1398-02-23 17:30
288
0
63196
گزارشی از نحوه برخورد رسانه‌های زنجیره‌ای با گرانی‌ها؛

انگشت اتهام همیشگی اصلاح طلبان به سمت مردم/ هجوم به مردم به جای انتقاد از مسئولان/ چرا اصلاح طلبان از مسئولان سلب مسئولیت می کنند؟

رسانه‌های اصلاح طلب که حامی دولت هستند به جای اینکه از مسئولان نسبت به چرایی بوجود آمدن این وضعیت سئوال کنند به مردم با تیترهای توهین آمیز حمله می کنند.

به گزارش گلستان ما، موج گرانی‌ها از دلار و مسکن و خودرو گرفته تا گوشت قرمز و مرغ و گوجه، پیاز، ماکارونی، خرما و تن ماهی بازار رو زیر رو می کند اما مسئولان تنها نظاره گر این مسئله هستند. متاسفانه موج گرانی‌ها بعد از اینکه بازار را بهم می ریزد در قیمت‌های بالا تثبیت می شود و مردم را در تهیه مایحتاج خود دچار مشکل می کند. واقعیت اینجاست که سفره مردم بسیار کوچک شده است. فقط کافی است سری به فروشگاه‌ها و مراکز خرید بزنید تا ببیند چطور برخی از قفسه کالاهایی که این روزها گران شده، خالی است. این موضوع قطعا مردم را نگران می کند. همچنین اگر از فروشندگان درباره نحوه خرید این روزهای مردم بپرسیم متوجه می شویم که مردم دیگر تنها به فکر تامین کالاهای اساسی خود هستند و برای این منظور از کالاهای دیگر حتی لبنیات صرف نظر کرده‌اند. موضوعی که به بهداشت و رشد جسمانی کودکان بسیار ضربه می زدند و نگران کننده است.

هجوم اصلاح طلبان به مردم به جای انتقاد از مسئولان 

اما رسانه‌های اصلاح طلب که حامی دولت هستند به جای اینکه از مسئولان نسبت به چرایی بوجود آمدن این وضعیت سئوال کنند به مردم با تیترهای توهین آمیز حمله می کنند. 
 
چند روز پیش خبرگزاری اصلاح طلب ایسنا که این روزها در انتشار اخبار خاص آنهم در حمایت از دولت و توهین نسبت به مردم زیر ذره بین قرار گرفته‌ در تیتری قابل تامل از حمله مردم به مراکز خرید برای خریدن ماکارونی نوشت. ادبیات زننده خبرگزاری دولتی ایسنا در پی عدم توانایی دولت در مدیریت بازار کالای اساسی بسیار جالب است.  
 
 
این خبرگزاری در زمانی که قیمت گوشت قرمز به اوج خود رسیده بود در اخباری عجیب مطرح می‌کرد که مردم حبوبات را جایگزین گوشت کنند!
 
 
 
از سوی دیگر روزنامه آرمان دیگر رسانه اصلاح طلب در تیتر اول خود توهین خبرگزاری ایسنا به مردم را تکرار کرد. این روزنامه با تیتر «این بار هجوم به خوراکی‌ها» در مطلبی تحقیر آمیز نوشت: «هجوم شهروندان به بازار»؛ شاید در کشورهای توسعه‌یافته این «تیتر خبری» تداعی‌کننده افت شدید قیمت یک کالا یا ایجاد حراجی‌های چندساعته باشد، اما گویا در ایران ماجرا متفاوت است. دیگر همه می‌‌دانند که در پس هر خبری مبنی بر «هجوم مردمی»، یک گرانی نهفته است. تفاوتی هم ندارد که اخبار گرانی صحت داشته باشد یا عده‌ای با دمیدن بر شیپور شایعات درصدد سودجویی برآیند؛ رفتارشناسی اجتماعی نشان می‌دهد که اولین واکنش جامعه به گرانی‌ها، هجوم به بازار است.»
 
 
این روزنامه می افزاید: «با اینکه بسیاری از کارشناسان ماکارونی را جایگزین برنج می‌دانند، اما هجوم یکباره شهروندان برای خرید کالای گران‌شده را نمی‌توان توجیه کرد. در پی همین اتفاق بود که روز گذشته توزیع‌کنندگان مواد غذایی با کمبود ماکارونی و تن ماهی مواجه شدند. متاسفانه عده‌ای از ترس قحطی، خود عامل قحطی می‌شوند.»
 
موضع رسانه‌های اصلاح طلب علیه مردم و مقصر نامیدن آنان در انواع موج های گرانی درحالی است که اصلاح طلبان کمتر به مسئولان در خصوص وضعیتی که در بازار وجود دارد تشر می زنند. 
 
وقتی اصلاح طلبان از مسئولان سلب مسئولیت می کنند 
 
جالب اینجاست که در این گرانی‌ها که مسئولان برای افزایش بی رویه قیمت‌ها دلیلی نمی آورند واغلب مطرح می کنند که دلیلی برای گرانی ‌ها وجود ندارد رسانه‌های اصلاح طلب حمله به مردم را در دستور کار خود قرار داده‌اند و مسئول اصلی وضعیت اقتصادی کشور را مردم می دانند. مدیریت مردمی کلید واژه‌ای است که حالا اصلاح طلبان برای وضعیت اقتصادی کشور به آن چسبیده‌اند تا نکند که مجبور شوند از دولت انتقادی در این راستا بکنند. 
 
اما در پاسخ به این موضوع که چرا مردم نسبت به دولت و بازار بی اعتماد هستند باید این مسئله را از نحوه مدیریت و کنترل بازار جستجو کرد. اول این که هر کالایی که گران شده است نه تنها بعد از فروکش کردن موج گرانی ها ارزان نشده بلکه در قیمت های بالاتر تثبیت شده است. ثانیا اگر از بازیگر دوم و اثرگذاری مخرب آن صحبت می شود باید از دلالی و واسطه‌ها در این حوزه سخن گفت. در حوزه خرید خودرو این مثال بسیار محسوس است. هجوم دلالان برای خرید خودرو در وبسایت‌های فروش شرکت‌های خودروسازی نشان می دهد که به واقع هجوم از جانب چه کسی صورت میگیرد، مردم یا دلالان؟
 
از سوی دیگر گزارش شده است که مراکز فروش و فروشگاه‌ها درتوزیع کالاها به گونه ای اقدام می کنند که بیشتر موجب نگرانی افکارعمومی در تامین کالاهای اساسی خود شده است. 
 
در همین رابطه، روزنامه دولتی ایران در گزارشی نوشت: «در هفته‌های اخیر چینش اجناس و قفسه برخی سوپرمارکت‌ها و حتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای تغییر ملموسی پیدا کرده است. وقتی وارد فروشگاه‌های مواد غذایی می‌شویم، اولین موضوعی که جلب توجه می‌کند، جای خالی برخی کالاهاست. کالاهایی مانند ماکارونی، چای، تن ماهی، حبوبات، شکر و… که اکنون بسختی در فروشگاه‌ها یافت می‌شود. این درحالی است که تمام کالاهایی که این روزها به دغدغه مردم تبدیل شده تولید داخل است.»
 
با این اوصاف به نظر می رسد که اصلاح طلبان برای توجیه کم کاری و عملکرد ضعیف دستگاه‌های نظارتی و تنظیم بازار مشکلات را به گردن مردم می اندازند.  برای اصلاح طلبان فرقی ندارد همواره مردم مقصر هستند و رسانه‌های اصلاح طلب خود از مسئولان سلب مسئولیت می کنند. 
 
 مبع: دانا
انتهای پیام/

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.