رئیس جمعیت هلال احمر گنبدکاووس خبرداد:

امدادرسانی600 نفر روز امدادگران هلال حمر به 7هزار سیل زده

1398-01-19 10:05
266
0
62417

رئیس جمعیت هلال احمر گنبدکاووس گفت: سیل اخیر در گنبدکاووس 1400 خانوار با جمعیت 7 هزار نفر را درگیر کرد که از ابتدا تا کنون امدادگران هلال احمر، 600 نفر روز به این سیل زدگان خدمت کرده اند.

به گزارش گلستان ما به نقل از قابوس نامه، اصغر نودهی در نشست با خبرنگاران اظهار افزود: علاوه بر امدادگران هلال احمر 200 نفر روز افراد حقیقی نیز در این امدادرسانی کمک کرده اند.

وی اضافه کرد: برای این 1400 خانوار آسیب دیده 151 چادر اسکان موقت در 4 نقطه شهر و 377 چادر در 22 روستای آسیب دیده روستایی برپا شد و همه آنها شناسنامه امدادی پر شده و از جمله اقدامات دیگر توزیع بسته های غذایی 72 ساعته و یکماهه بر اساس آمارها است و البته به 107 خانوار عشایر با جمعیت 497 نفر نیز خدمات رسانی شد.

نودهی اذعان کرد: پیش بینی های انجام شده از سوی هلال احمر و سایر دستگاههای شهرستان گنبدکاووس باعث کنترل بحران در شهرستان شد که از جمله آن می توان به آماده سازی مکان اضطراری با برپایی90 چادر از 25 اسفند 97 در 3 سالن ورزشی با همکاری اداره ورزش و جوانان اشاره کرد.

وی با اشاره به تشکیل شورای مدیریت بحران در شهرستان خاطر نشان کرد: به عنوان یک امدادگر که تجربه امدادرسانی در حادث مختلف داخل و خارج از کشور را دارم معتقدم در شهرستان گنبدکاووس اقدامات قبل، حین و بعد از بحران به خوبی مدیریت شد و اگر این اقدامات نبود قطعا شاهد خسارات بیشتری بودیم.

رئیس جمعیت هلال احمر گنبدکاووس اقدام به تخلیه آب از 965 واحد مسکونی ، رهاسازی341 مورد آب مورد و توزیع 590 بسته غذایی بین سیل زدگان را از جمله اقدامات هلال احمر در روزهای ابتدایی وقوع سیل عنوان کرد و گفت: باید همینجا از همه نیروهای مسلح، ارتش و سپاه که با ورود نیروهای پای کار کمک بزرگی بودند، تشکر کنم.

نودهی با عنوان اینکه بازگشت سیل زدگان با نظر کارشناسان فنی و بررسی استحکام منازل آنها انجام شده است تصریح کرد: 4 اکیپ ازکارشناسان دفتر مهندسی به مناطق سیل زده رفتند و با نظر آنها سیل زدگان از اسکان اضطراری به اسکان موقت منتقل شدند.

وی ادامه داد: طبق نظر این کارشناسان 40 خانوار به اسکان موقت رفتند، 75 خانوار در محل زندگی خود اسکان داده شدند و منازل50 خانوار دیگر نیز مشکلی برای اسکان نداشتند.

اصغر نودهی گفت: در حال حاضر 35 خانوار در سالن حجاب گنبدکاووس اسکان داده شده اند که 28 خانوار افاغنه و 8 خانوار ایرانی هستند و در بحث روستایی نیز کار امدادرسانی انجام شده و تعداد خانوار مستقر در چادرها نیز به 138 خانوار کاهش یافته است و در مجموع شهر و روستا 245 خانوار بسته یکماهه که سومین مرحله توزیع اقلام است را دریافت می کنند.

وی با اشاره به سیل کمک های نوعدوستانه مردمی افزود: همدلی و همراهی مردم با آسیب دیدگان بی نظر و قابل تقدیر است و هنوز هم ادامه دارد و بنا بر اعلام حمعیت هلال احمر کشو 200 میلیارد ریال کمک های مردمی برای کمک به مناطق سیل زده کشور به حساب جمعیت واریز شده است که با مشخص شدن سهم گلستان ، کمک ها توزیع می شود.

وی یادآور شد: گروههای مختلفی داوطلب برای اجرای برنامه های فرهنگی و شاد در مکان اسکان های موقت بودند که ما تنها با مجوزاز نهادها به آنها اجازه فعالیت می دادیم و البته فعالیت ها طبق استانداردها باید با فاصله ای از محل استراحت و اقامت آنها باید برنامه ها اجرا شود.

رئیس جمعیت هلال احمر گنبدکاووس ادامه داد: اما متاسفانه برخی گروهها بی انصافی کردند و در فضای مجازی عنوان کردند که هلال احمر جلوی شادی سیل زدگان را می گیرد در حالیکه ما مانع شادی نشدیم بلکه سازکارهایی دارد که باید طبق آن فعالیت ها انجام می شد.

وی با اشاره به لزوم بازتوانی افراد آسیب دیده در امدادرسانی گفت: از ابزارهای فرهنگی ، هنری و ورزشی باید برای بازگرداندن توانایی ها اقدام کرد اما شنیدیم برخی با برداشت اشتباه اقدام به آموزش رقص و یا انتشار فیلم هایی با هدف مظلومیت کودکان و تحت تاثیر قرار دادن احساسات آسیب دیدگان و مردم کردند که با اصل این اقدامات مغایرت دارد و به همین دلیل همه فعالیت ها در اسکان را منوط به داشتن مجوز از ادارات متولی کردیم.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.