1399-02-27 11:42
460
0
68656
گزارش از آخرین وضعیت بزرگترین پروژه اقتصادی استان گلستان ؛

تصویب طرح جامع ایستگاه اینچه برون / صدور رای خلع ید "شرکت فواکه" توسط سازمان بازرسی کل کشور

خبر خوش تصویب طرح جامع ایستگاه اینچه برون می تواند در سال جهش تولید محرکی باشد تا بعد از خلع ید شرکت‌های زیاده‌خواه در این نقطه شاهد یک تحول عظیم در بزرگترین طرح‌اقتصادی استان گلستان باشیم .

به گزارش گلستان‌ما؛ طرح منطقه آزاد اینچه برون که چند سالی درگیر‌ودار تصویب مجلس و رد شورای‌نگهبان قرار دارد، بزرگترین طرح اقتصادی بعد از استان شدن گلستان است، ابعاد جغرافیایی پروژه ، موقعیت مکانی آن در مجاورت مرز ترکمنستان ، میزان اشتغال‌زایی، حجم بالای نقدینگی و گردش سرمایه، تنوع اقلیمی و مذهبی این نقطه بر حساسیت های این طرح افزوده است.

پس از بررسی‌ها و تصویب طرح اولیه آن در مجلس شورای اسلامی و تصویب ایجاد بندرخشک در این نقطه ، نگاه سرمایه گذاران و شرکت های مختلف به این نقطه متمرکز شد ودر این میان دست‌هایی نیز با اعمال فشار به مدیران استانی به دنبال منافع سرشار اقتصادی بودند.

برابر تفاهم نامه مورخه 07/01/1390 فی مابین شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقلی کشور، مدیرعامل شرکت پارس انرژی ایران و سرپرست وزارت راه وترابری احداث پروژه راه آهن گرگان به اینچه برون اجرایی شده و با عنایت به اینکه کلیه پروژه‌های ساخت خط آهن پس از ساخت به راه آهن تحویل می‌گردد، برنامه احداث ایستگاه‌های مسیر و مرزی فیمابین راه آهن و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقلی کشور مطرح می گردید که در خصوص ایستگاه راه آهن اینچه برون نماینده شرکت پارس انرژی در محل حضور داشته و کارهای اجرایی را انجام می داده است .

در این راستا شرکت فواکه ابتدا 5 هکتار از اراضی اینچه برون را درخواست نموده که مستندات آن در استانداری موجود می باشد و سپس با راهنمایی های انجام شده طی نامه شماره 244/1/92 مورخه 01/09/1392 مقدار 20 هکتار زمین در اینچه برون درخواست نموده بود که طی صورتجلسه کمیسیون طرحهای غیر کشاورزی ( ماده 21 ) به شماره 28297 مورخه 19/03/1393 مقدار 157500 متر زمین از طرف اعضای کمیسیون مذکور به صورت غیر قانونی به شرکت تحویل گردیده است که شرکت فواکه بلافاصله نسبت به دیوار کشی 750000 متر مربع ( 75 هکتار) اقدام نموده است.

طی این سالها این شرکت به عنوان ترمز توسعه استان عمل کرده و زیاده خواهی‌ها باعث شد تا راه آهن نیز از حق دولت کوتاه نیاید و همه مدیران راه آهن گلستان طی این سالها مقابل این شرکت ایستادند تا بتوانند از حقوق بیت المال دفاع کنند اما متاسفانه برخی از مدیران استان گلستان از این شرکت حمایت می کرده و تلاش ها از مسیر قانونی هیچوقت نتیجه نداد تا اینکه سازمان بازرسی کشور وارد ماجرا شد و رای به خلع ید این شرکت داد .

تذکر وزیر راه و شهرسازی به فواکه

این موارد باعث شد تا اسلامی وزیر راه و شهرسازی در سفرش به استان گلستان در 16 آذر سال 97 تذکری جدی به شرکت فواکه بدهد . وی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت : این شرکت همکاری لازم با سیاست های راه آهن را داشته باشد و در چهارچوب های حقوقی راه‌آهن فعالیت کند.

در سال گذشته رشد صادرات 145 درصدی داشتیم

در خصوص مسائل راه آهن و آخرین اقدامات سایت اینچه برون ، مهدی عبدالکریم زاده مدیر عامل راه آهن شمال شرق 2 در گفت‌و گو با خبرنگار گلستان ما اظهار کرد:  زمانی که در راه آهن سرخس کار می کردم ارتباط خوبی با مسئولین ترکمنستان داشتم و وقتی به گلستان آمدم از این ارتباط استفاده کرده و سال گذشته صادرات خوبی به این کشور داشته و 7 درصد رشد بار بین المللی داشتیم در حالی که سه ماه است مرز به دلیل بیماری کرونا بسته است و 7 نقطه ریلی هم در اثر سیل سال گذشته از بین رفته بود. همچنین 145 درصد رشد صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترکمنستان ، قزاقستان و چین داشتیم .

عبدالکریم زاده با اشاره به تصویب طرح جامع ایستگاه اینچه برون گفت: این طرح پس از تصویب این هفته به ما ابلاغ شد که در مساحتی به مقدار 1250 هکتار اجرایی می شود یعنی برنامه ریزی و زمین مصوب ما این مقدار است .

وی تصریح کرد : شرکت فواکه که 75 هکتار از اراضی اینچه برون را در اختیار داشت توسط سازمان بازرسی کل کشور خلع ید شد و منتظریم تا اداره امور اراضی استان گلستان طی نامه ای به ما این موضوع را اعلام کند و شرکت فواکه نیز تاسیسات و امکانات خود را از این منطقه خارج کند.

این مقام مسئول اضافه کرد: در همه قسمت‌های این سایت از سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنیم و هر شرکتی که بیاید؛ زیرساخت‌ها، خط ، تعویض بوژی ، سایت کانتینری و ... را در اختیارش قرار می دهیم.

وی ادامه داد: در سالهای گذشته به دلیل وقفه‌ای که در کار پیش آمده بود سرمایه گذاران پراکنده شده بودند اما ما تمام سرمایه گذاران منطقه که حدود 32 شرکت بودند را دعوت کردیم و در حال حاضر سرمایه گذاران درخواست می دهند و ما هم درخواست ها را بررسی می کنیم و به هیچ وجه دنبال شرکت خاص یا تبعیض بین شرکت ها نیستیم و بعد از تشخیص صلاحیت آنها را به تهران معرفی می کنیم .

تعویض بوژی فعلا فایده ای ندارد

مدیرعامل راه آهن شمال‌شرق 2 خاطرنشان ساخت: در حال‌حاضر ساخت ایستگاه بوژی هزینه‌های بسیار دارد و چون واگن های سیر ندارند تعویض بوژی فایده ای ندارد و حدود 140 نیرو درایستگاه سرخس در بخش بوژی کار می کنند، ما بجای ایستگاه بوژی خط عریضی که وصل نبود را با ساخت یک پل به مبلغ 2 میلیون و 200 هزار دلار که دو ماه پیش صورت گرفت، انجام دادیم .

وی با بیان اینکه خط عریض دو ماه آینده وصل می شود، ادامه داد: ما در خاک ایران این کار را به پایان رساندیم البته ما ساخت ایستگاه بوژی را در برنامه خود داریم و قرار شده 400 بوژی از سرخس به گلستان منتقل شود ولی در حال حاضر انرژی خودمان را روی خط عریض گذاشتیم.

عبدالکریم زاده یادآور شد: سایت اینچه برون برای آقای رسولی مدیر عامل راه آهن کشور بسیار مهم و حیاتی بوده و روزانه از دفتر خود و از طریق دوربین‌ها اقدامات این نقطه را ارزیابی می‌کند.

وی بیان کرد: تونل ضدعفونی‌کننده در سایت اینچه برون نیز 40 درصد کارش تمام شده و دنبال این هستیم که هر چه سریعتر بقیه کار را هم به اتمام برسانیم .

دادستان : قرار داد فواکه باطل شده است

در همین رابطه دادستان مرکز استان نیز از ابطال قرارداد شرکت فواکه خبر داد و گفت: این موضوع چند سالی در دستور کار ما قرار داشت و ما به دنبال این بودیم یک تحولی در منطقه اینچه برون ایجاد شود .

حجت الاسلام سیدرضا سیدحسینی بیان کرد: در سال‌های گذشته شعارهایی که مقام معظم رهبری فرمودند مبنای اقتصادی داشته، ما هم خودمان را مکلف کرده ایم تا در زمینه رونق و جهش تولید کارهای خود را ادامه دهیم .

به نظر می رسد با خلع ید شرکت فواکه و حضور 32 شرکت سرمایه گذار و آزاد شدن اراضی ذیل مدیریت راه آهن بزودی شاهد رونق و شروع جهش کاری در این نقطه باشیم، جایی که سالهاست مردم گلستان چشم دوخته اند تا برایشان معجزه کند .

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.