با پیگیری های صورت گرفته با کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ، این کمیسیون به واگذاری های سایت میگو گمیشان و عدم خلع ید برخی شرکت ها ورود می کند .

به گزارش گلستان ما ؛ سایت 4 هزار هکتاری میگو گمیشان پروژه بزرگی است در راستای اقتصاد مقاومتی ، تولید ملی و اشتغال که از دولت احمدی نژاد در استان گلستان کلید خورده و قرار بود طی این پروژه بخش زیادی از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی و شیلات و مردم بومی منطقه گمیشان و بندرترکمن در سود تولید میگو سهیم بوده و این کار به رونق اقتصادی منطقه محروم ترکمن صحرا منجر شود .

اما این روند با شروع خود به کام برخی شرکت ها و نور چشمی ها شد و در ادامه از فارغ التحصیلان ، جوانان بیکار و مردم بومی منطقه خبری نشد .

سایت میگو گمیشان از 4 لاین 1000 هکتاری تشکیل شده که در هر لاین تعدادی از شرکت ها و اشخاص که بعضا ذی نفوذ بوده توانسته اند مزارعی را در اختیار بگیرند و تعهد محضری داده اند که تا تاریخ مقرر منعقد شده در قراردادشان مزارع تولید میگو را آماده بهره برداری کننند .

متاسفانه برخی از این شرکت ها که در لاین های مختلف از جمله لاین 2 حضور دارند تاکنون نتوانسته اند به تعهدات خود عمل کنند و علیرغم اینکه درخواست اولیه آنها 500 هکتار بوده و دولت به آنها 250 هکتار داده اما باز هم نتوانسته اند بعد از چندین سال بیش از 3 مزرعه 25 هکتاری آماده تولید میگو کنند .

در حالیکه دو سال هم از قرارداد آنها گذشته و طبق قرارداد می بایست شیلات از این شرکت و مشابه آن خلع ید کند که این کار با وجود هماهنگی سازمان نظام مهندسی کشاورزی انجام نشد و در حال حاضر نیز برخی منابع موثق و نمایندگان اسبق مجلس در پی این هستند که این موضوع را از طریق کمیسیون اصل نود مجلس شورای پیگیری کنند .

گفته می شود شرکت های جایگزین زیادی هستند که به دلیل نداشتن رابطه و پارتی توان حضور در این رقابت نابرابر را ندارند و بنظر می رسد با ورود کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی به این پرونده و بررسی شفاف جوانب واگذاری های این پروژه پرده از راز بسیاری از این شرکت ها و شخصیتها برداشته خواهد شد .

البته گزارش جامع از سایت پرورش میگو گمیشان و اسامی شرکت ها و شخصیتهایی که در این پروژه مورد استفاده قرار گرفتند به همراه اراضی تکمیل شده برای تولید میگو در هفته آینده در همین پایگاه خبری منتشر خواهد شد .

گفتنی است از سرمایه‌گذاران سایت میگو تعهد گرفته شده که 33 درصد از آنچه از این سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود باید برای اشتغالزایی مردم همین شهرستان استفاده شود ، پرورش میگو در مجتمع پرورشی گمیشان استان گلستان انجام می شود، فاز اول این مجتمع در قالب 4 هزار هکتار اجرایی شده و بخشی از آن در حال بهره برداری بوده و فاز دوم 6 هزار هکتار است.

قرار است طی برنامه ای تا افق 1404 با بهره برداری کامل از این مجموعه ،سالانه بالغ بر 17 هزار تن میگو برداشت شود، که 80 درصد این تولید به بازارهای هدف بین المللی صادر می شود.

انتهای پیام /

نوشتن دیدگاه

توجه!

گلستان ما نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید