1393-11-26 16:59
10390
0
10520

بوی خوش تندیر نون در کوچه پس کوچه های قدیمی/ مراحل پخت نان تنوری محلی روستای النگ + تصاویر

نان های محلی از منابع اصلی الگوی غذایی روزانه ساکنان روستای النگ به شمار می رفتند و در اعتقادات و باورهای بومی مذهبی مردم روستای النگ نان نماد رزق و بخشندگی خداوند است. رد شدن از روی تکه نان یا له کردن آن گناه محسوب می شود.

به گزارش گلستان ما به نقل از النگ روستای زیبا، نان های محلی از منابع اصلی الگوی غذایی روزانه ساکنان روستای النگ به شمار می رفتند و در اعتقادات و باورهای بومی مذهبی مردم روستای النگ نان نماد رزق و بخشندگی خداوند است.

رد شدن از روی تکه نان یا له کردن آن گناه محسوب می شود زیرا که نان، بعنوان برکت و با ارزش ترین نعمت الهی مورد احترام قرار دارد.

حتی مردم روستا تکه نانی را که در کوچه و خیابان با مواجه می شدند جمع کرده و در کناری قرار می دهند تا کسی آن را لگد نکند.

بر این اساس اگر کسی در مصرف نان، اسراف کند، کفران نعمت و بی احترامی به نعمات الهی محسوب می شود.

درسال های اخیر وجود نانوای ماشینی، کم شدن سهمیه آرد خانوارها، برچیده شدن تنورهای سنتی و رغبت کم بانوان روستا ،پخت نان محلی همانند گذشته دیگر در روستا رواج ندارد و دیگر بوی خوش نان گرم روستای کمتر به مشام می رسد.

چگونگی بخت نان تنوری (تندیر نون)

ابتدا آرد رو الک کرده و وسط آرد رو خالی میکنن؛ مایع خمیر رو که در نصف استکان آب ولرم به مدت ۵ دقیقه خیس کردن رو اضافه میکنن.

سپس نمک و روغن رو اضافه و مخلوط میکنن؛ خمیر باید طوری باشه که به دست نچسبد. بعد روش یه پارچه نمدار میزارن و یکساعت به خمیر استراحت میدن.

در ادامه تنور را روشن میکنن. تنورهای سنتی شبیه به گودال هستند که با هیزم اقدام به روشن کردن آن می کنند و پس از آنکه هیزم تبدیل به زغال شد، کار پخت نان شروع می شود و معمولا پخت هر قرص نان بیش از ۱۰ دقیقه طول می کشد.

برای پخت و پز نان های محلی، زنان همسایه به یاری همدیگر می شتافتند که این امر نشانگر فرهنگ یاوری و تعاون در بین مردمان این سامان  می باشد.

مراحل تهیه  نان تنوری(تندیر نون) را درتصاویر زیر مشاهد کنید:

142162166197292

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.