1393-10-01 20:05
2780
0
7600
نگاهی به زندگی سرداران شهید گلستان:

سردار شهید کیانی، شاگرد بنایی که تک تیرانداز مناطق عملیاتی شد

استان گلستان برای دفاع از انقلاب اسلامی و آرمان های والای آن حدود 4 هزار شهید والامقام تقدیم انقلاب نموده است که 57 تن آنان منجمله شهید کیانی تک تیرانداز مناطق عملیاتی از سرداران جبهه و جنگ بودند.

به گزارش گلستان ما به نقل از رادکانا، سردار رشید سپاه اسلام شهید ‘تقی کیانی’ فرزند زوج کشاورزی بنام ‘لطف اله و رحیمه’ که در نخستین روز نوروز سال 1335 در روستای ‘ولاغوز’ کردکوی متولد شد در دوران دفاع مقدس بعنوان فرمانده گردان ویژه شهدای لشکر 25 کربلا مشغول خدمت شد.

* کودکی شهید کیانی

شهید تقی کیانی به عنوان سومین فرزند خانواده زندگی سخت و دشواری در خانواده کشاورز پیشه آغاز کرد و چه بسا به همین دلیل مردی خودساخته شد که در نهایت برای مردم استان گلستان و میهن خود افتخار آفرین شد.

تقی از همان دوران کودکی دوشادوش دیگر اعضای خانواده به سختی کار می کرد بطوریکه برای تامین معاش خانواده از نعمت تحصیل نیز باز ماند.

‘رحیمه معلم’ مادر شهید کیانی درباره کودکی تقی می گوید: بیشتر اوقات در عالم خودش بود و تحرک زیادی نداشت، کودکی آرام بود و بیشتر به خواهر بزرگ ترش علاقه داشت.

برغم همه سختی های زندگی، تقی تصمیم گرفت درسن 11 سالگی درکلاس های پیکار با بیسوادی شرکت کند و مدرک پایان تحصیلات ابتدایی اخذ نماید اما مشکلات مالی و نیز فوت پدر اجازه تحصیل بیشتر را به تقی نداد و وی مجبور شد در کارخانه پنبه پاک کنی به مدت 5 سال کارگری نماید.

تقی که به انجام فرایض دینی علاقه خاصی داشت و همواره در کارخانه پنبه نماز اول وقت او ترک نمی شد و در مراسم های مذهبی حضوری فعال داشت، بدلیل فصلی بودن کار در کارخانه، مجبور به تغییر شغل شد و به سراغ بنایی رفت.

81434065-6153573

شاگرد بنا بودن برای نوجوان 15 ساله ای چون تقی سخت بود با اینحال او در فصل زمستان هم برای تامین مخارج زندگی به صید ماهی از رودخانه و دریا می پرداخت و بعضا برای جمع آوری هیزم به جنگل می رفت و به سختی و مرارت فراوان هیزم جمع آوری می کرد.

تقی در سن 18 سالگی به سال 1354 عازم خدمت نظام وظیفه شد، دوره آموزشی را در ‘بیرجند’ و خدمت سربازی را در’خرم آباد’ سپری کرد، ضمن اینکه در دوران خدمت توسط ارتش وقت، یکبار نیز برای مبارزه با چریک های شورشی ‘ظفار’ به کشور عمان اعزام شد و در نهایت خدمت نظام وظیفه را پس از 2 سال به پایان برد.

تقی پس از پایان دوره سربازی به شهرستان رشت نزد دایی خود که معمار بود مشغول کار و پس از چندی در همان جا ازدواج کرد.

او با شروع انقلاب همگام با دیگر مردم به فعالیت های مبارزاتی مبادرت که در نخستین اقدام ضد رژیم با بسیج عده ای از جوانان روستا در انتقام خون یکی از جوانان منطقه بنام ‘حمزه طیبی’ با ماموران ژاندارمری درگیر شد.

دراین مقطع از زندگی تقی که صاحب نخستین فرزند بنام مریم شده بود بیشتر وقت خود را در خدمت به انقلاب می گذراند ضمن اینکه از طریق صیادی و بنایی مخارج خانواده را تامین می کرد.

با شروع جنگ تحمیلی تقی بعنوان سرباز منقضی خدمت سال 1356 برای گذراندن دوران احتیاط به جبهه فراخوانده شد، بعد از پایان دوره و بازگشت به زادگاهش در سال 60 در مقابله با منافقین شرکت فعال داشت.

تقی در عین مبارزات در 12 آبان 60 و از طریق بسیج به جبهه اعزام شد و بعنوان تک تیر انداز در منطقه عملیاتی حاضر بود.

شهید کیانی، پس از عضویت رسمی در سپاه پاسداران کردکوی در واحد عملیات به عنوان نیروی عملیاتی مشغول خدمت شد و بیشتر وقت خود را درسپاه گذرانده و کمتر به منزل می رفت، با پاسداران خیلی صمیمی بود و علاقه خاصی به بسیج داشت ضمن اینکه در همین روزها یعنی سال 60 ‘احمد’ دومین فرزند شهید کیانی به دنیا آمد.

شهید کیانی برای نخستین بار بعنوان جانشین فرمانده گروهان حضرت ابوالفضل (ع) گردان امام محمد باقر (ع) لشکر 25 کربلا و سپس به فرماندهی این گروهان منصوب شد و درسال 1361 در عملیات بیت المقدس شرکت کرد.

شهید کیانی درسال بعد و بمدت 2 سال به تناوب بعنوان فرمانده گردان صاحب الزمان لشکر 25 کربلا در جبهه ها حضور داشت و طی این مدت ‘امیر’ فرزند سوم و سپس ‘سیف اله’ چهارمین فرزند وی به دنیا آمدند.

شهید کیانی در اواخر سال 64 به کردکوی بازگشت و بمدت 13 ماه در واحد بسیج روستای ولاغوز انجام وظیفه نمود و دراین مدت درحل مشکلات دیگران کوتاهی نمی کرد و بسیاری از مردم و جوانان برای رفع گرفتاری های خود به منزل او می آمدند و مشکلات خود را با او در میان می گذاشتند.

kiani

*نخستین مجروحیت شهید کیانی در انفجار بمب

درسال 1365 بمبی در یکی از دبیرستان های شهر کردکوی کشف شد، تقی به همراه علی زمانی برای خنثی سازی بمب به محل اعزام شدند، بمب پس از خارج شدن از مدرسه و انتقال به خودرو، داخل ماشین منفجر و در نتیجه انفجار مچ دست راست تقی قطع، بازوی چپش شکست و جراحات شدیدی نیز به شکمش وارد شد ضمن اینکه همکارش هم به شدت زخمی شد.

اگرچه سردار کیانی براثر این حادثه توسط کمیسیون پزشکی واجد 45 درصد جانبازی و از کارافتادگی تشخیص داده شد اما باز هم در 26 اسفند 1365 به جبهه ها رفت و مسئولیت گردان ویژه شهدای لشکر ویژه 25 کربلا را عهده دار شد.

وی در عملیات نصر 4 در منطقه ماووت عراق بعنوان فرمانده گردان ویژه شهدای لشکر 25 کربلا شرکت و با رشادت هایی که او و همرزمانش از خود نشان دادند، خسارات سنگینی به دشمن وارد شد.

شهید کیانی پس از این ماموریت که در ماه مبارک رمضان انجام شد، درحالی که در سجده نماز ظهر و عصر بود بر اثر اصابت ترکش راکت هواپیماهای عراقی بر پیشانی مجروح شد و در 4 تیر 1366 دربیمارستان به شهادت رسید.

پیکر پاک سردار شهید تقی کیانی با حضور پرشور مردم کردکوی تشییع و در گلزار شهدای این شهر به خاک سپرده شد و چند ماه بعد از شهادت این سردار رشید اسلام، دختر دوم او بنام ‘زهرا’ بدنیا آمد.

* وصیت نامه سردار شهید کیانی و توصیه به حضور پرشور درجبهه ها

شهید تقی کیانی دربخشی از وصیت نامه خود با اشاره به قرار گرفتن تمام کفر در برابر اسلام، از گروه های مختلف مردم می خواهد می خواهد به ندای امام پاسخ دهند و باحضور درجبهه ها از اسلام دفاع کنند.

شهید تقی کیانی می گوید: ای مردم مسلمان، امروز همه ما مدیون و مسوول خون شهداء هستیم و باید فردای قیامت در دادگاه عدل الهی درمقابل آنان و نیز درمقابل رسول خدا (ص)، پیغمبران الهی و فاطمه(س) و حسین (ع) روسفید باشیم’.

‘پس ای مردم، غافل نباشید و به سوی فلاح و رستگاری بشتابید و مسئله جنگ را در رأس امورتان قرار دهید و همواره جبهه و یگان های رزم را پر کنید و راه شهیدان را ادامه داده و با به دست گرفتن اسلحه خونین برادران تان به دشمنان بگویید که ما تا آخرین نفس و قطره خونی که در رگهایمان جریان دارد از دین و قرآن دفاع می کنیم و دست از رهبری و ولایت بر نمی داریم’.

عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شرکت در نماز جمعه، حرکت در خط رهبری و ولایت فقیه، حفاظت از دستاوردهای انقلاب، دستگیری از مستمندان و هم نشینی با آنان، خوش اخلاقی با مردم، حفظ وحدت و پرهیز از تفرقه و اختلاف و ترویج روحیه شهادت به فرزندان، تربیت اسلامی آنان و تلاش برای کسب علم و دانش از مهمترین توصیه های این شهید والامقام به آحاد مختلف مردم و خانواده اش می باشد.

از شهید کیانی 5 فرزند به یادگار مانده است.

برگرفته از منابع و آرشیو بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گلستان

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.