شاید اگر آتش نشانان در حادثه پلاسکو می خواستند گرینفل را الگوی خود قرار دهند نباید هرگز به داخل آتش می رفتند و بی تفاوت از کنار جان آدم ها عبور کنند؛ تنها در این صورت آمارها رقم صفر را برای تعداد آتش نشان‌های کشته شده نشان می داد.

به گزارش گلستان ما به نقل از راه دانا؛ طی روز های گذشته، برج گرینفل لندن در آتشی گسترده سوخته و بخش هایی از این ساختمان ریخت و این در حالی است که تنها از این ساختمان یک اسکلت باقی مانده است و برج 43 ساله گرینفل لندن اکنون هم در حال سوختن است.

این برج در حالی سوخت که آتش نشان ها در ساعات اولیه حاضر نشدند به داخل ساختمان رفته و از بیرون به اطفاء حریق پرداختند؛ این برج 27 طبقه دارای120 واحد است که تعدادی از آنها نیز مسلمان بوده و هنوز اطلاعی از سرنوشت آنها در دست نیست.

گفته می شود تعداد کشته شدگان در این حادثه بالای 50 نفر بوده است؛ هرچند شاهدان مدعی هستند تعداد زیادی از اهالی این برج به خاطر گرفتار نشدن در آتش خود را از طبقات به پایین پرتاب کردند.

نظیر این حادثه در ایران و برای پلاسکوی 54 ساله نیز رخ داد و بعد از ساعتی سوختن سازه پلاسکو ریزش کرد و 16 آتش نشان زیر آوار ماندند و شهید شدند.

بقیه آتش نشان ها و مسئولان در حالی اقدام به آوار برداری می کردند که رسانه های زنجیره‌ای به دنبال مقصر می گشتند؛ عده ای از این رسانه ها از کوتاه بودن نردبان آتش نشانی گلایه کردند و عده ای دیگر بدون کارشناسی از نداشتن هلیکوپتر آب پاش در آتش نشانی انتقاد می کردند.

برخی از رسانه ها که به لاشخور های رسانه‌ای در حوادث و اتفاقات کشور شهرت دارند در حالی که مردم ایران داغدار آتش نشان ها و افرادی بودند که زیر آوار قرار گرفته بودند، عرصه را برای تسویه حساب سیاسی باز دیده و سعی می کردند با مقصر جلوه دادن رقیب سیاسی خود اهداف خود را پیش ببرند.

اگرچه برج گرینفل به یک «سازه اصلی مقاوم در برابر آتش و سازه» و یک «سازه پشتیبان در مرحله اول مواجهه با آتش» مجهز بوده و همین امر منجر به عدم ریزش سازه اصلی آن شده است و نمی توان آن را به شکل ریشه ای با آتش سوزه های تهران مقایسه کرد اما رسانه هایی که در حادثه سقوط یک زن از کارگاه تولیدی به هنگام آتش سوزی گله می کردند، از کنار سقوط ده ها شهروند از برج گرینفل به سادگی گذشتند؛ چرا که منعت سیاسی برای آن ها نپرداختن به این مساله است.

برخی از رسانه های زنجیره‌ای این روزها پای خود را از این فراتر نهاده و نه تنها از عمق فاجعه گرینفل سخن نمی گویند بلکه با مقایسه این برج با پلاسکو از مدیریت صحیح اطفاء حریق در این برج سخن می رانند و از مسئولان خواسته اند تا گرینفل را الگوی خود قرار دهند.

شاید اگر آتش نشانان می خواستند گرینفل را الگوی خود قرار دهند نباید هرگز به داخل آتش می رفتند و بی تفاوت از کنار جان آدم ها عبور کنند؛ تنها در این صورت آمارها رقم صفر را برای تعداد آتش نشان‌های کشته شده نشان می داد.

در آتش سوزی گرینفل کسی به دنبال بهره برداری سیاسی از جان آدم ها نبوده است و شهردار این شهر به خاطر عملکرد خود هرگز مورد بازخواست قرار نگرفت و تنها دغدغه اش مهار آتش بود این در حالی است که بعد از هر حادثه ای در ایران مسئولان به جای تمرکز برای حل آن مساله باید پاسخگوی نظرات منتقدان نیز باشند.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

گلستان ما نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید