معاون عمرانی وزیر کشور گفت:  هیئت وزیران در مصوبه اخیر خود تسهیلاتی را  برای 18 استان کشور به مبلغ 29 هزار و 130 میلیارد ریال برای بازسازی و جبران خسارت بخش های مختلف در استان های سیل زده است تصویب کرد.

به گزارش گلستان ما؛ مهدی جمالی‌نژاد پیش از ظهر امروز در حاشیه  آغاز ساخت و تعمیرمنازل سیل زدگان توسط سپاه پاسداران که با حضور سردار غیب پرور در آق قلا برگزار شد، اظهار کرد:  شاید برای نخستین بار باشد که در یک بحران قرارگاهی تشکیل می شود و کارها را به صورت منسجم  پیش ببرد.

وی افزود: تشکیل قرار گاه به دیل این بود که تب سازندگی و بازسازی  و نوسازی فروکش نکند زیرا بیش از 21 استان کشورما آسیب دیده است،  این قرارگاه  در وزارت کشور مستقر شده و وزیرکشور بعنوان رئیس قرار گاه فعالیت می کند و کمیته هایی ذیل آن  تعریف شده  که مهترین کمیته بحث بازسازی و نوسازی است متناظر این قرارگاه در استان های مختلف وجود دارد و جلسات هفتگی دارند تا کاربا برنامه زمانبندی شده پیش برود.

معاون عمرانی وزیر کشور با بیان اینکه دستگاه  و سازمان های مختلف طبق تعهداتشان  و پای کار هستند، تصریح کرد: امروز تعمیر و ساخت 20 هزار دستگاه منزل مسکونی در آق قلا توسط سپاه و بسیج سازندگی کارش آغاز شده و  بنیادمسکن که سیمان را تهیه میکردند و ستاد اجرایی فرمان امام  و همه  و همه کمک می کنند.

وی ابراز کرد: ارزیابی های ما در 21  استان کشور این است که در حدود 169 هزار 377 هزا ر واحد مسکونی در کشور دچار آسیب شدند که احداثی شهری ما  11 هزار و 846 واحد مسکونی  و روستایی ما 56هزر و 469 واحد  است که در مجموع واحدهای شهری و روستایی 101 هزار و 62 واحد براورد شده است.

جمالی نژاد مجموع خسارت های معیشتی 109 هزار  832 واحد بیان کرد و گفت: بنیاد مسکن بعنوان مجری،  56 هزار و 550 پرونده  را برای متقاضیان تسهیلات تکمیل کرده و از این تعداد25هزار و 629 متقاضی به بانک معرفی شدند  تا تسهیلات را برای 7 هزار 403 واحد احداثی و 18هزار و 236واحد تعمیری دریافت کنند.

وی یادآور شد: بانک های عامل با ابلاغ بانک مرکزی در چارچوب مصوبه دولت 2هزار و 482 واحد را عقد قرارداد کردند .

جمالی نژاد با بیان اینکه مصوبه  اخیر هیئت وزیران بسیاری از مشکلات را حل کرده است، خاطرنشان کرد: این تسهیلات برای 18 استان کشور و به   مبلغ 29 هزار و 130 میلیارد ریال برای بازسازی و جبران خسارت بخش های مختلف در استان های سیل زده است که مبلغ 25 هزار میلیاردتسهیلات قرض الحسنه ابا کارمزد 4 درصد   و مبلغ7 هزار 460 میلیارد ریال برای زیر ساخت های آسیب دیده از طریق  تملک دارایی ها است.

معاون عمرانی وزیر کشور در خاتمه گفت: این پول ها در حال  تخصیص است بانک ها همکاری کردند و برخی بانک ها در مکان های در مناطق سیل زده مستقر شدند  تا در زمان های پیش بینی شده بتوانیم  به جبران خسارت بپردازیم.

انتهای پیام/

آخرین مطالب