1398-04-01 08:09
388
0
64007
به بهانه برگزاری بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه ساز گلستان؛

ضرروت حمایت قانونی از خیرین مدرسه ساز

آنچه که مهم است و می بایست مورد توجه مسئولین وزارت آموزش و پرورش در سطح کشور، استانها و همچنین نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار گیرد، حمایت های قانونی از قشر نجیب و نیکو کار جامعه خیرین مدرسه ساز است.

به گزارش گلستان ما؛ محمد مهدی قزلسفلی، کارشناس حقوقی اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس گلستان در آستانه برگزاری جشنواره خیرین مدرسه ساز استان نوشت:  اقدامات خیر خواهانه در طول تاریخ، بخشی از سرشت پاک مردم ایران بوده استو مصداق آن هم  ساخت مساجد ، قنوات و پل هایی است که افراد خیر در قالب فرهنگ غنی وقف برای مصارف عام المنفعه  انجام داده اند.

مدرسه سازی نیز یکی از همین اقداماتی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی  ایران با تشکیل مجمع خیرین مدرسه سازمورد توجه خیرین قرار گرفت و امروز صدها خیر مدرسه ساز صرفنظر از هر گونه سلیقه ای در دور ترین  مناطق محروم کشور  اقدام به ساخت هزاران کلاس درس کوچک و بزرگ نمودند تا میلیون ها نفر از فرزندان این مرزو بوم به جای مدارس کپری و خشتی و گلی در مدارس ایمن  و مجهز به سیستمهای آموزشی روز به دانش اندوزی بپر دازند.

اما آنچه که مهم است و می بایست مورد توجه مسئولین وزارت آموزش و پرورش در سطح کشور و استانها و همچنین نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار گیرد، حمایت های قانونی از این قشر نجیب و نیکو کار جامعه است .

 تا  اولا: در سایه چتر قانون موانع دست و پا گیر اداری از مسیر خیرین مدرسه ساز برداشته شود.

ثانیا:  انگیزه و رغبت بیشتری در جامعه جهت اقدامات خیر خواهانه  ایجاد شود. اگر چه اقداماتی در این مسیر انجام گرفته است و دولت ها  نیم نگاهی هم در برنامه ها و قوانین بودجه به خیرین مدرسه ساز داشته اند.

به ویژه آیین نامه اجرایی  بند "ت" ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه که بر آیندی از تمامی قوانین بودجه ای و برنامه های توسعه ای است که در این سالها بصورت مستقیم یا غیر مستقیم حامی اقدامات خیر خواهانه خیرین مدرسه ساز بوده است.

و همچنین قوانینی از قبیل بند "الف"ماده 144 قانون برنامه سوم توسعه- ماده 51 برنامه چهارم توسعه- بند "ل" تبصره 19 قانون بودجه سال 1386- بند"62" قانون بودجه سال 1388 - تبصره ماده 22 قانون برنامه پنجم توسعه - ماده 172 قانون مالیاتهای مستقیم  که در بخشی دولت را مکلف به تنظیم و اجرای سیاست های حمایتی از خیرین مدرسه ساز می کند .تا معادل کمکهای تحقق یافته آنان را جهت تکمیل پروژه های نیمه تمام در بودجه سنواتی منظور نماید."

و در بخشی دیگر مطابق ماده 172 قانون مالیات های مستقیم صراحتا اعلام میکند که" صددرصد  وجوهی که به حساب‌های تعیین شده از طرف دولت به منظور بازسازی یا کمک و نظایر آن به صورت بلاعوض پرداخت می‌شود و همچنین وجوه پرداختی یا تخصیصی و یا کمک‌های غیر نقدی بلاعوض اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی جهت تعمیر، تجهیز، احداث و یا تکمیل مدارس ، که توسط وزارت آموزش و پرورش ، تعیین می‌شود از درآمد مشمول مالیات عملکرد سال پرداخت منبعی که مودی انتخاب خواهد کرد قابل کسر می‌باشد."

ولی با اینحال ضرورت دارد: جهت حمایت مادی و معنوی خیرین و گسترش فرهنگ آن در بین اقشار مختلف مردم در کنار قوانین موجود که البته نیاز به باز بینی و تکمیل داردو موارد ذیل به عنوان اولویت کاری  مدیران کل آموزش و پرورش و ادارات کل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استانها قرار گیرد.

1-تهیه و تدوین منشور حقوق خیرین و نصب آن در مدارس خیر ساز با هدف توسعه اقدامات خیر خواهانه در مناطق محرم کشور

2-تعیین ساز و کار های مناسب جهت ضمانت اجرایی قوانین در خصوص عدم تغییر نام مدارس خیر ساز پس از فوت خیر

3- رعایت حقوق معنوی خیر مدرسه ساز  و توسعه این فرهنگ با استفاده از آموزه های دینی ووحدت ملاک از قوانین مرتبط با وقف

4-فراهم نمودن زمینه ارتباط مستمر و مداوم خیرین ، با مدارس ساخته شده وتجلیل از آنها در مناسبتهای مختلف

تا ان شاا....در سایه اندیشه خیر خواهانه خیرین مدرسه ساز در هیچ منطقه ای از کشور به ویژه استان سر سبز گلستان مدرسه نا ایمن نداشته باشیم.

گفتنی است؛ بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان گلستان صبح فردا یکشنبه 2 خرداد در تالار فخرالدین اسعد گرگانی است.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.