دبیرعلمی کنفرانس علمی علوم و فناوری نانوی دانشگاه پیام نور شهرستان گرگان گفت: 270 مقاله به دبیرخانه علمی ارسال شد که با تائید هیئت داوران 148 مقاله پذیرش شد.

به گزارش گلستان ما، مریم ابارشی پیش از ظهرامروز در کنفرانس علمی علوم و فناوری نانو که به همت دانشگاه پیام‎ نور شهرستان گرگان برگزار شد، اظهارداشت: 16 مقاله به صورت سخنرانی در کنفرانس علمی علوم و فناوری نانو ارائه می‎شود.

وی در خصوص روند اجرایی و علمی این همایش تصریح کرد: امور اجرایی همایش علمی از اسفند سال 1392 آغاز شد و تا برگزاری همایش فعالیت‎هایی از قبیل دریافت مجوز برگزاری از دانشگاه، راه‎اندازی دبیرخانه همایش، طراحی و تهیه سایت همایش، ارائه فراخوان مقاله، انجام امور تبلیغاتی، دریافت مقالات و داوری آن انجام گرفت.

دبیر علمی کنفرانس علمی علوم و فناوری نانو استقبال دانشگاه‎ها و موسسات پژوهشی از نقاط مختلف کشور را قابل توجه خواند و افزود: این همایش فرصتی مناسبی برای تبادل افکار و ارائه آخرین یافته‎های پژوهشی در زمینه علوم و فناوری نانو فراهم خواهد کرد.

ابارشی در خصوص اهمیت فناوری نانو بیان داشت: کمتر بخشی از علم است که از راهکارهای فناوری نانو محروم مانده باشد، تولید پیل‎های خورشیدی، تولید نانوکامپوزیت، حافظه‎های نانولوله‎ای، ساخت سطوح آبگریز و ... تنها بخش کوچکی از ارمغان فناوری نانو در دنیای امروز است.

دبیر علمی کنفرانس علمی علوم و فناوری نانو خاطرنشان کرد: در کشور ما اگرچه تحقیقات اولیه در حوزه فناوری آغاز شده و تلاش می‎شود تا حد امکان فاصله ما با سایر کشورها در این زمینه کاهش پیدا کند ولی همچنان تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیادی در پیش است.

ابارشی گفت: هر اندازه به بخش تحقیقات در زمینه علوم به طور عام و در حوزه فناوری به طور خاص بیشتر اهمیت داده شود در جریان مسیری که در دنیا در حال پیمودن به سمت فراگیر شدن فناوری نانو است قرار خواهیم گرفت.

**********

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا:
30 کشور جهان در بخش فناوری نانو دارای برنامه ملی هستند

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا گفت: 30 کشور جهان در بخش فناوری نانو دارای برنامه ملی و یا در حال تدوین برنامه هستند.

شکوفه گرانمایه پیش از ظهر امروز در کنفرانس علمی علوم و فناوری نانو که به همت دانشگاه پیام ‎نور شهرستان گرگان برگزار شد، اظهار داشت: استفاده از فناوری نانو باعث گسترش فروش 300 میلیارد دلار در بخش صنعت، نیمه‎هادی‎ها و 900 میلیون دلار برای مدارهای مجتمع طی 10 الی 15 سال آینده می‎شود.

وی با بیان اینکه افزایش محصولات نانو از سال 2010 آغاز شد و روند رو به رشد آن همچنان ادامه دارد، تصریح کرد: نیمی از محصولات دارویی در 10 الی 15 سال آینده متکی به فناوری نانو خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا با اشاره به اهمیت فناوری نانو یادآور شد: این فناوری تاثیرات امنیتی در جهان و ایران دارد که از نظر دفاعی می‎تواند علاوه بر فرصت، تهدید نیز باشد.

گرانمایه ادامه داد: کشورهایی که بتوانند سهمی از فناوری نانو را در زمینه‎های مختلف از جمله مباحث امنیتی کسب کنند از یک فرصت ارزشمند برخوردار می‎شوند.

وی بیان داشت: راهبرد 10 ساله توسعه فناوری نانو در ایران با تشکیل ستاد ویژه انجام شد و هدف آن تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا از دستیابی ایران به جایگاه هفتم جهانی در بین 15 کشور برتر فناوری نانو خبر داد و گفت: تلاش برای ارتقاء مداوم این جایگاه به منظور توسعه اقتصادی بوده است.

گرانمایه؛ نهادینه شدن توسعه پایدار، پویایی علم فناوری و صنعت نانو را از اهداف توسعه این تکنولوژی عنوان کرد و بیان داشت: انتقال هوشمند دارو، علوم و عناصر غذایی همچنین تشخیص سریع بیماری‎های گیاهی از مهمترین ویژگی‎های این تکنولوژی در بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه گرایش فناوری‎های مربوط به صنایع غذایی به سمت تکنولوژی نانو افزایش پیدا کرده است، یادآور شد: بهبود طعم، رنگ و سلامت غذا با استفاده از فناوری نانو قابل تحقق است.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا با تاکید بر اینکه با استفاده از نانوتکنولوژی می‎توان صدمات ناشی از انقلاب صنعتی را جبران کرد، گفت: از طریق این تکنولوژی می‎توان پایانی برای آلودگی، بریدن جنگل‎ها، گرسنگی و قحطی بود.

گرانمایه بیان داشت: تولید کالاهای مصرفی با دوام، جدید، پرثمر، ایمن، ارزان و فراوان از ویژگی‎های استفاده از نانوتکنولوژی است بنابراین نانوفناوری نه تنها بخشی از آینده است بلکه تمام آینده را در برمی‎گیرد.

**********

معاون دانشگاه پیام‎نور گلستان:
استفاده از فناوری‎های نوین یک فرصت تاریخی برای کشورهای توسعه‎نیافته است

معاون دانشگاه پیام‎نور گلستان گفت: استفاده از فناوری‎های نوین یک فرصت تاریخی برای کشورهای توسعه‎نیافته است.

 

مجتبی عقیلی ظهر امروز در کنفرانس علمی علوم و فناوری نانو که به همت دانشگاه پیام‎نور شهرستان گرگان برگزار شد، اظهار داشت: در پایان قرن گذشته و ابتدای قرن حاضر که شبکه اینترنت، فضای مجازی، استفاده از انرژی‎های نو، غیرفسیلی و نانوتکنولوژی مطرح شد یک فرصت تاریخی برای کشورهای توسعه‎نیافته فراهم شد.

وی تصریح کرد: بنا به دلایل فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و ... جهان به طبقات مختلفی تقسیم‎بندی شد، ورود اینترنت مسابقه تاریخی را ریست کرد و همه را در یک صف قرار داد.

معاون دانشگاه پیام‎نور گلستان با بیان اینکه نمی‎توان فرصت از دست رفته 300 ساله کشورهای توسعه نیافته را با کشورهای توسعه‎یافته مقایسه کرد، یادآور شد: در حال حاضر بزرگترین شرکت‎های نرم‎افزاری در هند است.

عقیلی، برگزاری این همایش را به فال نیک گرفت و گفت: این کنفرانس در جایگاه خود ارزشمند است اما باید تلاش کرد که این کنفرانس دانشگاهی به سطح ملی و بین‎المللی ارتقاء یابد.

وی با بیان اینکه همه رشته‎ها با نانوتکنولوژی در ارتباط است ابراز امیدواری کرد: با آوردن دوره‎های ارشد و دکترا در این حوزه به استان بتوانیم توانایی‎های دانشجویان که سرمایه‎های ملی و اجتماعی هستند به منصه ظهور و بروز برسانیم.

به گزارش فارس، 270 مقاله به دبیرخانه علمی علوم و فناوری نانو ارسال شد که با تائید هیئت داوران 148 مقاله پذیرش شد که از این تعداد 16 مقاله به صورت سخنرانی در این کنفرانس یکروزه در دو نوبت صبح و عصر در حال برگزاری است.

امور اجرایی همایش علمی از اسفند سال 1392 آغاز شد و تا برگزاری همایش فعالیت‎هایی از قبیل دریافت مجوز برگزاری از دانشگاه، راه‎اندازی دبیرخانه همایش، طراحی و تهیه سایت همایش، ارائه فراخوان مقاله، انجام امور تبلیغاتی، دریافت مقالات و داوری آن انجام گرفت.

کنفرانس علمی علوم و فناوری نانو  به همت دانشگاه پیام‎نور شهرستان گرگان از صبح امروز در تالار شهید مطهری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی این شهرستان آغاز به کار کرد و عصر امروز با معرفی بهترین مقالات به کار خود پایان می‎دهد.

 

پربحث ترین ها