1398-02-15 16:32
370
0
63028
گزارش وال استریت ژورنال از قدرت پهپادی یمن؛

پهپادی که تاسیسات نفتی عربستان و فرودگاه امارات را هدف قرار داد / انصارالله یکی از ماهرترین گروه‌های استفاده کننده از پهپاد در جنگ

طی سال‌های اخیر و در پی تجاوز ائتلاف عربستان به یمن، نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی انصارالله عملیات خود علیه نیرو‌های متجاوز را آغاز کرده و در جریان این عملیات‌ نیرو‌های یمنی در بخش‌های گوناگون و به خصوص در زمینه موشکی و پهپادی پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند.

به گزارش گلستان ما، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به طور قابل ملاحظه و روز افزونی دقت پهپاد‌های نظامی خود را افزایش داده‌اند.

وال‌استریت ژورنال در گزارشی به نقل از منابع آگاه می‌نویسد: عملیات‌ پهپادی حوثی‌ها بسیار دقیق‌تر و مؤثرتر از آن چیزی صورت می‌گیرد که آمریکا و متحدان آن در منطقه به طور علنی به آن اذعان کرده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد فناوری موجود به سرعت در حال ایجاد یک تهدید برای آمریکا و متحدان آن در منطقه است.

این نشریه آمریکایی ضمن اشاره به حمله پهپادی نیروهای یمنی به تأسیسات نفتی آرامکو در پایتخت عربستان سعودی و نیز فرودگاه ابوظبی در پایتحت امارات، به نقل از مقامات آمریکایی نوشت: حمله به فرودگاه ابوظبی موجب آسیب رسیدن به یک کامیون و به تأخیر افتادن پروازها شد اما ماهیت مؤثر و بی‌پروایانه این حمله موجب خشم مقامات اماراتی شد که این حمله را انکار می‌کردند. آمریکا نیز در این انکار، امارات را پشتیبانی می‌کرد. مقامات عربستان سعودی نیز حمله به تأسیسات آرامکو را انکار می‌کردند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: حوثی‌ها که روزی از سوی دشمنان مورد تمسخر قرار می‌گرفتند اکنون عملیاتی را راه‌اندازی کرده‌اند که به برآورد مقامات عربستانی ۱۴۰ حمله پهپادی صورت داده‌اند.

قدرت پهپادی ارتش یمن؛ از عملیات شناسایی تا هدف قرار دادن فرودگاه ابوظبی و تأسیسات آرامکو

نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال در تازه‌ترین گزارش خود درباره تحولات یمن می‌نویسد: حوثی‌ها(انصارالله) عملیات پهپادی خود را بسیار دقیق‌تر از آن چیزی انجام می‌دهند که مقامات آمریکا و متحدان این کشور در خلیج فارس آشکارا به آن اذعان کرده‌اند.

انصارالله یمن طی سال‌های اخیر به یکی از ماهرترین گروه‌های استفاده کننده از پهپاد در جنگ تبدیل شده‌اند؛ فناوری آن‌ها از کوچکترین هواپیما‌های بدون سرنشین نظارتی شکل گرفته و امروز به پهپاد‌هایی ارتقا یافته که قدرت طی کردن مسافتی بالغ بر ۹۰۰ مایل با سرعت ۱۵۰ مایل بر ساعت را دارند.

وال استریت در گزارش خود ضمن اشاره به ادعای مقامات آمریکا و برخی کشورهای عربی مبنی بر ارسال تسلیحات از ایران به انصارالله یمن می‌نویسد: مقامات سعودی و دولت ترامپ می‌گویند که ایران این پیشرفت را سرعت بخشیده است. اگرچه برخی مقامات آمریکا این سؤال را مطرح کرده‌اند که چه میزان کمک مستقیم از ایران ارسال شده است، که این اتهامات را رد می‌کند.

قدرت پهپادی ارتش یمن؛ از عملیات شناسایی تا هدف قرار دادن فرودگاه ابوظبی و تأسیسات آرامکو

این نشریه آمریکایی در گزارش‎ خود انصارالله یمن را «متبحرترین گروه در جهان» در استفاده از جنگ‌افزار‌های بدون سرنشین هوایی توصیف می‎کند.

در ادامه این گزارش به نقل از یک مقام آمریکایی آمده است: آژانس‌های اطلاعاتی به این نتیجه رسیده‌اند که برنامه پهپادی حوثی‌ها عمدتا بومی است و نیاز بسیار اندکی به خارج دارد.

این یادداشت در ادامه می‌افزاید: طیف پهپادها از نظر اندازه از هواپیماهای بدون سرنشین ارتش آمریکا آغاز شده و تا پهپادهای اسباب‌بازی در فروشگاه‌ها ختم می‌شود: تجربه‌های حوثی‌ها نشان داده که این فناوری می‌تواند فراگرفته شود، به مناطق درگیری انتقال پیدا کند و تسلیحاتی شود.

گزارش وال استریت در ادامه به نقل از مقامات ائتلاف متجاوز سعودی می‌‌نویسد: مقامات آمریکا، عربستان و امارات در تلاش برای خنثی کردن این تهدید هستند و ائتلاف عربستان ماه ژانویه عملیاتی برای بمباران مناطقی که احتمال وجود این پهپادها در آنها می‌رفت را آغاز کرد.

این یادداشت می‌افزاید: حوثی‌ها در پاسخ به این اقدام، حملات پهپادی خود را افزایش دادند.

وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام آمریکایی می‌نویسد: مقامات عربستانی و اماراتی در حال سرمایه‌گذاری سنگین بر روی فناوری ضد پهپادی هستند اما سهولت نسبی ساخت پهپاد با استفاده از قطعات تجاری، این تلاش‌ها را به چالش می‌کشد.

بر اساس این گزارش مقامات آمریکا به طور فزاینده نگران این موضوع هستند که پهپادهای حوثی‌ها می‌تواند تهدیدی برای حمل و نقل تجاری و کشتی‌های تجاری آمریکا در منطقه باشد.

وال استریت ژورنال در ادامه ضمن بیان این مطلب که انصارالله یمن در سال ۲۰۱۷ به پرواز در آوردن پهپاد‌های بزرگتر هواپیما شکل به سمت رادار‌های دفاعی عربستان را آغاز کردند نوشته است: به طور همزمان حوثی‌ها هدف قرار دادن کشتی‌ها با استفاده از قایق‌های کنترل از راه دور در سواحل یمن را آغاز کرده و خطر را در یکی از پر رفت و آمدترین آبراه‌های جهان ایجاد کردند.

به نقل از «اسکات کرینو»، مدیر شرکت آمریکایی «رِی سیکس سالوشن»، فعال در زمینه ارزیابی تهدیدات پهپادی در این گزارش آمده است: تبحر (پهپادی انصارالله) بسیار سریع پیشرفت کرده است.

«وارن پی استروبل»، خبرنگار وال استریت ژورنال در این باره می‌گوید: حوثی‌ها(انصارالله) با هواپیما‌های بدون سرنشین اولیه‌ای که قادر به ایجاد خسارت بودند کار خود را آغاز کردند، اما در ابتدا از پهپاد‌ها برای عملیات شناسایی و نظارت استفاده می‌کردند.

انصارالله یمن طی سال ۲۰۱۸ عملیات‌های قابل ملاحظه پهپادی را انجام دادند که از جمله آن‌ها هدف قرار دادن تأسیسات نفتی آراکو و فرودگاه ابوظبی بود.

قدرت پهپادی ارتش یمن؛ از عملیات شناسایی تا هدف قرار دادن فرودگاه ابوظبی و تأسیسات آرامکو

بلافاصله پس از عملیات هدف قرار دادن تأسیسات نفتی آرامکو در روز ۲۶ جولای سال ۲۰۱۸ (۴ مرداد ۱۳۹۷)، نیرو‌های انصارالله یمن اعلام کردند که فرودگاه ابوظبی را که صد‌ها مایل با یمن فاصله دارد هدف قرار داده‌اند.

اجرای این عملیات از سوی مقامات امارات تکذیب شد، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که همراهی آمریکا نیز در این انکار حمله وجود داشته و دلیل این انکار نیز وجود نگرانی از علنی شدن این عملیات موفقیت آمیز بوده است.

چند منبع آگاه به وال استریت گفته‌اند که با وجود این انکارها، اما حمله به فرودگاه ابوظبی واقعا روی داده بود.

قدرت پهپادی ارتش یمن؛ از عملیات شناسایی تا هدف قرار دادن فرودگاه ابوظبی و تأسیسات آرامکو

این در حالی است که ماه آگوست سال ۲۰۱۸ نیز یگان پهپادی یمن در عملیاتی با پهپاد تهاجمی قاصف-۱ پایگاه هوایی ملک خالد را در منطقه خمیس مشیط در شهر ریاض هدف قرار داد.

یگان پهپادی ارتش یمن سال ۲۰۱۹ نیز عملیات‌های موفقیت‌آمیز زیادی داشته که هدف قرار دادن پایگاه هوایی نظامیان سعودی در استان «لحج» در ماه ژانویه، از جمله این عملیات‌ها به شمار می‌رود.

قدرت پهپادی ارتش یمن؛ از عملیات شناسایی تا هدف قرار دادن فرودگاه ابوظبی و تأسیسات آرامکو

سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن نیز پیش از این اعلام کرده که نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تعداد زیادی از پهپاد و موشک‌های بالستیک در اختیار دارند و سال ۲۰۱۹ می‌توان سال عملیات پهپاد‌های یمنی باشد.

«محمد صالح طماح» رئیس کمیته اطلاعات و تحقیقات دولت مستعفی یمن در این حمله پهپادی به پایگاه نظامی «العند» در استان «لحج» زخمی شده بود و شبکه الجزیره در پی این عملیات اعلام کرد که محمد صالح طماح کشته شده است. در پی این حمله چند تن از فرماندهان دولت مستعفی و فراری یمن کشته و زخمی شدند.

قدرت پهپادی ارتش یمن؛ از عملیات شناسایی تا هدف قرار دادن فرودگاه ابوظبی و تأسیسات آرامکو

از سوی دیگر شبکه المسیره اخیرا از برنامه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن برای تولید پهپاد‌هایی با برد طولانی‌تر و قدرت تخریب بیشتر خبر داد.

المسیره به نقل از یک فرمانده ارشد نیروهای یمنی می‎گوید که یمن از نظر نظامی دیگر فقیر نیست و دشمن باید بداند که ما همانند گذشته نیستیم.

منبع: میزان

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.