1393-08-24 18:12
4071
7
5831
تاملی بر بازتاب های اظهارات شیخ التفسیر ؛

ترکمن ها تابع گرگیج نیستند / اظهارات گرگیج شباهت غیر قابل انکاری با تفکرات وهابیون دارد

به نظر می رسد نگاه ناصواب مولوی گرگیج از اینجا نشات می گیرد که ایشان از تفاوت های خلقی و رفتاری ترکمن ها با برادران بلوچ مان غفلت کرده اند . ایشان در سال های گذشته هم در مورد علمای ترکمن و موضع گیری ها و تعاملات آنها با نظام اظهارات تند و قابل تاملی داشتند .

به گزارش گلستان ما به نقل از ترکمن سسی ؛ در دو روز گذشته همزمان با انتشار اظهارات مولوی گرگیج در خطبه های نماز جمعه اهل سنت آزاد شهر در رابطه با شماتت آن دسته از اهل سنت که برای امام حسین عزاداری می کنند این مساله انعکاس رسانه ای وسیعی در سایت های استانی داشته است . دراین زمینه اغلب علمای شاخص ترکمن در اظهاراتی به انتقاد از اظهارات این عالم بلوچ پرداختند .

در بررسی ابعاد مختلف این مساله توجه به چند نکته ضروری و حیاتی است :

مولوی گرگیج از تفاوت های رفتاری ترکمن ها با برادران بلوچ غفلت کرده اند

نکته اول این است که بنظر می رسد مراد و مقصود آقای گرگیج از عزاداری اهل سنت همراهی نمادین برخی از اهل سنت استان با هیات های عزاداری امام حسین (ع) در ایام عزاداری ایشان و علی الخصوص در ایام تاسوعا و عاشورا است .

در این زمینه ایشان بدون توجه به اینکه این همراهی نمادین به مفهوم احترام و اردات ترکمنها به نوه و نوردیده حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و تالم و ناراحتی برای مصیبت ایجاد شده برای ایشان است این اقدام را جاهلانه و نادرست قلمداد کرده اند .

به نظر می رسد این نگاه مولوی گرگیج از اینجا نشات می گیرد که ایشان از تفاوت های خلقی و رفتاری ترکمن ها با برادران بلوچ مان غفلت کرده اند . ایشان در سال های گذشته هم در مورد علمای ترکمن و موضع گیری ها و تعاملات آنها با نظام اظهارات تند و قابل تاملی داشتند .

در این زمینه درخواست ما از ایشان این است که قدری در تفاوت های اجتماعی و خلقی بین ترکمن ها و بلوچ ها تامل کنند . این تفاوت ها باعث شده است در سال های گذشته علیرغم اینکه ترکمن ها مانند برادران بلوچشان تابع مذهب امام اعظم ابوحنیفه رضی الله عنه هستند اما زاویه تعامل و همگرایی آنها با نظام و حاکمیت متفاوت تر از شرایط سیستان و بلوچستان باشد . انشاالله که منظور اصلی ما را با این اشاره کوتاه گرفته باشید .

شرایط کنونی فضای مناسبی برای طرح مباحث اختلافی نیست

نکته دوم در رابطه با طرح مباحثی با این ادبیات و شیوه بیان این است که بنظر می رسد گوینده در اظهارات خود به حساسیت شرایط پیرامونی کشورمان در رابطه با تشدید اختلافات مذهبی در کشورهای همجوار توجه کمتری داشته است . در غیر این صورت هر کسی که اطلاع کمی از رویدادهای منطقه و تلاش برخی از رگه های مشکوک برای تشدید اختلاف مذهبی در بین مسلمانان داشته باشد بخوبی می داند که شرایط کنونی فضای مناسبی برای طرح این گونه مباحث نیست .

نکته سوم مهم و قابل توجه در رابطه با این اظهارات این است که این عالم با سابقه بلوچ در بخشی از اظهارات خود اعلام کرده اند که افرادی که بر خلاف باورهای ایشان در عزاداری امام حسین (ع) حضور داشته باشند از اهل سنت نیستند.

اظهارات گرگیج شباهت ماهوی و ساختاری غیر قابل انکاری به تفکرات وهابیون دارد

مولوی گرگیج در بخش دیگری از اظهاراتش نیز اعلام می کند که ایشان وهابی نیستند و فقط باورهای اهل سنت حنفی را بیان می کنند . دراین زمینه باید ایشان توجه داشته باشند که رویه ای که به راحتی مسلمانان و پیروان مذاهب مختلف را از دایره دین و مذهب خودشان بیرون می برد و حتی آنها را تکفیر می کند ، همان تفکر وهابیت است .

در این چارچوب این بزرگوار نیز باید توجه داشته باشند حال که معتقد به تفکرات وهابیت نیستند ، اظهاراتی را مطرح ننمایند که شباهت ماهوی و ساختاری غیر قابل انکاری به تفکرات وهابیون داشته باشد .

ترکمن ها تابع گرگیج نیستند

نکته آخر قابل بحث در رابطه با اظهارت مولوی گرگیج این است که ایشان به عنوان یک روحانی با سابقه و شیخ العلما مورد احترام هستند ، اما اینکه آیا این احترام به مفهوم تبعیت محض جامعه ترکمن های ساکن استان از ایشان باشد باید تردید داشته باشند . ترکمن های ساکن گلستان مردمی آرام و اهل آرامش و مدارا هستند و در طول تاریخ نیز تابع محض علمای بزرگوار ترکمن بوده اند . در این مقطع نیز باید اجازه بدهیم اگر نکته ای در رابطه با جامعه ترکمن وجود دارد در درون خود خانواده ترکمن ها با راهنمایی ها و ارشادات علمای خودمان رفع نماییم .

 

منبع : سرویس مذهبی ترکمن سسی ، زیر نظر دو تن از علمای ترکمن

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

اوقچی

متاسفانه شما همیشه یکسری فرضیات در ذهن خود دارید و همه چیز را اول با ان می سنجید. عینک امنیتی تان را همیشه بر چشم دارید. رابطه ترکمنها با اخوندها از نوع رابطه تابع بودن و رئیس و مرئوسی نیست. بدجوری به این موضوع کلید کرده اید. هم شما و هم سایت هایی در سیستان!

0
0
پاسخ
1393-08-25 06:02
اوقچی

بنده خود ارادت خاصی به شهید کربلا دارم. اما این ارادتم را به شیوه خودم بیان میکنم. آخوندهای عزیز ترکمن که همیشه عزیز ما هستید و نیز سایت محترم گلستان ما: یادتان می اید که سال پیش شرکت ایرانسل یک مسابقه پیامکی طرح کرد و در آن به خلیفه بزرگوار جضرت امیرالمومنین عمر توهین کرد. چرا در آن موقع حرفی نزدید. و حتی جناب سایت گلستان ما شما هم چیزی نگفتی. که البته بعید است در این مورد شما یکی چیزی بگویی. دورویی و ریا خیلی زود برملا میشود. اما خدا مردی و مردانگی را از ما ترکمن ها نگیرد.

0
0
پاسخ
1393-08-25 06:18
محمد

اللهم احفظ و اید و وانصر قائدنا الامام سید علی خامنه ای (دام ظله) بالمهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)به فرموده رهبر و ولی امر مسلمین جهان حضرت امام سید علی خامنه ای (سلمه الله) و کلیت بیانات ایشان مبنی بر عدم اختلاف افکنی بین سنی و شیعه، هر کسی در هر لباسی که باشد و بخواهد بین امت اسلامی تفرقه افکند مزدور استکبار جهانی و دشمنان اسلام است و باید ریشه کن شود.و بعضی مزدوران در استان گلستان با اتخاذ مواضع از پیش نوشته شده از عربستان و اسرائیل سعی در متشنج کردن جو آرام استان گلستان را داشته اند. اینان دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی و امت اسلامی هستند.!مرگ بر ضد ولاین فقیهمرگ بر منافقین و کفارمرگ بر اسرائیل، ای رهبر آزاده آماده ایم آماده.!!!

0
0
پاسخ
1393-08-30 12:45
محمد

جناب اوقچی.!مثل اینکه شما خیلی دوست داری ایران هم مانند عراق و سوریه شود؟ بله؟معلوم نیست خودت از کجا هستی که به نقل از تراکمه سخن میگوئی؟ عینک امنیتی؟ اصلا معنی امنیت را میفهمی؟هر جای میآیی مثل طلبکار ها سخن میرانی انگار کی هستی تو؟تو و امثال تو نمیتوانند خدشه ای در بین امت اسلام ایجاد کنند.!خیلی خوشحال میشوی جو ایران مانند افغانستان و پاکستان شود؟ نه؟از ادبیات نوشتاری و تفکر پوسیده و دست نوشته انگلیسی ات مشخص است.!اما به تو بگوئیم. : اینجا ایران است و زیر سایه حضرت امام سید علی خامنه ای (دام ظله) است.چرا رهرو ولی امر و حاکم شرعی ایران و جهان حضرت امام خامنه ای(حفظه الله) نمیشوی و تابع ولی امر نیستی؟! چرا سر عناد و دشمنی با بزرگان دینی و کلامشان را داری؟ کی هستی تو؟ چی فکر کردی تو؟این ره که تو و هم پالگی های تو میروند به اسرائیلستان است.!!!!لبیک یا سید علی خامنه ای (سلمه الله)

0
0
پاسخ
1393-08-30 12:53
مهدی

سلام منم یه ترکمنم در ضمن به سایت های سیستان هم توهین نکنید چون ما ایرانی هستیم واقعا چی بگم به شما آقای اوقچی امیدواریم ناراحت نشوید خواهشا درست بنویسید چون من که ترکمن هستم خجالت میکشم و حق را به محمد آقا میدهم امیدوارم حتی در دل خود هم چیزی نگوید

0
0
پاسخ
1395-11-12 18:06
مهدی

آقای اوقچی و محمد آقا مواظب باشید که بین ما تفرقه نشود مواظب این ... هم باشید صلوات بفرستید زندگیتان را بکنید

0
0
پاسخ
1395-11-12 19:31

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.