1393-08-30 07:59
1813
0
6038

اولین مواجهه تاریخی اهل سنت با وهابیون

در منابع تاریخی اهل سنت آمده است که اولین مواجهه جمعی نمایندگان مذاهب چهارگانه اهل سنت با وهابیون در سال 1217 ه.ق اتفاق افتاده است .

به گزارش گلستان ما به نقل از ترکمن سسی ، شاه فضل رسول قادری در کتاب خود تحت عنوان سیف الجبار المسلول علی الاعداء آورده است که وهابیون در سال 1217 مردم طائف را قتل و عام کردند و بعد از این جنایت فجیع به علمای مکه نامه نوشتند و تفکرات خود را عرضه کردند.

علمای مکه نیز این نامه را بررسی کردند و چون ایام حج بود مفاد آن را با نمایندگان علمای چهار مذهب اصلی اهل سنت در میان گذاشتند.مجمع علمای چهارگانه پس از مطالعه دقیق عقاید وهابیون این تفکرات را انحرافی قلمداد کرده بر کفر وهابیون حکم کردند .

این علما همچنین بر امیر مکه واجب کردند که به مقابله با آنها بپردازند و بر همه مسلمانان هم حکم کردند که به امیر مکه در مسیر جنگ با وهابیون کمک کنند.

این مواجهه نخستین مواجهه جمعی علمای اهل سنت با تفکرات وهابیون بود .این مخالفت در بین پیروان مذهب حنبلی که وهابیون خود را منتسب به آنها می دانستند هم خیلی شدید بود .در شرایط کنونی نیز علمای اصیل اهل سنت با استناد به منابع فقهی موثق مذاهب اربعه اصول تفکرات وهابیت را انحرافی و بر خلاف آموزه های دینی می دانند.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.