1397-06-25 08:58
1048
0
57000
هر ساله همزمان با پنجم محرم در مساجد و تکایا برگزار می شود؛

آیین "علم بندان" در رامیان + تصاویر

"علم بندان" یکی از آیین های اصلی، مهم و پرشور ماه محرم در شهرستان رامیان، هرساله همزمان با پنجم محرم در مساجد و تکایا برگزار می شود.

به گزارش گلستان ما به نقل از گل رامیان، آیین علم بندان یکی از مراسم مختلف سوگواری همگانی سالار شهیدان امام حسین(ع) در شهرستان رامیان است که سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده است.

علم بندان در رامیان هر سال، روز پنجم محرم در تکایا، مساجد، فاطمیه و زینبیه انجام می شود.

در این مراسم پارچه هایی که مردم جهت برطرف شدن گرفتاریهایشان نذر علم کرده اند را بانظم خاصی و همزمان با نوحه سرایی و مداحی مداحان اهل بیت (ع) بر روی علم ها بسته می شود.

alamp1

alamp2

alamp3

alamp4

alamp5

alamp6

alamp7

پس از برافراشته شدن علم ها مراسم سینه زنی و عزاداری امام حسین(ع) از شب ششم محرم تا پایان مراسم عزاداری در ظهر عاشورا ادامه دارد و مردم آمادگی خود را برای شرکت در عزاداری ماه محرم اعلام می کنند.

از شب ششم محرم هر شب علم گردانان علم ها را پیشاپیش دسته های عزاداری که هر مسجد برای خود یک علم دارد حرکت در می آورند و پشت سر آنان دسته های سینه زنی بصورت پیوسته ودر طول هم  به حرکت خود ادامه می دهند و پشت سر دسته ها زنان و کودکان حرکت می کنند 

alamp8

alamp9

alamp10

alamp11

alamp12

در طول مسیر حرکت دسته های سینه زنی اگر برخی از خانواده ها نذری داشته باشند هنگام نزدیک شدن علم نذر خود را قربانی می کنند.

برپایی علم به یاد علمدار دشت کربلا حضرت اباالفضل العباس (ع) است که حضور مشتاق مردم و ادای نذورات آنان بیانگر عشق و ارادت خالصانه آنان به حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) می باشد.

این مراسم با حضور پدر شهید رجبلو برگزار شد.

مراسم علم بندان امروز پنجم محرم در کلیه مساجد، تکایا، فاطمیه و زینبیه شهرستان رامیان برگزار شد.

alamp13

alamp14

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.