1398-01-31 03:25
332
0
62689
مشکلات مردم مناطق سیل زده کماکان ادامه دارد ؛

لایروبی و نظافت کامل مناطق سیل زده ، فاز دوم و مهم مدیریت سیل اخیر گلستان/ همه ادارات و دستگاه های استان پای کار بیایند

اما در حال حاضر و با عبور از فاز اول حادثه سیل [ کنترل و مدیریت سیلاب و امداد رسانی های اولیه و ضروری ] ، وارد فاز دوم این حادثه یعنی لایروبی و نظافت کامل شهر و روستاهای سیل زده و امداد رسانی های ثانویه شده ایم .

به گزارش گلستان ما، حادثه سیل ناخوانده نوروزی گلستان در روزهای پایانی اسفند ماه 97 ؛ باعث بروز نگرانی ، خسارات و مشکلات گسترده ای برای مردم مناطق سیل زده شد که با ورود زود هنگام  و موثر سپاه ، بسیج ، ارتش ، نیروهای جهادی و مردمی ، هلال احمر ، نیروی انتظامی و ... ، مهار و کنترل شد .

مرحله اول امداد رسانی ها شامل اقدامات و مواردی زیادی از قبیل نجات و انتقال مردم به محلهای اسکان موقت ، طبخ و توزیع غذای گرم ، توزیع اقلام خوراکی و پشتیبانی و بهداشتی و همچنین مجموعه گسترده ای از اقدامات مهندسی و سازندگی در مدیریت و هدایت سیلاب ها و ... در مواجهه با حادثه سیل و تبعات اولیه آن بود .

تا چند روز پیش ، همچنان مقداری نگرانی از ورود سیلاب جدید و وجود مانده آبها در مناطق سیل زده وجود داشت که با افتتاح کانال انحرافی بندولی در بالادست سد وشمگیر و لایروبی کانالهای منتهی به دریای خزر این نگرانی ها برطرف شد .

اما در حال حاضر و با عبور از فاز اول حادثه سیل [ کنترل و مدیریت سیلاب و امداد رسانی های اولیه و ضروری ] ، وارد فاز دوم این حادثه یعنی لایروبی و نظافت کامل شهر و روستاهای سیل زده و امداد رسانی های ثانویه شده ایم .

در این مرحله مهم از حادثه سیل ، باید توجه جدی و تمرکز اصلی بر خارج کردن گل و لای و فاضلاب از منازل مسکونی و لجن و گند زدایی از جداولِ کوچه و خیابان های سطح شهر و روستاهای سیل زده و دفع آنها در مناطق مناسب استوار گردد .

در اینجا لازم است که در کنار تلاش نیروهای جهادی و مردمی در لایروبی و نظافت منازل ، کوچه و خیابان ها ؛ وسایل نقلیه و تجهیزات لازم برای خارج کردن گل و لای ، فاضلاب و لجن ها به خارج از شهر و روستاها پای کار باشند و در نهایت شستشوی منازل و جداول و ضدعفونی کردن آنها انجام شود .

لذا ضرورت دارد که استانداری و ستاد بحران استان گلستان ، هماهنگی لازم برای ورود جدی و پای کار آمدن شهرداری های استان و آتشنشانی ها ، راه و شهرسازی ، راهداری و هر اداره و سازمانی که وسایل نقلیه و تجهیزات لازم برای خارج کردن گل و لای و فاضلاب از شهر و روستاها و شستشوی منازل و خیابان ها را دارا هستند ، بعمل آورد .

باید از فرصت ایجاد شده ناشی از بارندگی های جدید روزهای اخیر ، حداکثر بهره برداری را برای تسریع در این امر بخرج داد تا پیش از گرم شدن هوا و خشک شدن گل و لای و لجن های موجود و انتشار آلودگی های مختلف ، از بروز هر گونه مخاطرات جدی بهداشتی ، پیشگیری بعمل آید .

انتظار این است که همه ادارات و دستگاه های استان با احساس مسئولیت و ورود جدی به این مساله ، به کمک گروه های جهادی و مردمی ، بسیج و سپاه بیایند و در کنار آنها کار لایروبی و نظافت منازل ، شهر و روستاها را با سرعت بیشتری به پیش ببرند و در ایجاد آرامش برای مردم و بازگرداندن زندگی شان به روال عادی سهیم باشند .

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.