در تاریخ سوم خرداد ماه ١٣٦١ خرمشهر كه با ٣٤ روز مقاومت غیورانه در برابر دشمن سقوط كرده بود ، پس از ٥٧٥ روز اشغال و ویران شدن خانه ها و اماكن عمومی و دولتی ، در كمتر از ٢٥ روز آزاد و پاكسازی شد و به آغوش میهن اسلامی بازگشت .

به گزارش گلستان ما، بیش از بیست ماه از آغاز جنگ تحمیلی استكبار علیه جمهوری نوپای اسلامی ایران می گذشت و شهر خرمشهر همچنان در چنگ نیروهای ارتش عرق قرار داشت .

عملیات فتح المبین در منطقه غرب دزفول و شوش اخیرا به پایان رسیده و نتایج شگفت انگیز آن روح تازه ای را در كالبد رزمندگان اسلام دمیده بود .

فرماندهان جنگ بر آن بودند تا فرصت ابتكار عمل و كشاندن جنگ به یك شكل فرسایشی و بلند مدت از دشمن گرفته شود ، به ویژه آنكه فصل گرمای طاقت فرسای جنوب كشور در راه بود . 

عملیات پیروزمندانه فتح المبین كه با آزاد سازی بخش گسترده ای از خاك خوزستان در شمال غرب این استان پایان پذیرفته بود ، راه را برای آزاد سازی مناطق خرمشهر ، شلمچه ، هویزه و بخش های دیگر هموار ساخته بود ، چرا كه این منطقه وسیع بر خلاف منطقه عملیاتی فتح المبین فاقد عارضه و ناهمواری زمینی بود .

البته دشمن در غرب رودخانه كارون كه در قلب خرمشهر جاری است ، استحكامات و موانع پیشرفته را احداث و ٣٦ هزار نفر از نیروهای خود را در خطوط پدافندی پیچیده ای متمركز و مستقر كرده بود گذر از چنین خط مرگباری به یك معجزه و كاری خدایی شبیه بود .

همچنان امام خمینی ، فرمانده كل قوا به محض آزاد شدن خرمشهر فرمودند : خرمشهر را خدا آزاد كرد .

سر انجام در ساعت ٣٠ دقیقه بامداد ١٠ اردیبهشت ماه ١٣٦١ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قرارگاه مشترك كربلا سپاه و ارتش و ٣ قرارگاه عملیاتی قدس در منطقه سوسنگرد و محور شمالی كرخه كور ، قرارگاه فتح در منطقه دارخوین و قرارگاه نصر در شمال خرمشهر ، حمله سراسری خود را از منطقه عمومی رودخانه كرخه كور و غرب رود كارون به منظور آزادسازی خرمشهر و مناطق شمال آن و عقب راندن دشمن از مرز بین المللی آغاز نمودند .

همچنین از سوی ستاد جنگ مقرر شده بود تا در جریان این عملیات ، شهر های اهواز ، حمیدیه و سوسنگرد از برد توپخانه سنگین و دوربرد دشمن خارج شود . پیش از آغاز عملیات ، از سوی قرارگاه كربلا رمز حمله با نام مبارك یا علی بن ابی طالب در روز سیزدهم رجب و در نخستین دقایق دهم اردیبهشت ماه ١٣٦١ به نیروهای تحت امر صادر شد .

پس از ٢٥ روز تلاش برای آماده سازی مقدمات و انجام طرح بزرگ عملیات ، به منظور رویارویی با مشكلات احتمالی ، از جمله آب گرفتگی های غیر طبیعی كه دشمن بر سر راه رزمندگان ایرانی ایجاد كرده بود و پیچیدگی مواضع و حجم ماشین آلات زرهی و نیروهای پیاده دشمن و انجام چهار مرحله عملیات تهاجمی در منطقه ای به وسعت ٦٠٠٠ كیلومتر مربع ، همه چیز برای یك حمله بزرگ مهیا شد .

سرانجام در تاریخ سوم خرداد ماه ١٣٦١ خرمشهر كه با ٣٤ روز مقاومت غیورانه در برابر دشمن سقوط كرده بود ، پس از ٥٧٥ روز اشغال و ویران شدن خانه ها و اماكن عمومی و دولتی ، در كمتر از ٢٥ روز آزاد و پاكسازی شد و به آغوش میهن اسلامی بازگشت .

بازتاب این پیروزی شگرف تا مدت ها در رسانه های جهان در صدر تمام اخبار و گزارش ها بود . فتح خرمشهر به منزله بزرگترین پیروزی نظامی – سیاسی جمهوری اسلامی در جریان جنگ تحمیلی و مهلك ترین ضربه به پیكره دشمن تلقی شد .

طی عملیات پیروزمندانه بیت المقدس این خسارات به دشمن وارد آمد :

١- لشكر های ٣ زرهی ، ١١ و ١٥ پیاده دشمن درمحور خرمشهر ، به میزان ٨٠ درصد منهدم شدند . 

٢- لشكر های ٥ مكانیزه و ٦ زرهی در محور شمالی عملیات با فرار و عقب نشینی به میزان ٢٠ درصد آسیب دیدند . 

٣- لشكر های ٩ و ١٠ زرهی كه در عملیات فتح المبین آسیب دیده بودند هر یك به میزان ٢٠ درصد ، لشكر ٧ پیاده ٤٠ درصد ، و یك لشكر زرهی كه در آخرین روزهای سقوط خرمشهر ظاهر شد به میزان ٢٠ درصد منهدم شدند . 

٤- تیپ ١٠ زرهی به میزان ٣٠ درصد منهدم . تیپ های ٣١ ، ٣٢ و ٣٣ نیروی مخصوص كه به هنگام تجاوز به خرمشهر نقش اساسی داشتند ، ضربات سنگینی را متحمل شدند. 

٥- تیپ های ٩ ، ١٠ ، ٢٠ و ١١٣ گارد مرزی و تیپ های ٢٣٨ و ٥٠١ پیاده ٥٠ درصد منهدم شدند و نیروهای آنها به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند .

٦- تیپ های ٤١٦ ، ٤١٧ ، ٦٠١ ، ٦٠٢ و ٦٠٣ به میزان ٥٠ درصد و تیپ ١٠٩ پیاده به میزان ٦٠ درصد منهدم شدند . همچنین گردان های شناسایی حنین و حطین آسیب دیدند .

در مجموع چهار مرحله عملیات ، بیش از ١٦٥٠٠ تن از نیروهای دشمن كشته و زخمی و ١٩٠٠٠ نفر نیز اسیر شدند .

علاوه بر بند خرمشهر ، مناطق و تاسیسات دیگری طی این عملیات آزاد شدند كه عبارتند از ؛

١ – پادگان حمید ، جفیر ، حسینیه و شهر هویزه 

٢ – جاده مهم و مواصلاتی اهواز – خرمشهر 

٣ – آزاد سازی ١٨٠ كیلومتر از خط مرزی و ٥٠٣٨ كیلومتر مربع از مناطق اشغالی 

٤ – جاده مواصلاتی سوسنگرد – هویزه

مجتبی لشکربلوکی مدرس معارف انقلاب اسلامی

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

گلستان ما نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید