دانشگاه پیام نور مرکز گرگان اولین کنفرانس ملی "علوم و فناوری نانو" را با حضور دانشگاهیان، پژوهشگران و متخصصان بخش نانو برگزار کرد.

به گزارش گلستان ما، دکتر عقیلی،معاون دانشگاه پیام‎نور استان گلستان در این کفرانس گفت: استفاده از فناوری‎های نوین یک فرصت تاریخی برای کشورهای توسعه‎ نیافته است.

در کنفرانس علمی علوم و فناوری نانو که به همت دانشگاه پیام‎نور شهرستان گرگان برگزار شد، اظهار داشت: در پایان قرن گذشته و ابتدای قرن حاضر که شبکه اینترنت، فضای مجازی، استفاده از انرژی‎های نو، غیرفسیلی و نانوتکنولوژی مطرح شد ، استفاده از فناوری‎های نوین یک فرصت تاریخی برای کشورهای توسعه‎ نیافته فراهم شد.

IMG 5452

سید مجتبی عقیلی با بیان اینکه نمی‎توان فرصت از دست رفته 300 ساله کشورهای توسعه نیافته را با کشورهای توسعه‎یافته مقایسه کرد، یادآور شد: ورود اینترنت مسابقه تاریخی را ریست کرد وعلی رغم طبقه بندی مختلف جهان ،همه را در یک صف قرار داد.

وی با بیان اینکه همه رشته‎ها با نانوتکنولوژی در ارتباط است خاطر نشان کرد: با آوردن دوره‎های ارشد و دکترای این حوزه به استان بتوانیم توانایی‎های دانشجویان که سرمایه‎های ملی و اجتماعی هستند به منصه ظهور و بروز برسانیم و امیدواریم در آینده این این کنفرانس دانشگاهی به سطح ملی و بین‎المللی ارتقاء یابد.

در ادامه دکتر ابارشی،دبیر علمی این کنفرانس گفت: این کنفرانس با هدف ایجاد هم افزائی و ارتباط بین پژوهشگران، دانشگاهیان و متخصصان صنایع مرتبط با نانو، آشنایی هر چه بیشتر محققان و علاقمندان با آخرین دستاوردهای علوم و فناوری نانو در قالب مقالات و سمینارهای علمی و فراهم آوردن محیطی مناسب به منظور گسترش همکاری و تبادل نظر بین مراکز تحقیقاتی دانشگاهی و صنعتی کشور برگزار شد.

دکتر مریم ابارشی افزود: ایجاد پویائی و انگیزه مشارکت درفعالیت های علمی دانشجوئی از دیگر اهداف همایش می باشد.

وی در خصوص محورهای این کنفرانس ملی یادآور شد: نانو شیمی و مهندسی شیمی، نانو مواد، نانو فیزیک، نانو در علوم کشاورزی و نانو در صنایع غذائی ،نانو در داروسازی، نانو در محیط زیست، نانو در مکانیک، نانو در الکترونیک، نانو در محاسبات، نانو در پزشکی، نانو در عمران و ساخت و ساز و کاربردهای تکنولوژی نانو در علوم مختلف از محورهای این کنفرانس برشمرد.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور گرگان در خصوص مقالات ارائه شده به کنفرانس تصریح کرد: پس از فراخوان، 270 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که هیات داوران پس از بررسی همه جانبه مقالات 148 مورد را پذیرش نمود ،که با توجه به کمبود وقت و یک روزه بودن کنفرانس هیات اجرائی با ارائه 16 مقاله به صورت سخنرانی موافقت کرد.

دبیر علمی کنفرانس علمی علوم و فناوری نانو استقبال دانشگاه‎ها و موسسات پژوهشی از نقاط مختلف کشور را قابل توجه خواند و افزود: این همایش فرصتی مناسبی برای تبادل افکار و ارائه آخرین یافته‎های پژوهشی در زمینه علوم و فناوری نانو فراهم خواهد کرد.

ابارشی در خصوص اهمیت فناوری نانو بیان داشت: کمتر بخشی از علم است که از راهکارهای فناوری نانو محروم مانده باشد، تولید پیل‎های خورشیدی، تولید نانوکامپوزیت، حافظه‎های نانولوله‎ای، ساخت سطوح آبگریز و ... تنها بخش کوچکی از ارمغان فناوری نانو در دنیای امروز است.

دکتر گرانمایه ،عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا بعنوان سخنران ویژه این کنفرانس با اشاره به اهمیت فناوری نانو گفت:30 کشور جهان در بخش فناوری نانو دارای برنامه ملی و یا در حال تدوین برنامه هستند. این فناوری تاثیرات امنیتی در جهان و ایران دارد که از نظر دفاعی می‎تواند علاوه بر فرصت، تهدید نیز باشد.

IMG 5487

دکتر شکوفه گرانمایه اظهار داشت: استفاده از فناوری نانو باعث گسترش فروش 300 میلیارد دلار در بخش صنعت، نیمه‎هادی‎ها و 900 میلیون دلار برای مدارهای مجتمع طی 10 الی 15 سال آینده می‎شود.

وی بیان داشت: راهبرد 10 ساله توسعه فناوری نانو در ایران با تشکیل ستاد ویژه انجام شد و هدف آن تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا از دستیابی ایران به جایگاه هفتم جهانی در بین 15 کشور برتر فناوری نانو خبر داد و گفت: تلاش برای ارتقاء مداوم این جایگاه به منظور توسعه اقتصادی بوده است.

گرانمایه؛ نهادینه شدن توسعه پایدار، پویایی علم فناوری و صنعت نانو را از اهداف توسعه این تکنولوژی عنوان کرد و بیان داشت: انتقال هوشمند دارو، علوم و عناصر غذایی همچنین تشخیص سریع بیماری‎های گیاهی از مهمترین ویژگی‎های این تکنولوژی در بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه گرایش فناوری‎های مربوط به صنایع غذایی به سمت تکنولوژی نانو افزایش پیدا کرده است، یادآور شد: بهبود طعم، رنگ و سلامت غذا با استفاده از فناوری نانو قابل تحقق است.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا با تاکید بر اینکه با استفاده از نانوتکنولوژی می‎توان صدمات ناشی از انقلاب صنعتی را جبران کرد، گفت: از طریق این تکنولوژی می‎توان پایانی برای آلودگی، بریدن جنگل‎ها، گرسنگی و قحطی بود.

دکتر گرانمایه در پایان بیان داشت: تولید کالاهای مصرفی با دوام، جدید، پرثمر، ایمن، ارزان و فراوان از ویژگی‎های استفاده از نانوتکنولوژی است بنابراین نانوفناوری نه تنها بخشی از آینده است بلکه تمام آینده را در برمی‎گیرد.

IMG 5486

پربحث ترین ها