شیر مادر علاوه بر این که حاوی پروتیین ؛ قند ؛ چربی ؛ آب ؛ تمام املاح ویتامین ها و عناصر کمیاب با مقدار و نسبت متعادل و متناسب است که برای رشد و تکامل مطلوب شیرخوار ضروری است، پیشگیری از بیماریهای عفونی و غیر عفونی دوران کودکی ؛همچنین بیماریهای غیر واگیر دوران بزرگسالی نقش ارزنده ای داشته و بی دلیل نیست که شیر مادر خون سفید نامیده اند.

به گزارش گلستان ما به نقل از راه اسپی دژ، شیر مادر علاوه بر این که حاوی پروتیین ؛ قند ؛ چربی ؛ آب ؛ تمام املاح ویتامین ها و عناصر کمیاب با مقدار و نسبت متعادل و متناسب است که برای رشد و تکامل مطلوب شیرخوار ضروری است . در واقع ماده ای شگفت انگیز و حیات بخش و فراتر از یک تغذیه است ؛لذا در سلامت و بقای کودک و پیشگیری از بیماریهای عفونی و غیر عفونی دوران کودکی ؛همچنین بیماریهای غیر واگیر دوران بزرگسالی نقش ارزنده ای داشته و بی دلیل نیست که شیر مادر خون سفید نامیده اند.

عوامل حفاظتی زنده فعال در شیر مادر نقش بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلای شیرخوار به عفونت و بیماری را دارد زیرا سیستم ایمنی شیرخوار حداقل دوسال طول میکشد تا تکامل پیدا کند . بنابراین اگر تغذیه نوزاد طی ساعت اول بعد از تولد از شیر مادر شروع شود و روزهای بعد هم ادامه یابد بعنوان اولین ایمن سازی و واکسیناسیون شیرخوار بشمار میرود.

مواد محافظتی در شیر مادر فراوان است نوعی محافظ ایمنی بنام ایمونوگلوبولین آ در شیر مادر وجود دارد که سرتاسر روده شیرخوار را میپوشاند و مانع ورود میکروبها و ویروسها میشود

لیزوزیم هم ماده ایی است که دیوار میکروبها را خراب و نابود میکند و در شیر مادر وجود دارد . جالب است بدانید اگر به برنامه تغذیه کودکی که از شیر مادر استفاده میکند ؛ شیر مصنوعی(خشک) یا شیر گاو هم وارد شود میزان اثر بخشی این ماده کاهش پیدا میکند.

لاکتو فرین هم ماده ایی است که خاصیت ضد میکروبی ؛ ضد ویروسی و ضد التهابی دارد و اگر با آهن ترکیب شود تا حد زیادی از اثر بخشی آن کاسته میشود به همین دلیل است کودکان زیر شش ماه که با شیر مادر تغذیه میشوند نیازی به مصرف آهن تا این مدت ندارند.

اینتر فرون یک ماده ضد ویروس قوی است که مقدار آن در شیر مادر زیاد است و اثر ضد سرطانی نیزدارد.

چربی ها هم در شیر مادر فراوان است و در تکامل سیستم عصبی و بینایی کودک موثرند و برخی از انواع چربیها خطر انتقال عفونت به شیرخوار را کاهش میدهند.

هورمونهای زیادی در شیر مادر موجود است که همگی برای رشد شیرخوار ؛ تنظیم سوخت و سازاو و خونسازی او و... موثر است.

پروبیوتیکها باکتریهای سودمندی هستند که در بدن ایجاد بیماری نمیکنند و اگر به مقدار کافی مصرف شوند باعث اثرات مفید در سلامتی میزبان میشوند. پرو بیوتیکهای موجود در شیر مادر با مکانیسمهای مختلف سبب تقویت سیستم ایمنی ؛جلوگیری از بیماریهای عفونی و اسهال و پیشگیری از آلرژی های پوستی و غذایی میشوند

ترکیب شیرهای مصنوعی (خشک ) چیست؟

شیرهای مصنوعی ترکیبی از مواد غذایی درشت و ریزمانند پروتئین؛ قند؛ چربی ؛ویتامین و املاح هستند آن هم با مقدار ناکافی یا نسبتهای نامتعادل.

ولی آیا هرگز میتوانند سایر ترکیبات شیر مادر مثل سلولهای زنده ؛ هورمونها ؛ آنزیم ها ؛ فاکتورهای رشد و عوامل دفاعی و ایمنی بخش و بسیاری عوامل شناخته شده و ناشناخته شیر مادر را نیز به آن بیفزایند؟ هرگز

بنابراین چون مواد ایمنی بخش و حفاظتی در شیرهای مصنوعی وجود ندارند ؛ کودکانی که با شیر مصنوعی تغذیه میشوند در معرض خطرات بیشماری قرار میگیرند از جمله ابتلاء آنان به عفونت های گوش میانی ؛ بیماریهای قلبی؛ عفونت های تنفسی تحتانی؛ آسم؛ بروز دیابت نوع دوم؛ خطر مرگ ناگهانی؛ سرطان خون و چاقی بیشتر است .

به همین دلیل همه محققین و دانشمندان توصیه میکنند تمام کودکان به ویژه کودکانی که در خانواده هایی به دنیا میایند که سابقه آلرژی در خانواده دارند فقط با شیر مادر تغذیه شوند

آیا با ما هم عقیده می شوید که شیر مادر فراتر از یک تغذیه است و هیچ شیری نمیتواند جایگزین آن باشد؟

اگر این اعتقاد را پیدا کردید با ما همراه شوید و در تشویق به مادران عزیز کشورمان در شیر دادن به کودکانشان همکاری کنید

تهیه و تنظیم : مرکز بهداشت آق قلا واحد سلامت خانواده و جمعیت

انتهاي پيام/

پربحث ترین ها