پس از ۱۴ سال کار تحقیقاتی برای نخستین بار از دو رقم پنبه متحمل به شوری و بیماری پژمردگی با بهره‌گیری از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای اصلاح و معرفی شد.

به گزارش گلستان ما ؛ ظهر چهارشنبه با حضور مسئولان کشوری و استانی در موسسه تحقیقات پنبه کشور در گرگان از دو رقم جدید پنبه رونمایی شد.

این دو رقم به نام‌های «پرتو» و «تابان» که برای نخستین بار در کشور اصلاح و معرفی شده اند متحمل شوری و بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی بوده و بعد از یک برنامه تحقیقاتی ۱۴ ساله و با همکاری پژوهشکده کشاورزی هسته ای اصلاح و معرفی شدند.

این دو رقم جدید که با بهره گیری از فناوری صلح آمیز هسته ای اصلاح  و معرفی شده اند از سال زراعی آینده در اختیار پنبه کاران کشور قرار می گیرند.

بر اساس اعلام مرکز تحقیقات پنبه کشور صرفه جویی در مصرف آب و سموم، فراهم شدن امکان آزادسازی پیش هنگام زمین و آماده سازی آن برای کشت زمستانه و همچنین افزایش تولید سالانه کشور به میزان ۲۹ هزار تن معادل هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال درآمد افزوده در سطح ۱۵ هزار هکتار از مزیت اقتصادی این دو رقم معرفی شده است.

شایان ذکر است؛ افزایش عملکرد، متحمل به بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی و شوری خاک، کیفیت الیاف استاندارد با کیل مطلوب، مناسب برای کشت در مناطق معتدل تا گرم و خشک از ویژگی های این دو رقم بذر جدید پنبه است./مهر

انتهای پیام/

آخرین مطالب