مدتی است که طرح چابک سازی ادارات و کوچک کردن دولت در دستور کار مسئولین قرار گرفته است و این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در ادارات شده است.

به گزارش گلستان ما به نقل از تیتر آزاد، بنا بر گزارش های مردمی، گاهی اوقات مردم با مراجعه به برخی از ادارات، با پاسخ هایی همچون، مسئول مربوطه مرخصی است، پرونده های زیادی در نوبت هستند، مسئول مربوطه به سرکشی رفته است، مسئول مربوطه به مرکز استان برای شرکت در جلسه،همایش و یا ... رفته است و ... مواجه می شوند.

در گفتگو با مسئولین یکی از ادارات که درخواست کرد نامش فاش نشود، در این خصوص وی مدعی شد؛ با توجه به کمبود نیرو در ادارات و تخصصی بودن سمت هایی که مستقیم با مردم در ارتباط است، این اتفاق ها دور از ذهن نیست. الان ما نیرویی داریم که چند کار تخصصی را با هم انجام می دهد و گاهی از وظیفه اصلی خود غافل می شود.
این مسئول ادامه داد: مدیریت صحیح اگر باشد، شاید بشود با همین نیروها هم خدمات بهتری ارائه داد. مثلا در برخی از ادارات نیروهای مازاد وجود دارد، که می شود با مامور کردن این نیروها در ادارات دیگر، مشکلات را کمتر کرد.

بله همانطور که آن مسئول عزیز گفتند، کمبود نیرو در ادارات و اللخصوص در شهرهای کوچک مشکلات زیادی را درست کرده است که باید فکری به حال آن کرد.

با توجه به اطلاعات رسیده از چند شهر بزرگ، خبر ها حاکی از آن است که در اداراتی همچون آموزش و پرورش نیروهای رسمی که دوره مناطق محرومشان را سپری کرده اند، خواهان بکار گیری در شهر محل زندگی خود هستند، این در حالی است که نیروی مورد نیاز برای آن شهر بیش از حد نیاز بوده و این عزیزان حاضر به فعالیت در مناطق دیگر نیستند و طبق قانون هم نمی شود آنها را، اجبار به این کار کرد.

خوب مدیریت درست منابع ایجاب می کند تا این عزیزان برای خدمت به ادارات دیگر ماموریت فرستاده شوند، تا هم مشکل اداراتی که با کمبود نیرو مواجه هستند و شرایط استخدام نیرو را ندارند حل شود و هم از بیت المال برای نداشتن جایگاه خدمتی پولی به افراد سرگردان خدمتی پرداخت نشود.

یکی از مشکلات مهمی که مردم با آن مواجه هستند، نبود مسئول مربوطه در اداره به دلایل مختلف است. مردم از دورترین نقاط برای حل مشکل خود به اداره مراجعه می کنند و با صرف کلی هزینه و یک روز کاری خود انتظار دارند که مشکل انها حل شود، اما متافانه به دلایل مختلف کار انها حل نمی شود و مجبورند چندین بار برای حل یک موضوع مسیر خانه تا اداره را طی کنند.

بر اساس منطق، سمت هایی که ارتباط مستقیم با مردم دارند و ارباب رجوع هر روزه به آنها مراجعه می کنند، نباید لحظه ای بدون مسئول بماند.

یکی از روشهای معمول برای تحقق این خدمت دهی مناسب، بکار گیری بیش از ۲ مسئول برای این سمت ها است. در این روش در صورت مرخصی رفتن و یا هر دلیل دیگری که یک مسئول نتواند به مشکلات مردم رسیدگی کند، مسئول بعدی جوابگوی ارباب رجوع خواهد شد. و نکته قابل تامل در این روش، حضور حداقل یک مسئول در اداره ضروری پیش بینی می شود و هیچگاه بطور همزمان به مسئولین آن بخش مرخصی نخواهند داد. این روش در بانک ها در حال اجراست و نتیجه خوبی را به همراه داشته است.

در روش دیگر؛ همپوشانی شغلی در نظر گرفته می شود. در این روش که برای ادارات با نیروی کم مورد استفاده قرار می گیرد، مسئولین هر سمت، از پروسه اداری سمت همکار هم اتاقی خود ویا اتاق نزدیک خود اطلاعات کافی بدست می آورند و در صورت نبود همکار خود، علاوه بر پاسخگویی به ارباب رجوع خود، به ارباب رجوع های همکار خود نیز پاسخ می دهند. در این روش، اولویت را به ارباب رجوع هایی می دهند که از راه دور آمده باشند.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

گلستان ما نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید