1398-02-16 14:02
356
0
63051
مدیر جهاد کشاورزی گالیکش:

«گل جالیز» به مزارع گالیکش جسارت وارد کرد

مدیر جهاد کشاورزی گلیکش گفت: شیوع گل جالیز در مزارع کلزای این شهرستان به بحران تبدیل شده است.

به گزارش گلستان ما، سید حمزه موسوی در گفت و گو با خبرنگار نیلکوه گفت:در دو سال گذشته علف هرز انگلی گل جالیز در مزارع کلزا شیوع یافته و تهدید جدی برای مزارع و رفته رفته به یک بحران منطقه‌ای تبدیل شده است.

وی افزود: در مدیریت گل جالیز در مزارع با به کار گیری چند روش فنی و اصولی تا حدودی میتوان از گسترش آن جلوگیری کرد که استفاده از بذور گواهی شده و پرهیز از کشت بذور خود مصرفی، رعایت تاریخ کشت به موقع و زودهنگام و مدیریت تغذیه اصولی مزارع یکی از اقدامات است.

موسوی اضافه کرد: در مزارعی که سابقه آلودگی دارند کلزا و دیگر محصولات زراعی که نقش میزبان را ایفا می‌کنند حداقل برای مدت ۴ سال کشت نشود.

مدیر جهار کشاورزی گالیکش گفت: کشت مجدد کلزا در این مناطق سبب انتشار آلودگی به سایر مناطق و کاهش عملکرد خاک و گیاه می‌شود به نحوی که تمام آب و مواد غذایی موجود در خاک با کمک این گیاه انگلی جذب و گیاه کلزا به مرحله دانه دهی نخواهد رسید.

وی گفت: به دلیل جلوگیری از انتقال این بیماری تا حد امکان بوته‌های گل جالیز جمع آوری و سوزانده شوند و همچنین بقایای محصول بعد از برداشت با شعله افکن یا دیگر روش‌ها نیز سوزانده شود.

موسوی همچنین در خصوص استفاده دام از بقایای محصول بیمار گفت: ازورود دام به مزارع آلوده بعد از برداشت خود داری شود تا تبعات آن در دام مشاهده نشود.

انتهاي پيام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.