مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان از صرف اعتبار 150 میلیاردی در این حوزه خبر داد و گفت :در حال حاضر 5 پروژه بزرگ در استان به این اداره کل اختصاص دارد .

به گزارش گلستان ما ؛ ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان در گفتگویی صمیمانه با اعضای پایگاه خبری گلستان ما در دفتر این رسانه شرکت کرد . آنچه ذیلا می خوانید ماحصل گفتگوی یک ساعته با مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان می باشد .

خب آقای مهندس جشنواره سفره ایرانی و گردشگری را چطور دیدید ؟ برخی ها نسبت به دوری راه و یا اینکه چرا قزوین در بین استانهایی چون گلستان قرار داده شده بود حرفهایی داشتند ...

کریمی : این جشنواره صرفا در مورد آشپزی و مواد غذایی بود و ما سعی کردیم آن را با سوغاتی ، موسیقی شاد و فضای مفرح تنوع بدهیم که اگر این نبود استقبال کننده کم می شد .

در مورد قزوین ،  توی منطقه بندی گردشگری بر اساس اقلیم و فرهنگ ، سازمان میراث فرهنگی این تعریف و تقسیم بندی را انجام داده و در تقسیم بندی ها ما سمنان را بیشتر کنار خودمان می دیدیم اما غذای سمنان به مناطق کویر می خورد در حالی که غذای قزوین به ما نزدیکتر بود.

جناب کریمی از زمان مدیر کلی شما چقدر می گذرد ؟

دو سال و نیم از تصدی بنده در این سمت می گذرد، اسفند 93 آمدم .

مهمترین اقدامات در حوزه میراث فرهنگی و تحولاتی که اتفاق افتاده چی بود ؟

یکی از چیزهایی که اعتقاد داشتم این بود که از روزمرگی به کارهای بزرگ برسیم و الان خوشبختانه در پروژه های محوری استان و حتی کشور ، اداره کل میراث فرهنگی نقش مهمی دارد و اولین ها در استان و دومین ها در کشور سهم ماست مانند موزه روستایی اولین در گیلان و دومین آن در گلستان اجرایی می شود  ، اولین ژئوپارک در بوشهر  و دومین ان بنام ژئوپارک قلعه میران در گلستان .

دیوار دفاعی در حد متخصصین بود اما بعد از سفر آقای جهانگیری به گلستان ما این پروژه را مطرح کردیم و در حال حاضر پروژه محوری استان قرار گرفته و در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور نیز مصوب شد و نیاز جدی استان است که دیوار دفاعی احیا شود.

001 1

گردشگری آشوراده هم یک پروژه محوری است که موانع سر راه آن زیاد بود اما بالاخره به نتیجه رسید و به سمت اجرا رفت  ، پایگاه جهانی برج قابوس هم در حد ثبت جهانی بود اما در یکی دو سال گذشته اعتبارات خوبی داده شد و  طرح توسعه پایگاه جامع را دنبال می کنیم .

موزه بزرگ گلستان سهم مازندران بود اما چون آنها تامین زمین نکردند به گلستان آمد و در شهرستان گنبد کاووس زمین ان را تهیه کردیم و کمیته برنامه ریزی شهرستان گنبد نیز 2 میلیارد تومان برای آن مصوب کرد . اینها 5 پروژه محوری ما در سطح استان گلستان می باشد .

 در حوزه تسهیلات ما 150 میلیارد تومان منابع داخلی بانکها ، صندوق توسعه ملی ، صندوق رفع موانع تولید و  بانک سینا را برای موضوع گردشگری و هتل ها در نظر گرفتیم گرفتیم و امروز اگر هتلی پیدا کنید که کارش به دلیل نبود هزینه و تسهیلات متوقف شده من به گلستان ما جایزه می دهم . امروز افتخار می کنیم عملکرد تسهیلاتی ما برابری می کند با چهار سال گذشته ، یارانه که ما دادیم برابری می کند با 10 سال گذشته .

آرامگاه خالد نبی یک زیارتگاه بود که تبدیل به موزه باز می شود ، درباره آرامگاه مختومقلی فراغی امسال حرکت خوبی شد ، پل آق قلا در شرف راه اندازی است و  30 میلیون تومان هم برای مرمت بقعه امامزاده روشن آباد دادیم .

آقای مهندس بنظر می رسد میراث فرهنگی و گردشگری آنقدر که به شرق گلستان و جاهایی مثل فارسیان اهمیت می دهد به دهکده توریستی جهان نما در غرب گلستان نمی دهد ؟

اعتباری که برای فارسیان بود 40 میلیون فقط برای حمامش بود ، برای درازنو 50 میلیون سرویس بهداشتی درست کردیم ،  برای بندرگز گذاشتیم زمین تامین نکردند ، در مینودشت نیز 50 میلیون برای سرویس بهداشتی دادیم ، هر شهری متناسب با برنامه جلو می رویم .

در بحث آبشار فارسیان، اداره کل روستایی دارد کار می کند ، یک ابوذر خسوری در فارسیان گالیکش شب و روز خودش را برای پرونده سازی آثار تاریخی روستا می گذارد  اما یک دهیاری هم  داریم که فعال نیست .

در کمیته برنامه ریزی گنبد ، فرماندار 5 میلیارد برای گردشگری کنار می گذارد اما یک شهرستانی داریم که 500 میلیون کنار می گذارد ، اینها با هم تفاوت دارد و نگاه مدیران تعیین کننده است وگرنه آنقدر ظرفیت اعتباری داریم که برای همه شهرها برنامه ریزی کنیم .

 سال 95 بیشترین اعتبارات ما یعنی یک سوم در گرگان هزینه شد ،بخش عمده اعتبارات ما میراثی است و تنها جایی که بافت تاریخی دارد گرگان و گمیشان است ، پس قطعا این اعتبارات به این دو شهر می رود حالا یکی از بیرون می گوید چرا به گرگان و گمیشان دادند، این درست نیست .

جهان نما منطقه حفاظت شده است و به هیچ وجه ما نمی توانیم هزینه کنیم ، در درازنو هم به یک وضعی 50 متر زمین گرفتیم و سرویس بهداشتی زدیم .

در مورد گردشگری روستایی بیشتر توضیح می دهید ؟

به هر طرحی در محدوده روستا از محل منابع اعتباری بانک سینا با همکاری اداره کل روستایی استانداری گلستان اعتبارات سه درصدی در زمینه بوم گردی می دهیم . روستاهایی که ویژگی های گردشگری و تاریخی دارند و گردشگر پذیر بوده و گردشگران در آن اقامت دارند ،متناسب با بافت روستا تسهیلات برای ایجاد اقامتگاه داده می شود .

آقای مهندس برخی کارکنان گلایه داشتند که 4 ماه حقوق نگرفته اند اما برای جشنواره سفره ایرانی میلیون ها تومان هزینه کرده اند ... نظرتان چیست ؟

 این جشنواره تعریف شده و مصوب سازمان بوده و اعتباراتش هیچ ربطی به هزینه های جاری ندارد یعنی نمی توان از محل حقوق جاری یک ریال برای جشنواره داد و اصلا دیوان محاسبات چنین اجازه ای نمی دهد و اگر من این پول را برای جشنواره هزینه نکنم ، به تهران بر می گردد .

در خصوص حقوق معوقه 4 ماهه ، این فقط مختص میراث فرهنگی نیست همه دستگاهها این شرایط را دارند ،  23 مربی صنایع دستی داریم که طبق قانون باید اخراج می شدند چون طبق قانون بحث آموزش با فنی و حرفه ای است و آنها باید می رفتند . اما ما آنها را نگه داشتیم و تا به امروز (قبل عید) هم حقوق دادیم و الان دیوان و دستگاه نظارتی روی این موضوع حساس اند و تکلیف قانونی شان باید مشخص شود . اگر با اکثر این افراد صحبت کنید اعتراف می کنند وضعیتشان از گذشته بهتر شده است

آقای مهندس در خصوص حواشی تدفین شهید گمنام در سرخنکلا هم سخنی دارید ؟

این موضوع یک تکلیف سازمانی است من اگر فرمانده سپاه سرخنکلا باشم یک وظیفه سازمانی دارم و وقتی مدیر کل گردشگری ام یک وظایف سازمانی دیگر دارم .

بحث دفن شهدا هم روی آثار تاریخی قانون مصوب مجلس و دولت بوده که نباید در محدوده آثار ملی هیچ اتفاقی نیفتد . یکی از مصادیق همین بود . من خودم خانواده شهیدم و به این موضوع واقفم . کسانی که آمدند در گلستان ما قلم زدند جوانان رشیدی که بعضا سربازی هم نرفتند مدعی شدند  در حالیکه ما در جبهه خون دادیم  و در کل دامن زدند به این بحث های سیاسی و .. که نهایتا اینجوری شد .

1254

آقای کریمی ، شنیده شده در برخی روستاها آثار تاریخی نابود می شود و میراث فرهنگی کاری نمی کند ؟

داخل روستاها باید آثار تاریخی ثبت ملی بشوند تا تخریب نگردند . در این دو سال گذشته آنقدر پرونده ثبتی ربای تهران فرستادیم که دیگر استان گلستان را جواب کرده اند و گفته اند دیگر پرونده برای ثبت نفرستید و استانهای دیگر هم هستند اما اگر بخواهیم همه آثار تاریخی روستاها را ثبت کنیم 10 سال طول می کشد لذا موزه روستایی جایگزین خوبیه و از طرفی خیلی از این اماکن ورثه ای هستند و مشکلاتی در این زمینه دارند .

از طرفی فقط وظیفه میراث فرهنگی نیست که این مکانها را حفظ کند ، دهیاری که کارش فقط آسفالت و جدول نیست ، آنها هم می توانند آثار تاریخی روستاها را تملک کنند .

آقای مهندس چرا اصلاح طلبان از دولت سهم خواهی می کنند و درباره استاندار سخنان تندی می رانند و اینکه شما را منتسب به استاندار می دانند که بعد از رفتن صادقلو شما هم رفتنی هستید ... نظرتان در این مورد چیست ؟

اولا ماندن یا رفتن یک مدیر به عملکردش بستگی دارد ، اگر عملکرد یک مدیرخوب بوده باید بماند اگه نه باید برود .

نکته بعدی اینکه استاندار بماند یا برود تشخیص با هیات دولت و رئیس جمهور است اما من اعتقاد دارم چون بنده با استانداران زیادی کار کردم اما آقای صادقلو تمام ظرفیتش را برای استان گذاشت ، برای پیشرفت و توسعه استان و در حد خودش وقت گذاشت و الان پروژه های بزرگی در استان هست که باید به سرانجام برسد  و امیدواریم شرایط استان به گونه ای باشد که متضرر این پروژه ها نباشیم .

چه انتظاری از روحانی در تشکیل کابینه دارید؟

در معارفه حسینی طلب مدیر کل فنی و حرفه یا استان بودیم قائم مقامی از تهران آمده بود خیلی سن زیادی داشت ، لذا معتقدم باید جوانگرایی بشود ، خیلی از مدیران جوان سابقه درخشانی دارند و سالها مسند را دارند اما نمی توانند پست بگیرند و عده ای نیز به سادگی سمتهایشان را رها نمی کنند و بعد از بازنشستگی هم حضور دارند .

دومین انتظار اینست که در واقع چرا باید مدیریت کشور حول فقط مجموعه خاص باشد . داخل استانها مدیران لایق خوبی وجود دارند و می شود مدیران ملی را از استانها انتخاب کرد ، چرا فقط حول پایتخت باشد .

سوم اینکه در استانداری گلستان هم نگاه بکنید خیلی از مدیران از هر دو جناح هستند . مملکت با یک جناح نمی تواند اداره شود باید از نیروهای لایق  عملکردی که وجه غالب آنها کار و توانمندی است نه سیاسی استفاده شود و ما  در حوزه خودمان به این نکته واقفیم و عمل می کنیم .

چه انتظاری از رسانه ها دارید؟

برخی از سایتها و خبرگزاری ها کمک می کنند به رویدادها ، متاسفانه برخی جاها حرفه ای وارد نمی شویم . گلستان ما  و یا هر سایت و روزنامه دیگر چنین کارهایی بکند و بخواهد از استاندار یا سازمان مدیریت که بودجه فلان پروژه چی شد . در مورد پل آق قلا خیلی اعتراض می کنند که چرا چنین نمی شود ؟ خب میراث تامین کننده پول نیست که همیشه سمت میراث تیتر می زنند، باید خیرنگاران ورود کنند و اگر چنین شود گلستان می تواند ده ها معضل و پروژه  در استان را با نگاه حرفه ای به پایان برساند .

توقع ما زیاد نیست ، از شما هم انتظارات خاصی نداریم همین که اخبار را تحت پوشش داشته باشید برای ما کافی است ، ما راضی هستیم ، دست شمادرد نکند چون این فضا به ما خیلی کمک کرد جلو برویم  در واقع یکی از کارهایی که گلستان پایلوت بسیاری از جشنواره ها شد همین تمرکز رسانه ها بود که خیلی موثر بود . یک پای ثابت جشنواره ها رسانه ها بودند . اگر رسانه ها کنار دستگاه باشند و نگاه کاربردی نه سیاسی داشته باشند موفق می شویم .

تهیه و تنظیم مصاحبه : جواد عموزاد

انتهای پیام /

نوشتن دیدگاه

توجه!

گلستان ما نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پربحث ترین ها