1397-09-27 16:31
1996
0
59646
یک استاد دانشگاه:

مشق باعث عمیق‌تر شدن یادگیری می‌شود

یک استاد دانشگاه گفت: تمرین یا مشق باعث عمیق تر شدن یادگیری و دیرتر فراموش کردن مطالب می شود.

به گزارش گلستان ما، «احمد عابدی سروستانی» در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: اگرچه برخی افراد به دلیل استعداد خدادادی در هنگام آموزش، مطالب را یاد می گیرند و ممکن است نیازی به تمرین یا مشق نداشته باشند، اما غالب افراد برای یادگیری نیازمند تمرین و تکرار هستند.

وی بیان کرد: تمرین یا مشق برای یادگیری مهارت ها بسیار توصیه شده است، زیرا باعث می شود فرد یادگیرنده مهارت ها را بهتر بیاموزد و بروز رفتار مطابق با آن به طور خودکار و به صورت یک عادت درآید.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: بهتر است به جای تمرین یا مشق از واژه «تجربه یادگیری» استفاده کنیم. تجربه یادگیری هرگونه فعالیتی اعم از خواندن، نوشتن، حل کردن، حفظ کردن، آزمایش کردن، انجام دادن، خلاصه کردن، امتحان دادن، فکر کردن، نقد کردن، تحلیل کردن و غیره است که فراگیر برای رسیدن به اهداف آموزشی انجام می دهد.

عابدی سروستانی با بیان اینکه فهرست تجارب یادگیری، متنوع و گسترده است، گفت: مشکل موسسات کنکوری یا سایر موسسات خصوصی در اینجاست که تنها بر چند تجربه یادگیری از جمله خواندن، حفظ کردن، نوشتن و تست زدن تاکید می کنند تا از طریق آنها کسب درآمد کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: با این کار توجه به سایر تجارب یادگیری که اتفاقاً راه‌های مناسبی برای یادگیری هستند، فراموش می شوندو این یک مشکل و نقص مهم در نظام تعلیم و تربیت است که مسئولان آموزش و پرورش کشور به آن پی برده و اصرار بر اصلاح آن دارند.

وی به برخی از این اقدامات اشاره کرد و گفت: در نظام های تعلیم و تربیت جدید، بر حفظ کردن مطالب تاکید زیادی نمی شود و بیشتر بر فکر کردن، تحلیل کردن، نقد کردن، استنباط کردن، ساختن، ابداع کردن و مانند آن تاکید بسیار می شود. بنابراین در یک نظام تعلیم و تربیت مناسب می بایست مشق و تمرین به معنی ایجاد تجارب یادگیری برای فراگیران وجود داشته باشد اما نه فقط آن مواردی که بتوان از آن کسب درآمد کرد!

عابدی سروستانی تصریح کرد: البته نکته مهم دیگر در این رابطه، روش های سنجش یادگیری در نظام تعلیم و تربیت ما است که تاکنون یادگیری را بیشتر به معنی حفظ کردن یا تست زدن تعبیر کرده است. این امر باعث شده که کل نظام تعلیم و تربیت تحت الشعاع این موضوع قرار گیرد و فردی باسواد تلقی شود که بهتر بتواند مطالب را حفظ و به یاد آورد نه این که مسایل را با روش های خلاقانه حل کند.

این استاد دانشگاه در پایان اظهار کرد: مسئولان نظام تعلیم و تربیت، تجدید نظر در روش های آموزش و یادگیری را احساس کرده اند و اقدامات اخیر آنان را می توان در این راستا ارزیابی کرد. بنابراین، راه حل منصفانه این است که موسسات آموزش خصوصی خود را با سیاست های درست آموزش و پرورش کشور تطبیق دهند.

خبرنگار: کوثر جلالی

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.