1398-04-29 13:02
260
0
64513
مدیرکل فنی‎وحرفه‎ای استان گلستان:

فقر مهارت در جامعه مشهود است/ تعمیر رایگان 1582 لوازم خانگی در مناطق سیل‎زده گلستان

مدیرکل فنی‎وحرفه‎ای استان گلستان با بیان اینکه فقر مهارت در جامعه مشهود است، گفت: اگر مهارت‎افزایی در جامعه تقویت و ترویج می‎شد امروز با معضل بیکاری مواجه نبودیم.

به گزارش گلستان ما به نقل از فارس، علیرضا حسینی‎طلب صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان اظهار کرد: استان گلستان از سال گذشته گرفتار حادثه سیل شد و ما با جدی شدن بحران خوابگاه کارآموزی خود در آق‎قلا را برای اسکان سیل‎زدگان آماده کردیم و 70 نفر به مدت دو هفته در این مرکز پذیرایی شدند و 3 هزار و 500 پرس غذا در آن مدت بین سیل‎زدگان توزیع شد.

وی ادامه داد: فنی‎وحرفه‎ای در بحران اولیه کمک‎های نقدی به سیل‎زدگان داشت اما در کنار این کمک‎ها، اعزام اکیپ‎های مختلف از فنی‎وحرفه‎ای را برای تعمیر لوازم خانگی، خودرو و ... به مناطق سیل‎زده ارسال کرد که این اکیپ‎ها یک هزار و 582 وسیله خانگی را به صورت رایگان تعمیر کردند و به اعتقاد بنده مهارت به‎خوبی توانست نقش خود را در سیل گلستان ایفا کند.

مدیرکل فنی‎وحرفه‎ای استان گلستان اضافه کرد: در کنار استان گلستان، استان‎های دیگر اعم از مازندران، خراسان‎شمالی، سمنان و زنجان برای اعزام اکیپ‎های فنی‎وحرفه‎ای به مناطق سیل‎زده گلستان نیرو اعزام کردند.

حسینی‎طلب تصریح کرد: از 31 تیرماه تا 6 مرداد ماه به‎عنوان هفته ملی مهارت نامگذاری شده است و هدف از این نامگذاری آن است که جامعه به کارکردهای مهارت و آموزش‎های فنی‎وحرفه‎ای پی ببرد.

وی گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند یکی از بیماری‎ها، بیماری دانشگاه‎گرایی‌است و سال‎ها است که معظم‎له پیرامون فنی‎وحرفه‎ای توصیه‎های مختلفی دارند و بر تقویت فنی‎وحرفه‎ای تأکید دارند.

مدیرکل فنی‎وحرفه‎ای استان گلستان با اشاره به اینکه در کارگاه‎های آموزشی فنی‎وحرفه‎ای بیش از 75 درصد کار عملی انجام‌می‎شود، افزود:جامعه امروز ما گرفتار مدرک‎گرایی است و همه ما برای‌ترویج نهضت مهارت‎افزایی و مهارت‎آموزی‌در جامعه باید کمک کنیم و ترویج این مهم تنها بر عهده سازمان فنی‎وحرفه‎ای و یا آموزش‌وپرورش نیست.

*معضل بیکاری نتیجه فقدان مهارت‌افزایی است

حسینی‎طلب با بیان اینکه فقر مهارت در جامعه مشهود است، ابراز کرد: اگر مهارت‎افزایی در جامعه تقویت و ترویج می‎شد امروز با معضل بیکاری مواجه نبودیم و متأسفانه نرخ بیکاری در قشر فارغ‎التحصیلان دانشگاهی بیشتر است و یکی از عوامل این پدیده فقدان مهارت است.

وی گفت: از سال 1393، 223 مربی داشتیم که این تعداد در سال 1397 به 143 نفر کاهش یافت و روند کاهشی داشت که این نشان می‎دهد تعداد کسانی که باید مهارت را در جامعه آموزش بدهند کاهش یافته است و هیچ نیروی جدیدی نیز امکان جذب در بخش دولتی را ندارد.

مدیرکل فنی‎وحرفه‎ای استان گلستان بیان کرد: با وجود آنکه نیروهای ما در حوزه دولتی کاهش یافتند با تلاش صورت‎گرفته توانستیم سرانه استان را به 15.3 تبدیل کنیم و در سال‌جاری سعی خواهیم کرد سرانه استان را مثبت نگه داریم.

حسینی‎طلب گفت: برای بخش‎های مختلف اعم از اداره کل زندان‎ها، نیروی انتظامی، ارتش و سپاه برای سربازان وظیفه، زنان سرپرست خانوار و ... آموزش‎های مهارتی در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد:  در سال 1397، 32 هزار و 600 نفر مهارت‎آموز در استان گلستان به کسب مهارت پرداختند که تاکنون تعداد مهارت‎آموزان در سال جاری به 10 هزار و 500 نفر رسیده است و درصدد هستیم آمار سال گذشته را تکرار کنیم.

مدیرکل فنی‎وحرفه‎ای استان گلستان از وجود 330 آموزشگاه آزاد فعال فنی‎وحرفه‎ای در استان گلستان خبر داد و خاطرنشان کرد: سال 1397، 24 هزار و 500 نفر در بخش خصوصی آموزش فنی‎وحرفه‎ای دیدند.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.