مدیر جهاد کشاورزی گلیکش گفت: شیوع گل جالیز در مزارع کلزای این شهرستان به بحران تبدیل شده است.

به گزارش گلستان ما، سید حمزه موسوی در گفت و گو با خبرنگار نیلکوه گفت:در دو سال گذشته علف هرز انگلی گل جالیز در مزارع کلزا شیوع یافته و تهدید جدی برای مزارع و رفته رفته به یک بحران منطقه‌ای تبدیل شده است.

وی افزود: در مدیریت گل جالیز در مزارع با به کار گیری چند روش فنی و اصولی تا حدودی میتوان از گسترش آن جلوگیری کرد که استفاده از بذور گواهی شده و پرهیز از کشت بذور خود مصرفی، رعایت تاریخ کشت به موقع و زودهنگام و مدیریت تغذیه اصولی مزارع یکی از اقدامات است.

موسوی اضافه کرد: در مزارعی که سابقه آلودگی دارند کلزا و دیگر محصولات زراعی که نقش میزبان را ایفا می‌کنند حداقل برای مدت ۴ سال کشت نشود.

مدیر جهار کشاورزی گالیکش گفت: کشت مجدد کلزا در این مناطق سبب انتشار آلودگی به سایر مناطق و کاهش عملکرد خاک و گیاه می‌شود به نحوی که تمام آب و مواد غذایی موجود در خاک با کمک این گیاه انگلی جذب و گیاه کلزا به مرحله دانه دهی نخواهد رسید.

وی گفت: به دلیل جلوگیری از انتقال این بیماری تا حد امکان بوته‌های گل جالیز جمع آوری و سوزانده شوند و همچنین بقایای محصول بعد از برداشت با شعله افکن یا دیگر روش‌ها نیز سوزانده شود.

موسوی همچنین در خصوص استفاده دام از بقایای محصول بیمار گفت: ازورود دام به مزارع آلوده بعد از برداشت خود داری شود تا تبعات آن در دام مشاهده نشود.

انتهاي پيام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

گلستان ما نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید