1393-08-27 05:02
800
0
5915
با ظرفیت تولید 5 میلیون تن :

گلستان صاحب کارخانه فولاد می شود

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت که کارخانه فولاد با ظرفیت پنج میلیون تن تولید با مشارکت و سرمایه گذاری بخش دولتی، خصوصی و کشور قزاقستان در این استان احداث می شود.

به گزارش گلستان ما به نقل از کاسب امین ، حسینقلی قوانلو ، رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گلستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: این کارخانه بزرگ در منطقه ویژه اقتصادی 'اترک' در شرق استان گلستان احداث خواهد شد.

وی بابیان اینکه مرحله نخست جواز تاسیس این کارخانه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ظرفیت دو میلیون تن صادر شده است، گفت: عملیات اجرایی احداث این کارخانه تا پایان سال جاری با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز می شود.

قوانلو اضافه کرد: تلاش های لازم برای آغاز عملیات اجرایی این کارخانه در سفر رییس جمهوری و هیات دولت به گلستان در حال انجام است.

وی بااشاره به افتتاح راه آهن 'ایران - ترکمنستان - قزاقستان' با حضور رییس جمهوری طی چند هفته آینده، یاداورشد: درنظر است از ظرفیت های معدنی کشور 'قزاقستان' در احداث کارخانه فولاد استفاده شود.

قوانلو یادآور شد: در احداث کارخانه فولاد، صنایع فولاد کشور ۲۰ درصد، بخش خصوصی ۵۱ درصد و کشور قزاقستان نیز ۲۹ درصد مشارکت خواهد داشت.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان به مزایای احداث این کارخانه نیز اشاره کرد و افزود: ساخت این کارخانه بزرگ یک جهش اقتصادی در استان گلستان ایجاد خواهد کرد.

قوانلو مدعی شد: گردش مالی هر میلیون تن فولاد به اندازه کل گردش مالی کنونی استان گلستان بوده، ضمن اینکه در ایجاد اشتغال جوانان نیز موثر است.

وی همچنین از پیگیری تصویب منطقه آزاد تجاری اینچه برون، حل معضل پتروشیمی و تامین سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی به عنوان دیگر پیشنهادات این سازمان در سفر ریاست جمهوری و هیات دولت به استان گلستان خبر داد.

قوانلو گفت: درصورت تصویب این پیشنهادات درهیات دولت و یا دستور ویژه رییس جمهور برای پیگیری این موضوعات، شاهد تحولات اقتصادی خوبی در استان گلستان خواهیم بود.

در جریان افتتاح خط آهن بین المللی شرق دریای خزر علاوه بر دکتر روحانی رییس جمهوری، روسای جمهوری دو کشور ترکمنستان و قزاقستان نیز به استان گلستان سفر می کنند.

طول خط آهن ایران - ترکمنستان - قزاقستان افزون بر ۹۰۰ کیلومتر است و کارشناسان بخش حمل و نقل بین‎المللی معتقدند با راه‎اندازی این خط، افزون بر ۶۰۰ کیلومتر از طول مسیر حمل و نقل بین‎المللی کشورهای مشترک المنافع تا خلیج فارس و اروپا کاسته می شود.

افزون بر ۸۲ کیلومتر از این مسیر ریلی در خاک ایران، ۷۰۰ کیلومتر در ترکمنستان و ۱۲۰ کیلومتر باقیمانده در خاک قزاقستان واقع است و با راه اندازی خط راه آهن مذکور که راهگذر ریلی «شمال - جنوب» نیز نامیده می‎شود، زمان حمل و نقل و ترانزیت کالا از این مسیر ریلی، دو شبانه روز و هزینه‎های بخش حمل و نقل به صورت قابل ملاحظه کاهش می یابد.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.