسیج دانشگاه اشاره کرد و گفت: بسیج دانشجویی نیز همچون دیگر تشکلات دانشجویی اقدامات خوبی در بخش های مختلف به ویژه اردوجهادی ، کمک به سیل زدگان و اعزام کاروان راهیان نور داشته است.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.