طرح پنکه بدون پره ، صابون گیاهی ، تولید برق از انرژی آب برای پرورش آبزیان و نرم افزار تعیین خشکسالی بصورت روزانه یا هفتگی و تولید آنزیم فیتاز پنج اختراعی بودند که در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان حضور داشتند .

به گزارش گلستان ما ؛ هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار گلستان از روز یکشنبه 5 آذر به مدت یک هفته در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شده و دستاوردهای پژوهشی 10 دانشگاه و آموزش عالی ، 15 دستگاه اجرایی ، مرکز تحقیقات و 4 شرکت خصوصی استان گلستان در 82 غرفه در معرض دید علاقه مندان قرار شده است .

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری به سراغ تعدادی از نخبگان و غرفه داران این نمایشگاه رفت تا از نزدیک در خصوص اختراعات و ایده های جدید این نمایشگاه با آنها صحبت کند .

طرح پنکه بدون پره

این طرح توسط "مرتضی رمضانی" مربی برق اداره کل فنی و حرفه ای استان گلستان ساخته شده که تحصیلات کارشناسی ارشد برق و قدرت را دارد . رمضانی در تشریح ایده خود گفت : این طرح بدون پره بوده و هم بصورت سقفی و هم بصورت رومیزی قابل استفاده می باشد .

رمضانی افزود : یکی از مزایای مهم این طرح ایمنی آن به دلیل نداشتن پره است و هم اینکه بصورت ساده و رومیزی از آن استفاده می شود و نکته مهم دیگر اینکه باد خروچی پنکه معمولی بصورت سینوسی گسسته است ولی در این طرح بصورت تولیدی یکنواخت می باشد که با این کار می توان از گزینه های مختلفی نظیر اسپری آب ، المنت ، فیلتر تصفیه هوا که مخصوصا در اتاق عمل کاربرد دارد ، روشنایی لامپ استفاده کرد .

وی با بیان اینکه این طرح قابلیت هوشمندسازی دارد گفت : هر نوع سنسوری می تواند به این طرح اضافه شود و هم می شود شکل های مختلفی به آن داد تا محیط را زیباتر بکند .

این مخترع گلستانی اضافه کرد: این طرح راندمان بالاتری نسبت به نسل قبلی دارد و برای تجاری سازی آن نیز با پارک علم و فناوری استان و سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری استان صحبتهایی شده است ، این طرح مشابه خارجی دارد اما من مدل داخلی آن را با قابلیت های مختلف ساختم که بحث اسپری آب و روشنایی لامپ را هنوز شروع نکردم .

طرح نرم افزار تعیین خشکسالی

"محمد افضل زاده" دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت مرتع و بیابانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دومین مخترعی بود که سوالات ما پاسخ داد . افضل زاده در تشریح اختراع خود به خبرگزاری علم و فناوری گفت : امسال در هفته پژوهش نرم افزاری را ارائه کردم که با آن دو شاخص برجسته خشکسالی SPI و SPEI قابل محاسبه است .

افضل زاده افزود :  خشکسالی یکی از مشکلات طبیعی بشر امروز است و برای حل این مشکل یک راهکار اینست که خشکسالی را خوب بشناسیم و راه مهم شاخص های مطرح شده هستند ، این شاخص ها برای شناختن خشکسالی در نقطه ابتدایی کاربرد دارند  ، این نرم افزار به همت تیمی متشکل از جناب آقای دکتر چوقی بایرام کمکی-استادیار گروه آبخیزداری و مدیریت مناطق بیابانی- و بنده طراحی و آماده سازی شد.

وی بیان داشت :  شاخصه SPI برای شاخص های بیش از یک ماه ساخته شده اما کار ما در این نرم افزار در مقیاس های روزانه تا یک هفته و شانزده روز هم قابل محاسبه است و کاربرد آن در بررسی مدل های بیابان زدایی و ارتباط آنها با شاخص ها و تصاویر ماهواره ایست .

این دانشجو مخترع گلستانی یادآور شد : سادگی و رابط کاربری قوی از مزایای مهم این نرم افزار است، علاوه بر آن نسخه اول این نرم افزار بصورت لایه باز تهیه شده که کاربران را قادر می سازد به کدهای نرم افزار دسترسی داشته باشند، از جمله قابلیت های منحصر به فرد این نرم افزار که می توان به آن اشاره نمود: سرعت محاسبه بالا، امکان مشاهده پیش‌نمایشی از داده‌های ورودی و خروجی، انتخاب چندگانه مقیاس‌ها، انتخاب توزیع آماری دلخواه برای محاسبه شاخص، محاسبه شاخص ها برای دوره های چند روزه (هقته ای، هشت روزه و 16 روزه) و نمایش نمودار خروجی ها بلافاصله بعد از محاسبه است.

وی گفت : در نهایت باید خاطر نشان کرد که نرم افزار PySPI+EI  در حال تکمیل است و در آینده نزدیک، امکانات تحلیل های سنجش از دوری و گرافیکی به آن اضافه خواهد شد تا هر چه بهتر در پیش‌بینی و پایش خشک‌سالی قابل استفاده باشد.

افضل زاده گفت : این نرم افزار می تواند برای استفاده نهادهایی چون اداره کل هواشناسی ، کشاورزی و منابع طبیعی و .. قرار بگیرد .

طرح صابون گیاهی

"یاسمن کیاسی" دانشجوی ارشد مرتعداری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری به تشریح اختراع خود یعنی صابون گیاهی پرداخت .

کیاسی در خصوص انگیزه خود برای این اختراع گفت : در دوره کارشناسی با اساتید کار می کردم و علاقه زیادی به گیاهان دارویی داشتم  ، از طرفی دغدغه اصلی بسیاری از دوستانم جوش هایی بود که بر روی صورت آنها می زد لذا به این فکر افتادم که با استفاده از گیاهان دارویی آن جوش ها را برطرف کنم .

وی ابراز داشت : من مطمئن بودم که می توانم این کار را بکنم لذا کارم را شروع کردم و با استفاده از سه گیاه دارویی بنام "هل ، بابونه و رزماری" طی فعالیتهایی که انجام دادم توانستم صابون گیاهی را تولید کنم و امیدوارم مورد رضایت واقع شود .

این دانشجوی مخترع اضافه کرد : طرز کار این صابون گیاهی مانند سایر صابونهاست اما نکته مهم اینجاست که این صابون از سه گیاه دارویی ساخته شده و یک داروی گیاهی به شمار می رود و خاصیت دارویی آن بیشتر است .

کیاسی مزیت اصلی این صابون را خاصیت ضد التهاب و ضد میکروبی پوست های مستعد اکنه و پوستهایی که جوش دارند ، عنوان کرد و ادامه داد :  این صابون قلیایی است و PH آن نیز 6.5 است  و مضر نیست ، همسن و سالان من از آن استفاده کردند و راضی بودند .

وی تاکید کرد : هنوز اختراعم را  ثبت نکردم اما اگر بشود با یکی از اساتید در فکر ثبت آن هستیم  ، در خصوص تولید انبوه هم در آینده به یک جایی برسم که یک شرکتی بزنم ، حتما تولید انبوه را انجام خواهم داد .

طرح تولید برق از انرژی جریان آب برای پرورش آبزیان

"فاطمه بروجلی" دانشجوی کارشناسی شیلات دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز در مورد اختراعش به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت : اختراعی که من انجام دادم استفاده از انرژی جریان آب جهت پمپاز آب برای پرورش آبزیان هست.

بروجلی افزود : از همین دستگاه برای تولید برق هم استفاده می شود و از طرفی می توان از آن در صنعت برق ، کشاورزی و شیلات بهره برداری نمود ، همچنین با استفاده از این دستگاه می توان برق را ذخیره کرد و برای مصارف صنعتی ، کشاورزی استفاده کرد .

وی تصریح کرد : از آنجا که برخی ماهیان دریای خزر یا دریای جنوب در حال انقراض هستند مثل ماهیان خاویاری و نمی شود داخل دریا کار تحقیقاتی و اصلاحی انجام داد و بردن آب از دریا به سمت خشکی از طریق پمپاژ هم انرژی زیادی می برد ، این دستگاه هم انرژی را تامین می کند و می توانیم بر روی ماهیانی چون خاویار بیرون دریا کار کنیم و مشکلات انقراض را برطرف کنیم .

بروجلی در جواب سوالی در خصوص اقتصاد دریا محور گفت  : الان بحث پرورش ماهیان در قفس مطرح است و از طرفی ما در تامین برق در کشور بعضا دچار مشکل می شویم لذا می توان مثلا یک گوشه ای داخل دریا از این سیستم استفاده کنیم و دو درصد برق کشور را تولید کنیم .

طرح تولید آنزیم فیتاز

دکتر "رضا قربانی نصرآبادی" عضو هیئت علمی گروه خاک دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری در خصوص طرح خود گفت : اختراعی که اینجا ثبت کردیم "آنزیمی بنام فیتاز" است که کاربرد اصلی آن در جیره غذایی طیور است .

قربانی گفت :  این آنزیم به این دلیل حائز اهمیت است که که ما یک ماده ضد تغذیه ای داریم بنام فیتات که با کلسیم ، روی ، آهن و فسفر در واقع پیوند برقرار می کند و اجازه جذب این عناصر غذایی را به وسیله دستگاه گوارش طیور یا انسان یا ماهی ها نمی دهد.

این عضو هیئت علمی اضافه کرد :  به همین خاطر از این آنزیم استفاده می کنند تا این ماده ضد تغذیه ای را بشکند و این عناصر را آزاد کند تا توسط دستگاه گوارش قابل جذب شود .

قربانی ادامه داد : کاربرد اصلی این آنزیم در حال حاضر در جیره غذایی طیور است اما در تلاش هستیم تا این آنزیم را بسنجیم که بر روی انسان نیز موثر باشد ، در حال حاضر ثبت اختراع و تجاری سازی را دنبال می کنیم و اگر منابع مالی تامین شود حتما تولید انبوه و به جامعه عرضه خواهد شد .

گزارش از  : جواد عموزاد

انتهای پیام /

نوشتن دیدگاه

توجه!

گلستان ما نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب